BMW R 1150 GS (2001)

Vlastník FaktNeníCoŘešit
Vloženo 5.3.2020
Aktualizováno 11.4.2021

Nová baterka LITHIUM ION, LEDky FIDu a budíků

Vloženo: 14.05.2020, Uskutečněno: 14.05.2020, Stav tachometru: 87582 km, Zhlédnuto: 22x

Edit 19. 5. 2020
Baterka dík vstřícnosti prodejce vrácena. Doplatil jsem cca 800,- a koupil bezúdržbovou Yuasa YT19BL-BS 12V 17,7Ah, 170A. Lithiovka startovala, ale o trochu hůř, než baterka, která se se mnou původně loučila. Kontrolka dobíjení zhasínala až po přidání plynu, ABS naskočilo až po zahřáti motoru. Pán v prodejně řekl, že u lithiovky by to chtělo vzhledem k ostatním parametrům startovací proud 400A a mělo by to fungovat. Ale bylo by to za cca 5000,-. Yuasa funguje "jako nová", snad vydrží dýl, než moje původní, která byla údajně něco málo přes rok stará.

Rozhodl jsem se řešit loučící se baterku nákupem nové a rovnou jsem zvolil experiment. Lithiová baterie 12V, 36 Wh, startovací proud 180A. Cena 2000,- Je fascinující, jak hodně je znát na stabilitě stroje rozdíl 6 kg. Lithiová baterka váží 0,7 Kg, moje původní Exide gel 12-19 vážila 6,8 kg.
Další rozdíl je obrácené umístění pólů, klasika je plus vpravo, lithiovka má plus vlevo. Vzhledem k rozměrům nový baterky (15 x 6,5 x 9,2 oproti původní 17 x 18,5 x 8 cm) nebyl problém s připojením, protože kabely jsou rázem dlouhé. Baterku jsem otočil, takže kabely vedou přes. Problem byl jen s upevněním baterky, v tomhle případě je velikost naopak trochu problém a s izolací plusu. Izolace možná nebyla tak úplně nutná, baterka je hodně zapuštěná a pravděpodobnost zkratu není vysoká, ale..! Neznamená, že když jsem amatér, budu rovnou i diletant. Baterku jsem nakonec fixnul plastovými pásky na kabely. Ale protože v chladu občas prasknou, budu to řešit nejspíš textilním popruhem se stahovací sponou, nebo nějak podobně.
S nastartováním není problém. Je relativně teplo. Ale problém je s naskočením ABS. Nechce se chytit ani po opakovaném vypnutí motoru po zahřátí. Zatím jsem se dál nedostal, zítra dělám řidičák, takže další postřehy dám k hodnocení zboží, až ji trochu zajezdím.
Přidávám foto, kde je ale pro představu rozdílností rozměrů vyfocena původní baterka s krabičkou té nové. Napadlo mě to až po montáži a vyndávat se mi jí už nechtělo. Krabička obsahovala i podložky z pěnové gumy, takže je o trochu větší. Níže odkaz (netuším, jestli je na motorkářích povoleno odkazovat na cizí prodejce) na info o baterce. Snad tedy nebudeme smazáni :)

No a protože jsem hračička (zřejmě nemám dost jiný práce), pohrál jsem si s FIDem (tímto děkuju LED-FID průkopníkům z baworak.cz za námět a návod) a koupil LEDky do tachometru a otáčkoměru. Zatím zkouším, který LEDky použiju. Do jednoho budíku jsem vložil bílou a ledově modrou, do druhýho dvě červený. Červený podsvícení jsem viděl u nějakýho auta a líbilo se mi to. No a zatím se nemůžu rozhodnout. Na fotce není modrá moc patrná, ale v přítmí lesa před deštěm je to vidět dost. Zkusím to někdy v noci a pak se rozhodnu. Zatím jezdím s diskotékou.

Wlnic (6) napsal 16.05.2020 v 08:47

za mě vítězí bílo modrá

1 reakce

FaktNeníCoŘešit
FaktNeníCoŘešit 19.05.2020 v 00:24

Takže kolotoče :)

• Loučení

Před 14 dny jsem se nedobrovolně rozloučil s mou první motorkou. Zastavil jsem na červenou. Ten co jel za mnou ne...

Typ: Havárie
    Vloženo: 11.04.2021
    Uskutečněno: 11.04.2021
  • Hypoidní olej místo brzdovky

Nechal jsem si překontrolovat moje seřízení motorky v BMW servisu. Zároveň jsem chtěl vyměnit brzdovku, byl jsem línej odvzdušňovat. Zděšeně mi volali, jestli jsem se nemontoval do výměny sám. Nemontoval. Naposled byla m

Typ: Odborný servis
    Vloženo: 16.03.2021
    Uskutečněno: 25.02.2021
  • Výměna vstřiků

Výměna za novější typ EV14, který je montován do dvanáctistovek. Dík Jakubovi z baworak.cz, který je obstaral i s redukcí za rozumný peníz.

Typ: Údržba
    Vloženo: 21.12.2020