motopoint_unor_shad




Jak na videotest 2.0

Protože s nadcházející sezónou chceme zase o kus víc šlápnout do videa a zlepšit kvalitu, nakoupil Jarda nějaké nové kamery - úvod zůstává stejný jak před loňskou sezónou :))  Ale kamery jsou nový, k tomu máme hromadu zkušeností, takže je na čase naší kuchařku trochu aktualizovat a natočil jsem vám i krátký video.

Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

 

Technika

  • Sony ZV-1
  • Rode Wireless Go
  • GoPro 5 Hero Black
  • GoPro 5 Session
  • GoPro Hero 6 Black

Formát: 1080P (1920x1080),

Snímková frekvence: 50 fps

SONY ZV-1

Hlavní novinka ve stáji, která by měla udělat největší rozdíl v kvalitě. Foťák na natáčení statických záběrů motorky, stand upů a případně jízdy toho druhého. Foťák by měl být nastavený ve smyslu "otevřu displej, natáčím, nic neřeším".

V praxi to znamená natáčet na režim Video a program P, tedy automatika. Režim Inteligentní auto úplně nedoporučuji, protože to si dělá už moc co chce samo :). Jediné, co by vás mělo zajímat pro další natáčení je nastavení ND filtru a tlačítko pro rozmazání pozadí. ND filtr se nastavuje přes tlačítko Fn, kde je schovaný pod nápisem ND (nečekaně). V 90 % doporučuji ho nechat zapnutý, protože se natáčí venku za dobrého počasí, kdy je hodně světla, které ND filtr potlačí kvůli rozumné cloně a času. Vypnout je ho třeba pro případ natáčení v interiéru. Když bude vypnutý i venku, za jasného dne se může záběr tzv. přepálit, tj bude přesvícený, tedy nepoužitelný. AKTUALIZACE!!! Funkce rozmazaného pozadí za sluníčka a jasného dne přepaluje obrázek, proto raději nepoužívat a nechat foťák natáčet na plnou automatiku režimu P!!!

Víc byste s nastavením foťáku řešit neměli (dobře ještě zvuk, ale to si probereme níže), pro případ nouze je tady manuál k foťáku a níže najdete fotky s nějakým "zásadním" nastavením, které bychom měli mít všichni stejné.

A teď jak natáčet. Víc vám řekne video nahoře, ale je to stejné jako s GoPro kamerami. Zásada číslo jedna - natáčím o čem mluvím nebo budu mluvit:

  • celek motorky z boku, zepředu, zezadu a celkové pohledy ze 3/4
  • detaily jako je motor, brzdy, odpružení, světla, kapoty, rám, sedlo, ovladače, displej
  • v případě statiky platí čím víc, tím líp ale je důležité dodržet určitou kvalitu!

Po loňských zkušenostech absolutně zakazuji obcházení motorky s kamerou v ruce!!! Kamera má sice stabilizaci, ale i tak jsou záběry rozklepané, nemají začátek ani konec, blbě se v tom hledá, člověk nemá šanci si nic prohlédnout, prostě všechno špatně... S klepáním kamery souvisí také ministativ s ovládáním. Ten láká čapnout ho jednou rukou a pohodička, natáčím. Takhle ne! Když už s držátkem, tak pořád použít druhou ruku pro další zastabilizování, vůbec nejlepší je ale asi točit bez držátka a držet pevně foťák oběma rukama.

  Variant jak držet oběma rukama je hodně, najděte si to svoje, jde hlavně o to, ať se to moc neklepe

Další je zoom, k tomu máte i nálepku. Při natáčení nezoomovat, klepe se to, cuká to a není to pěkné. Ideální je "dělat fotky", tedy vzít foťák, zarámovat obrázek na displeji, zmáčknout červené tlačítko a počítat "jednadvacet, dvaadvacet, třiadvacet, čtyřiadvacet". Potom buď nahrávání vypnout, nebo jet v kuse, zarámovat něco jiného a počítat znovu. Pokud už chci dělat nějaký pohyb, rozmyslím si odkud kam, na začátku opět počítám, udělám pohyb, na konci zase počítám. Třeba na Honzisovi se mé neustálé připomínky už projevily, viz. test PCX :)

A k testům a záběrům je ještě jedna novinka. Jirka má za úkol natočit na svůj foťák průjezdy, tak mu o to nezapomeňte říct, to video zase posune o kus dál.

Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

Rode Wireless Go

Další novinkou jsou bezdrátové mikrofony a s nima se dostáváme k záznamu zvuku. Mikrofon používáme vždy!!! Kdo to poruší, přijde do pekla! Jakmile mluvím na kameru nebo pro kameru, nasadím a zapojím si mikrofon. I když jsem v prázdném lese, lomu, na parkovišti, v nákupních garážích nebo v obýváku, vždycky mluvím na mikrofon a vždycky mluvím na klopák na drátku! Mikrofon je sice součástí vysílací kostičky, ale kostička není pěkná, otáčí tričko atd., takže si do ní vždycky zapojím klopový mikrofon a ten si dám na tričko nebo bundu, ideálně někam mezi bradavky. Na na límec od trička, to je moc blízko a je znát, když otáčíte hlavou.

Na mikrofonech v podstatě není co nastavovat, jen se zapojí, zapnou a na displeji přijímače se zkontroluje, že běhá zelený pásek, tedy že přijímá signál (zvuk) z vysílače. Důležitý je akorát mít obojí nabíté :) Zbytek nastavení se odehrává v kameře, kde se přes tlačítko Fn dostanete k ikonce s mikrofonem a číslem. Tohle už si musí každý nastavit individuálně podle svého hlasu, cílem je, aby zelené "metry" ve spodní části obrazovky zůstávaly zelené a chodily mezi -12 a -3. Já to mám na hodnotě 20, předpokládám, že vám vyjde něco podobného a když to jednou nastavíte na svůj hlas, nejspíš to nastavení vydrží na furt. Tyhle metry je možné zobrazit také na displeji při nahrávání, což doporučuji jako další kontrolu.

V případě srovnávacích testů točených ve více lidech má každý svůj mikrofon a svůj foťák, takže foťáky nějak rozumně nastavíme, ať jdou použít všechny záběry a jsou pěkné, takže už to nebude takový ten "divnozáběr pod sukni" z GoPro přimontovanýho na konci řídítka :)

GoPro Hero 6 / 5 Black / Session

GoPro se s příchodem Sony přesouvá na pozici onboard kamery, takže v 90 % odpadne měnění úhlů záběru a zůstane nejširší možný záběr Superview. Kdo má kameru Hero 6 a vyšší, může k tomu nastavit rozlišení 2,7K, 16:9 a stále 50 fps. Všichni by měli mít 2 kamery, takže jednou natáčním dopředu, druhou natáčím sebe. Dám ji na řídítka, zrcátko, kapotu proti sobě a natáčím protipohled na prostřihnutí. Ideálně zapnu obě kamery, tlesknu a mluvím. Pokud nejsou dvě kamery, je třeba natočit protipohled stejně, případně i další prostřihy na kolo, motor, odpružení, nohu, prostě nějaký další záběr na prostřih. Jen pozor, jestli točím jízdu v lesích a polích, netočím pak prostřihy ve městě při cestě z práce! Dál už je to starý text, tak to prosím jen prolétněte pro připomenutí, ať jsme s tou kvalitou zase trošku dál.

Původní text:

Určitě všichni znáte. Kamery jsem nastavil tak, jak je používám já a myslím si, že v nich nic nebude potřeba měnit. Standardně kameru zapínáte bočním tlačítkem, když je vypnutá a zmáčknete horní spoušť, kamera se zapne a začne rovnou natáčet. Když spoušť zmáčknete znovu, zastaví se nahrávání a kamera se vypne. Zadní displej je dotykový a jde přes něj procházet meníčkem a nastavovat, ale v podstatě jediné co budete měnit je úhel záběru. Klepnete na tlačítko FOV a tady vybíráte mezi Linear a Superview. Superview je defaultní nastavení, které používáme při jízdě. Je to široký úhel záběru a je toho co nejvíc vidět. Na linear přepínáme v případě točení samotné motorky, někoho jiného nebo když chcete při jízdě natáčet někoho za sebou/před sebou. Při režimu Linear je minimalizované zkreslení „rybího oka“, což je žádoucí pro prohlížení motorky. U Lineáru jde ještě "zoomovat", to ale nedoporučuju, protože jde o digitální zoom se zhoršením kvality.

