Netradiční e-bike Johammer J1

V segmentu elektromotorek můžete najít všelijaké podivnosti a vozítka s velmi netradičním designem. Mezi ty nejpodivnější a zároveň nejzajímavější kousky určitě patří výplod fantazie Rakušana Johanna Hammerschmida s názevem Johammer J1.

Johammer J1 zaujme především svým designem, který je všechno, jen ne obyčejný. Kapotáž je téměř celá z jednoho kusu materiálu a společně s tykadlovými zrcátky, ve kterých jsou umístěny informační displeje a kontrolky, nám takhle divná motorka lehce připomíná šneka. Zadní kolo je skoro celé zakryté, oproti tomu přední je vystrčené dopředu, pěkně všem na očích.
Podvozek má velmi nízké těžiště, což slibuje snadnou ovladatelnost. Za povšimnutí rozhodně stojí uchycení kol s horizontálně uloženými tlumiči. Podobné řešení podvozku se dvěma kyvkami jsme mohli vidět třeba u supersportu Bimota Tesi 3D.
Další zajímavostí je čtveřice stupaček (dva páry na každé straně), takže jezdec si může vybrat, který posez a ergonomie je pro něj pohodlnější. Styl řízení funguje hodně nezvykle. Řídítka se nenatáčí souběžně, nýbrž každé jinak. Každé řídítko má své ložisko a jsou propojeny pod kapotáží.
Elektromotor je uložen v zadním kole a jeho kyvná vidlice je uzpůsobena tak, že motor se sám promazává a de facto jde o bezúdržbovou pohonnou jednotku. Není to ale žádný trhač asfaltu, výkon motoru je 11 kW, což rozpohybuje J1 na 120 km/h. Zrychlení z 0 na 100 km/h dělá 8 vteřin. Vlastně taková lepší 125 ccm.
Johammer J1 je k dispozici ve dvou variantách: J1.150 a J1.200. Liší se od sebe kapacitou akumulátoru. U slabšího modelu je to 8,3 kWh, což vystačí na zhruba 150 km jízdy a baterie se do plna dobije za 2,5 hodiny. Slabší model má hmotnost 159 kilo. J1.200 má pak kapacitu akumulátoru 12,7 kWh, dojezd 200 km a dobu dobíjení 3,5 hodiny. Hmotnost je pak 178 kilogramů.
Obě verze jsou k mání v normálním prodeji, jejich cenovka ale není zrovna příznivá. Za J1.150 si Rakušan a jeho firma řekne o 23 tisíc eur (620 tis. korun), J1.200 má cenovku 25 000 eur (675 tis. Kč). Slušná pálka, co říkáte? Za svoje peníze ale dostanete něco, co rozhodně nikde jinde neuvidíte a co víc, Johammer J1 je k dispozici v několika barevných provedeních.

Video - Johammer J1


Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (20x):
Motokatalog.czTOPlist