Jawa 350 OHC: realita nebo další mýtus z Týnce?

Internetem už pár týdnů kolují zvěsti o novém modelu značky Jawa, oficiální zdroje však celou dobu mlčí. Pár informací se podařilo získat kolegům z Českých motocyklových novin, a podle nich má jít o motocykl se čtyřtaktním motorem postavený na základě čínského stroje značky Shineray.

Na jednu stranu lze pochopit, že Jawa chce udržet informace v tajnosti až do oficiálního představení, ale únik špionážních fotek je celkem běžný jev, který před premiérou potká velkou část novinek. Ať už výrobci pouští tzv. "spy photos" do světa záměrně, nebo se skutečně někomu povede náhodně zachytit prototyp motocyklu při testování, pro značku jsou následné reakce lepší zpětnou vazbou než kdejaký marketingový průzkum.

Příběh kolem Jawy 350 OHC se ale trochu liší od jiných předpremiérových odhalení. Začalo to tak, že nějaké informace a obrázky dostali v předstihu pravděpodobně všichni dealeři značky, a jeden z nich se s novinkou - navzdory embargu - pochlubil na svém sociálním profilu. Na "doporučení" fabriky" fotku později stáhnul. Mezitím se však fotky nové třipade objevily na našem diskusním fóru a dále nezastavitelně šířily internetem. Nový web týnecké fabriky ale stále mlčí.

Zřejmě to znamená: počkejte si všichni do března, naší novinku chceme představit se vší parádou na výstavách Motosalon a Motocykl. To by dávalo smysl, když Jawa ukázala nový model naposledy před dlouhými šesti lety. Plochu pro svůj stánek už má v Holešovicích objednanou. Ale jestli se tam má skutečně odehrát tak zásadní premiéra, možná by bylo dobré dát to lidem vědět dopředu.

Nezbývá tedy nic jiného než věřit, že se nová Jawa 350 OHC začátkem března skutečně objeví na obou pražských výstavách, a potvrdí se všechny dosud neoficiální informace. Pro případ, že se k vám náhodou ještě nedonesly, má jít o motorku klasického vzhledu se základem v modelu Shineray 400. Jawa mimochodem není první značkou bývalého východního bloku, která přebrandovala tento čínský motocykl. Svým logem jej zdobí také polský Romet, a pod označením Classic 400 pak prodává od 12 999 zlotých (v přepočtu necelých 87 tisíc korun).

     

Čtyřtaktní motor o objemu 397 ccm má udávaný výkon 28 koní, suchá hmotnost je 152 kilo, výška sedla 790 mm a maximálka 130 km/h. V souladu s aktuální normou Euro 4 motorka musí nejen splnit emisní limit, ale také mít ve výbavě ABS.  A kolik si týnecká značka bude za svou novinku účtovat? Nejčastěji se mluví o cifře kolem sta tisíc korun, ale i to je ničím nepodložená informace. Myslíte, že by s takovou cenou měla Jawa 350 šanci na úspěch?

Informace o redaktorovi

Petr Poduška - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (50x):TOPlist