GoPro 5 Session

Jednodušší menší verze, v nastavení platí to samé co u většího GoPro. Stačí zmáčknout spoušť a nahrávám, zmáčknu znovu, kamera přestane nahrávat a vypne se. Do nastavení se leze přes zadní malé tlačítko i, kterým se i listuje, spouští se pak potvrzuje. Je to vcelku intuitivní ale chce si to osahat, maximum k nastavení je ale zase změna režimu Superview a Linear. Protože chybí displej, musíte si stáhnout aplikaci GoPro (android, iOS), která po spárování dokáže zobrazovat živý náhled a jde v ní také měnit nastavení. Natáčet lze ale samozřejmě bez mobilu, ten slouží jen pro nastavení a náhled obrazu.

Zvuk !!

Vždy když chcete něco říkat, používejte mikrofon! Bez mikrofonu mluvte na kameru jen v absolutním tichu a bezvětří, a ještě k tomu neměňte moc úhly kamery a vzdálenosti od pusy. GoPro bohužel potřebuje speciální redukci do USB-C konektoru, bez které jste nahraní. Pro případ zapojení redukce má GoPro vyndavací dvířka od konektorů, tak je neztraťte. Každopádně primárně natáčíme zvuk do GoPro přes redukci na klopový mikrofon, který si při jízdě přicvakneme za spodní větrnou clonu tak, aby byl v přilbě. Když clona není, musíme si poradit jinak :) Při točení zvuku je dobré myslet na větrání v přilbě a co nejvíc otvorů zavřít, plexi samozřejmě taky. S narůstající rychlostí je větší hluk, tak na to myslete a nebojte se křičet. Používejte chlupatou "myš" na mikrofonu. Výhoda je, že na vás nemíří kamera, takže se nemáte před čím stydět a taky vás nikdo zvenku neuslyší :) Asi by šel nějak připojit i mikrofon z interkomu, ale to jsem nezkoušel, lepším nápadům a řešením se nebráním ;) Výše uvedení platí pro obě kamery.

Cca nějak takhle... Vše vám při předání vysvětlíme, ale mikrofon v přilbě je základ!

Montáž

GoPro nabízí rozličné držáky, spojky a další příslušenství. Primární je pro nás hrudní držák, kam se mi osvědčilo GoPro dávat vzhůru nohama. Má gyroskop, takže výsledný obraz otočí a když ne, není problém to otočit v počítači. Když je kamera hlavou dolů, jednoduše jí můžete odtáhnout od těla, a tím docílit potřebného úhlu, protože na motorce je člověk většinou trošku v předklonu. Pak jsou tu samolepící držáky, ideální je si ho dát někam na přilbu. Tady má výhodu malé Session, které můžete po 90° otáčet v jeho držáku, takže i když je držák na boku přilby, nemusíte řešit další ramínka pro dosažení správného úhlu. Samolepky drží fest, tak lepte s rozmyslem. Třetí důležitý držák je na trubku, kterým kameru přiděláte na zrcátko, řídítko, stupačku spolujezdce, rám a na případná další vhodná místa.

