Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Vloženo: 03.05.2023, Uskutečněno: 30.04.2023, Zhlédnuto: 26x

Thorovo kladivo je magická zbraň, kterou podle severské mytologie vlastní bůh Thor. Thorovo kladivo je nerozbitné, vždy trefí svůj cíl a poté se vrátí ke svému majiteli do ruky. Kladivo je nesmírně těžké a uzvedne je jenom Thor. A toto kladivo čeká na svého Thora v obci Vendolí u Svitav ve sportovním areálu. Než jsem se dostal do Vendolí tak jsem se cestou zastavil u pár zajímavostí. První je v Bystřici nad Perštejnem na náměstí. Je to budova spořitelny, jež byla postavena v roce 1932 dle návrhu arch.Freiwalda. Přes Jimramov jsem jel již několkrát, ale až nyní jsem si všiml budovy sokolovny z roku 1926. O kousek dál je hrobka rodiny Belcredi. Byla postavena v novogotickém stylu v roce 1868. V Poličce na nynější Hegerově ulici byla v roce 1910 firmou Františka Křižíka vybudována elektrárna vzhledem připomínající secesní vilu. Elektrárna byla v provozu do roku 1932 a potom budovu město upravilo na bydlení. Cestou na Svitavy jsem odbočil do již zmíněného Vendolí. Ve Svitavách na přelomu 19. a 20.století místní bohatí podnikatelé postavili několik vil a budov. U několika jsem se zastavil. Je to třeba rozlehlá vila postavená v letech 1890-1892 v historizujícím slohu pro svitavského podnikatele Julia Langra. Z církevních staveb je to kaple sv.Vincenta z roku 1867. Nedaleko je budova reálného gymnázia v novorenezančním slohu z roku 1897. Nyní je zde základní škola. Další vilu si postavil v roce 1900 továrník a politik Hugo Albrecht. Ottendorferův dům byl postaven vroce 1892 a sloužil jako knihovna Po 2 svět.válce byla knihovna z části rozkradena. Nyní je zde muzeum a koncertní sál. A poslední, u které jsem se zastavil, byla vila někdejšího starosty a podnikatele Johana Budiga z roku 1892. Už mě z těch vil přecházel zrak a tak jsem byl rád, když jsem se ve Svitavách-Lánech zastavil u obyčejné kaple ze 30.let 20.stol. Ale nebyl těch vil konec. V Půlpecnu jsem narazil na vilu Arnolda Löw-Beera, majitele nedaleké
textilní továrny. Vila byla postavena v roce 1913. Ve Vítějevsi jsem se ještě zastavil u kostela pocházejícího ze 14.stol. A jak jsem cestu spořitelnou začal, tak i končím a to Tišnovskou městskou spořitelnou. Funkcionalistická budova byla postavena v letech 1931-1933 dle návrhu Jindřicha Kumpošta a Bohuslava Fuchse.

Pupi04 (42) napsal 04.05.2023 v 20:26

Hezká místa...
Nové inspirace

DejvGSR (52) napsal 04.05.2023 v 12:50

Krásný výlet a moc krásné fotky.

Motokatynka (2) napsal 04.05.2023 v 10:15

Spousta krásné architektury... Mám v oblibě podobná místa.

Maršal_Malinovskij (12) napsal 04.05.2023 v 10:08

Pěkný výlet a fotky . Já kladivo stihnul ještě na starým místě pod vyhlidkou.

• Vyhlídka u Třemošice

Tentokrát jsem vyjížďku nezahájil tradičně u nějaké sokolovny, ale u Orlovny v Hlinsku. Byla postavena v roce 1931 (za 5 měsíců!) Za celou éru její existence se v ní vystřídalo více činností: cvičení, divadlo, bály apod.

Vloženo: 23.05.2024
    Uskutečněno: 14.05.2024
  • Fort v Olomouci

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854. V roce 1866, v době prusko rakouské války, by

Vloženo: 16.05.2024
    Uskutečněno: 12.05.2024
  • Pár církevních památek

V předpovědi počasí hrozili přeháňkami a bouřkami a tak jsem se vydal jen na krátký výlet podívat se po nějakých církevních památkách. První navštívenou památkou byla novogotická kaple z roku 1901 ve Zbraslavci. V Kunš

Vloženo: 07.05.2024
    Uskutečněno: 04.05.2024