Taví se plast pojistky hlavního světla

 • 0

  27.4.2018 od czernitko

  Ahoj, na Fazeru r.v. 1998 mám problém s elektroinstalací. Pojistka pro světla po cca půl hodině až hodině jízdy obvykle odteče - myšleno že se obvykle nepřepálí, ale plast v horní části se rozteče. Zjevně jí prochází dlouhou dobu vysoký proud.
  Když světla zůstanou vypnutá, tak se ani za jízdy nic neděje. Je jedno, jestli jsou zapnutá jenom potkávací nebo i dálková světla, roztaví se to stejně. Problém samozřejmě nenastává v garáži při parkování, ale jenom při jízdě, když na motorku působí vibrace a otřesy.
  Při stání, když nastartuju, dám místo nožové pojistky multimetr a pustím světla, tak mi multimetr ukáže cca 10A. Pojistka je na 20A, takže potud by mělo být všechno v pohodě, světla svítí zhruba stejně intenzivně jako s pojistkou.
  Konektory, které jsou součástí světelného okruhu, jsou čerstvě prostříkané kontaktolem a rozhýbané, hlavní vypínač světel taktéž a ani vevnitř nejeví známky nemístného opotřebení.

  Nevím, jak začít proměřovat kabely/žárovky/patice a co všechno může způsobovat zvýšený odběr? Když by to byl zkrat na kostru, tak bych čekal, že to pojistku prostě rovnou odpálí? Nebo když to někde jenom tak lehce jiskří, třeba když by byla špatná patice žárovky, tak by to mohlo způsobit vyšší odběr po dlouhou dobu aniž by se pojistka přepálila?

  Jak při hledání takové závady postupujete?

  Pokud jsou zde nějací elektrotechnici, přikládám ještě schéma zapojení, je to pojistka 49.

  Moc díky za rady!
  Petr

  Odpovědět Doplnit dotaz

Odpovědí (3)
 • 1

  28.4.2018 od AresMlok

  Nic proměřovat nemusíš, protože nic nenaměříš. Nevím, jak vypadá pojistková skříňka - tedy, jestli se do ní dá nějak šikovně dostat. Je potřeba napružit plíšky, který drží konkrétní pojistku. Musí to být ale po "celý ploše" dotyku jazýčků pojistky. Vem novou pojistku, strč ji do držáku, vytáhni a koukni jestli je poškrábaná po celý šířce jazýčků pojistky - na obou stranách obou jazýčků. Pokud ne, vzniká velký přechodový odpor, který pojistku ohřívá jako plotýnku.
  Může to skončit výměnou pojistkový skříně.

  Doplnit odpověď

 • 0

  28.4.2018 od Jirkahu71

  Bude to prechodovy odpor v pojistkove skrince. Promerit to jde, pri odberu mer napeti mezi tim dratkem pojistky ( pojistka ma vyrez k tomu dratku) a konektorem ktery je na vodici, ktery vede od pojistky( na vzdalene strane vodice od pojistky). Jsou to dve mereni od dratku na jednu a druhou stranu. Kde nameris napeti, je prechodak a ten ti topi. Cim vyssi napeti, tim vetsi prechodovy odpor. Musis to ale merit pri odberu.

  Doplnit odpověď

 • 0

  29.4.2018 od zdenysrx6

  psal že to děla jenom při jízdě a to se špatně měří , takže napružit ty plíšky , nebo koupit solo pouzdro na pojistku a přepojit ji bokem

  Doplnit odpověď


Otázka je již vyřešena.

TOPlist