Jawa 50/555 Pionýr (1960)

Vlastník dančic
Vloženo 18.8.2009
Aktualizováno 5.6.2015

Můj jednohrb, starý přítel - dostal jsem ho v 8mi letech. A ipřesto, že jsem se na něm naučil jezdit zůstal v původním laku i se zbytky linek.

První dojmy - Jejda, první dojmy si vážně moc nepamatuju, jelikož jsem tou dobou byl asi ve 2. třídě, ale zato si pamatuju první zařazení dvojky. Bylo mi řečeno, že mám zmáčknout spojku, řadičku nahoru a spojku opatrně pustit. To, že mám ubrat plyn mi ale nikdo neřekl. Dodnes si pamatuju tatíkovy solva: "Jéj, to mosíš aji ubrať plyn, takto by sa ty koléčka v almaře zbláznily!" :-D

První strojek, o kterém jsem kdy mohl prohlašovat, že je můj. Byl to stodolový nález, který mi laskavě daroval jeden známý a jsem mu za to stále moc vděčný. Ani bych neřekl, jak ten čas letí. I díky tomuto jednohrbu svírám motocyklová řídítka 11. rokem. Když to ale vezmeme z té negativní stránky - tolik zlozvyků jako je rychlé pouštění spojky, necitlivé brždění atd. mi žádný další stroj nedal, což jsem zjistil až v 15, když jsem poprvé sednul na YBR 125. S hrůzou jsem zjistil, že tak jak tak vlastně neumím jezdit a slova instruktorky po první jízdě v motoškole byla všelijaká, jenom ne pozitivní .

K samotnému stroji:
Ten LAĎÁK už tam není! Jako štafetový kolík ho přebral můj enduro fichtl a na něm už asi i nadobro zůstane, poněvadž si s 21 motorem velmi dobře rozumí a navíc kolem něj byla i stavěna zadní část rámu této enduro přestavby.

Svezení se dá označit za poměrně příjemné, i přes mých 183 cm se necítím ani při "dálkových cestách" (nad 30 km ) příliš nepohodlně. Samozřejmě, že pár kiláků trvá, než si zvyknu na nezvykle úzká řídítka a zejména stupačky, ale jakmile se všechny končetiny zalomí ve správném úhlu, jízda je v rámci možností pohodlná, resp. snesitelná.

Stanley_H
Stanley_H napsal 01.12.09 v 12:24

Já bych ten ladak nedaval pryč ...ač se o nem říká,že je k nicemu,tak to neni pravda...sam sem s nim uz experimentoval a muzu potvrdit ze ma positivni vliv na vraceni vyprskle smesi zpet do válce ...druhá příznivá věc...modulace vykonové křivky více do otáček s lehkým zvýšením maxima ... momentálně s ním experimentuju na svoji žluté 21...

N3RV
N3RV napsal 08.11.09 v 07:58

přesně tak,ten laďák se ktak pěknýmy veteránkovy nehodí

PetrSV
PetrSV napsal 26.08.09 v 23:00