husqvarna_vitpilen_401_duben
Jarvish X-AR je chytrá helma s kamerami a integrovaným displejem

Jak doba pokračuje, vkrádají se pokročilé informační technologie, souhrnně označené moderním slůvkem „smart“, i do světa motorek. Stále častěji se na trhu objevují nové značky, připravené nabídnou motocyklovou výbavu s prvky konektivity, ale i s novými bezpečnostními systémy. Jednou z ambiciózních společností je i tchajwanská firma Jarvish, představující přilbu X-AR.

Pod názvem, jenž je až nápadně podobný počítačové asistentce Jarvis z filmu Iron Man, se ukrývá na první pohled docela klasická karbonová integrální přilba. Jenže stejně jako mohl Tony Stark mluvit na svou všudypřítomnou digitální asistentku, můžete i vy mluvit na svou přilbu.Jarvish se pochlubí docela pozoruhodnou plejádou chytrých funkcí, ovládaných hlasově skrz rozhraní Amazon Alexa. Dost možná nejzásadnějším prvkem je head-up-displej, promítaný přímo na plexi přilby. Na něm je vidět aktuální rychlost nebo čas, ale díky párování s mobilním telefonem dokonce i příchozí hovory, informace o počasí, informace z navigace nebo upozornění na nebezpečné úseky. V neposlední řadě lze přes Bluetooth reproduktory v přilbě poslouchat hudbu.

Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

Aby toho nebylo málo, je přilba dovybavena o dvojici kamer s širokým úhlem záběru. Ty obsáhnou kompletních 360 stupňů okolo jezdce a jejich obraz lze nahrávat na integrovanou paměť, případně na přídavnou paměťovou kartu. Obraz zadní kamery lze navíc zobrazit na displeji před očima a používat jej jako zpětné zrcátko.

Jarvish X-AR vypadá jako ideální chytrá přilba pro ty, kteří musí být neustále on-line, ovšem je tu i pár nevýhod. Přítomna je pochopitelně baterie a ta se musí stále udržovat nabitá, neboť přilba vydrží bez napájení jen několik hodin. Potom je tady i cena, údajně přesahující hranici 1000 dolarů, tedy 22 tisíc korun.Podle Jarvish má helma už zařízené všechny potřebné certifikace pro celosvětový prodej a příchod na trh je naplánován na příští rok. Jenom čas ale ukáže, zda chytrá helma budoucnosti dostojí všem svým slibům.

Informace o redaktorovi

Dominik Valášek - (Odebírat články autora)

Autor článku obdržel prémii 51 Kč od 17 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (2x):TOPlist