Honda MTX 125 (1986)

Vlastník zadretýTraktor
Vloženo 14.5.2023
Aktualizováno 14.5.2023

Prvé skutočné "enduro" po Simsone (nieže by bol zlý ale výkon ako vysávač je tak na rozbeh:D), kúpené pojazdné ale s masívnymi nedostatkami.

První dojmy - MTX-a pôsobila veľmi prívetivo, krivka motora nebola až taká exponenciálna ako zvyknú 2T byť (pravda že to je 80-tklové Enduro nie otvorený MX), s výkonom sa muselo v mojom kopcovitom okolí rátať dopredu. Váha +-100kg so všetkými homologovanými dielmi. Na naučenie základov nádhera, plus s častejšími preskokmi na Hondu XL 600 som na "vyššiu váhu ani nepomyslel:D

Motorku bych doporučil pro - Začiatočník, niekto kto preferuje "Pane doktore, vy ste se zase kochal" pred ostro-rýchlov jazdov. Vo veľmi kopcovitom teréne je veľmi ťažké udržať si plynulú jazdu ale dás a to naučiť :D

Doplňky na motorce - Bezkľúčové zapaľovanie, bubnová brzda, jednoduchšia kabeláž, predná maska (pôvod neviem), predné hliníkové Blastre na ochranu rúk a páčok pri páde, generálka tlmičov aj s pružinamy ktoré som neskôr nemohol využiť:/, vykuchaní a otvorení výfuk, testy s posuvom prívery sa ukázali zbytočné:D, nová ľahšia a lepšia koncovka ktorá dodala nádherný zvuk, všetky ložiská v motore Koyo, FKM guferá, nová ojnica a piestna sada, nové klapky. Dozadu prišiel otvorenejší Filterbox s novým filtrom, nový UFOPlast blatník (naozaj sa dá po nich skákať :D ), plus zadné madlo s vedľa stojacej Jawy 353, nová zadná rozeta s pneumatikou, repasnuté prepákovanie a nová kyvka z Bayošu stará bola už preopravoná.

Po prvom roku "ostrých" jázd a veľkého užívania väčšieho výkonu oproti Šimonu, som si všimol že motor už nemá taký poťah ako na začiatku, plus keď som zhodil hlavu ako to vyzerá som sa po nádhernej vôli piestu rozhodol na Remont. Dlhšie som pozeral po súťažných Jawách a podobných "šesťdňových " moto z 80-tok, a ten hranatý dizajn sa my naozaj páči, preto som sa dal aj na výzorovu "úpravu". Prvá vec bola výfuk, vyčistiť Hydroxidom sodným, potom rozrezať, povyberať všetko čo bola naviac, plus nová hliníková koncovka z TS125 (oproti pôvodnej ušetrených dobrých 5kg). Motor mal citelne väčšiu silu, lepšiu odozvu a nádherný "Rin Cin Cin" zvuk ako staré Bitraky (bez toho aby bol zbytočne hlučný alebo praskavý), vhodné do prímestia. Pokračovalo odľahčovanie, všetko čo som sám nevyužil išlo dole. Držiaky, budíky, kabeláž, úchyty smeroviek, baterka, zámky na kľúče, (vrátane zapaľovacieho zámku), jednoduchší Filterbox s filtrom. Moto sa dá naštartovať bez kľuča, jedine doplnky sú "chcípak" a prepínač predné svetlo. Válec disponoval Nikasilom, čo bolo na tento rok zaujímavé. Motor sa kotúľal na KOYO ložiskách, prišla nová piestna sada s ojnicou, nová klapka. Po menšom pátraní som prikúpil nádherný zadný blatník UFO plast, pôvodne vyrábaný na Fantici, a chvíľku nato malú kapsičku na náradie na zadný blatník (nikdy som ju nenamontoval). Tieto dve veci razante pridali na hodnote:D Pri úprave zadnej časti už upravovaného rámu som si pridal za sedlo (nový poťah) aj madlo (pôvodom z Jawy 353), za túto úpravu som sa veľa razy v lese pochválil:D Z prikúpenej MTX na diely som si nahodil pekné hnedé ráfiky, neskôr aj predné tlmiče s bubnom po zlyhaní mojich a mojom choreografickom páde som obetoval výhody kotúčovky. Samozrejme nová zadná pneumatika s rozetov, a upravený ľavý kryt zapaľovania/sekundáru aby sa znova nezahlcoval blatom a trávov. Pekne vyrezané drážky ktoré už sú naznačené na originále žiadne vyhladzovanie plastu flexov. Snažil som sa robiť čo najmenej razatne zásahy ale zato pekne detailne. Po ďalšom roku jazdenia s kamarátom (sedlal DT125) som si začal všímať že motor už pre mňa nemá čo ponúknuť, a raz za čas keď som vybehol na 600-ke ma výkon postupne omrzel, a moto sa rozhodol, po dlhom rozmýšľaní že podobný dizajn už asi nekúpim,predať s plánom kúpiť niečo novšie, silnejšie, jednoduchšie na diely (síce stále sú len treba hľadať a čakať). Moto my dala kvalitné zásady do budúcna, veľa vecí som sa naučil a objavil.