Jarvish X-AR je chytrá helma s kamerami a integrovaným displejem

Jak doba pokračuje, vkrádají se pokročilé informační technologie, souhrnně označené moderním slůvkem „smart“, i do světa motorek. Stále častěji se na trhu objevují nové značky, připravené nabídnou motocyklovou výbavu s prvky konektivity, ale i s novými bezpečnostními systémy. Jednou z ambiciózních společností je i tchajwanská firma Jarvish, představující přilbu X-AR.

Pod názvem, jenž je až nápadně podobný počítačové asistentce Jarvis z filmu Iron Man, se ukrývá na první pohled docela klasická karbonová integrální přilba. Jenže stejně jako mohl Tony Stark mluvit na svou všudypřítomnou digitální asistentku, můžete i vy mluvit na svou přilbu.Jarvish se pochlubí docela pozoruhodnou plejádou chytrých funkcí, ovládaných hlasově skrz rozhraní Amazon Alexa. Dost možná nejzásadnějším prvkem je head-up-displej, promítaný přímo na plexi přilby. Na něm je vidět aktuální rychlost nebo čas, ale díky párování s mobilním telefonem dokonce i příchozí hovory, informace o počasí, informace z navigace nebo upozornění na nebezpečné úseky. V neposlední řadě lze přes Bluetooth reproduktory v přilbě poslouchat hudbu.

Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

Aby toho nebylo málo, je přilba dovybavena o dvojici kamer s širokým úhlem záběru. Ty obsáhnou kompletních 360 stupňů okolo jezdce a jejich obraz lze nahrávat na integrovanou paměť, případně na přídavnou paměťovou kartu. Obraz zadní kamery lze navíc zobrazit na displeji před očima a používat jej jako zpětné zrcátko.

Jarvish X-AR vypadá jako ideální chytrá přilba pro ty, kteří musí být neustále on-line, ovšem je tu i pár nevýhod. Přítomna je pochopitelně baterie a ta se musí stále udržovat nabitá, neboť přilba vydrží bez napájení jen několik hodin. Potom je tady i cena, údajně přesahující hranici 1000 dolarů, tedy 22 tisíc korun.Podle Jarvish má helma už zařízené všechny potřebné certifikace pro celosvětový prodej a příchod na trh je naplánován na příští rok. Jenom čas ale ukáže, zda chytrá helma budoucnosti dostojí všem svým slibům.

Autor článku obdržel prémii 51 Kč od 17 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (2x):TOPlist