Jak natáčet

  1. rozmyslete si předem co chcete natáčet, v případě švenkování nebo pohybu kamery si rozmyslete odkud kam pojedete, lepší jsou ale statické záběry
  2. pokud už budete švenkovat a máte rozmyšleno jak, po zapnutí kamery ji nechte cca 3 vteřiny běžet na statickém záběru, potom udělejte požadovaný pohyb a pak zase cca 3 vteřiny vydržte. Tak uděláte použitelný staťák a švenk zároveň.
  3. vyvarujte se chaotickému obcházení motorky typu „teď by to chtělo tohle, jé támhleto natočím, tady šroubek a teď nakonec celou motorku zezadu“… Taková jednoduchá poučka je natočit motorku ze všech stran v celkovém záběru a pak ze všech stran zajímavé detaily. Vlastně jako když jirka fotí - brzdy, kola, tlumiče, světla, budíky... Něco jiného asi bude, když k tomu budete mít zapnutý mikrofon a mluvit ("tady jsou budíky, umí zobrazit to a to, takhle to vypadá pod sedlem...")
  4. před natáčením onboard jízdních záběrů si přelepte tachometr nálepkou Motorkáři.cz, byly stížnosti na to, jak jezdíme a rozmazávat to v postprodukci je drahé :) Když budete dávat naší nálepku na budíky, plácněte jednu také na nádrž aby byla vidět v záběru
  5. primárně natáčíme záběry z jízdy z hrudního držáku. Tohle je tzv. hlavní "A" kamera, která spolu s obrazem zaznamenává i váš komentář, takže je nejdůležitější, zobrazuje to co se děje. Pozor na úhel kamery! Detailní záběr na nádrž je nám k ničemu, stejně tak pozor u motorek s velkými kapotami, ať nenatáčíme jenom řídítka a kapoty. V tomhle případě to chce jiné umístění kamery (ramenní držák, přilba, zrcátko...)
  6. rozhodně nenatáčejte celou vyjížďku do vybití baterky nebo naplnění karty, je to zbytečné. Místo toho si rozmyslete co chcete říct, ukázat a kde, zapněte kameru a jděte na to. Až se vám to povede, tak ji zase vypněte. To je to co potřebujeme. Cesta z práce domu po dálnici bez komentáře nikoho nezajímá ;)
  7. k tomu to chce nějaké další prostřihy buď z další tzv. "B" kamery nebo případně z hlavní. Jde o různé protipohledy, záběry na pracující tlumiče, točící se kolo, detail na budíky, pohled zezadu, dozadu, dopředu z jiného místa atd. Tady se fantazii meze nekladou, ale platí tu to samé co u hlavní kamery – nepotřebujeme desítky minut materiálu. Nejvíc se využívá protipohled na vás, do té kamery vlastně mluvíte, záběry na tlumiče a ostatní jsou jen krátké prostřihy, kterých stačí pár minut. Hlavně ať je to zajímavé a něco to řekne.
  8. využívejte ministativ pro natáčení vašich komentářů u motorky. Stativ je magnetický, dá se přichytit na plechovou nádrž, zábradlí, svodidla atd. Ideálně netočte od země ale ať je kamera alespoň ve výši pasu. Ministativ můžete využít i při obcházení motorky, kamera se lépe drží. Taky můžete kameru se stativem někde položit a natočit váš průjezd, ale pozor na nenechavce! :)
  9. natočený materiál nenahrávejte na Youtube, Facebook, Instagram a ostatní sociální sítě, slouží výhradně pro zpracování do testu a na web Motorkáři.cz.
Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

1:55 je můj oblíbený prostřih u Goldwinga na pracující zavěšení

Co natáčet

Teď trocha dramaturgie. Sice tuhle frázi nesnáším už od školy, ale videotestem potřebujeme vytvořit příběh, a takový příběh má mít začátek, nějakou „zápletku“ a konec.

  1. začátek – Nepotřebujeme sáhodlouhé přeříkání historie, vyjmenování všech technických vylepšení, dostupných barev cen atd. Na to je dost prostoru v článku. Tady jde hlavně o představení toho, co tu máme a co se bude dít např.: „Máme tady nový Triumph Scrambler 1200, na který se všichni těší. Je to nejextrémnější dostupná motorka tohohle typu, má vysoké zdvihy, výkonný motor a žádaný vzhled a to napovídá, že s ním bude zábava. Proto si ho pojďme proklepnout.“ V tomhle případě není špatný natočit sami sebe jak mluvíte.
  2. příběh – Samotné testování složené hlavně z onboard záběrů a komentáře z poza řídítek. Tady jde o to nejdůležitější, takže jak motorka jede, jak funguje pérování, jak se na ní sedí, zkrátka klasická recenze. I když je to těžké, je fajn zkusit ukázat co se děje při povídání. Blbě lidem ukážu, že BMW S 1000 RR jede jako kráva, když jedu po magistrále mezi autama nebo budu těžko vyprávět o skvěle driftujícím enduru na zakroucené silnici. Teda pokud s ním nedriftujete na té silnici :) To samé platí o výbavě, když chci mluvit o velikosti kufrů, je dobré je pak natočit, když mluvím o nastavování přístrojů, štítku, sedla atp. je potřeba to natočit.
  3. závěr – Hlavu a tělo máme, teď to chce patu. Klasický ortel nad motorkou, co si o ní myslím, co se mi líbilo, co ne, jestli za ty prachy stojí a komu bych ji doporučil. Zase to nemusí být dlouhé, protože se většinou opakují věci vyřčené v recenzi, takže krátké srnutí a ideálně když u toho budete zase vidět.
TIP: Úvod a závěr můžete natočit najednou, klidně i na jednom místě, to vůbec nevadí. Kolikrát se nejdřív svezu, ať zjistím co je ta motorka zač, pak natočím prostřední onboard recenzi a nakonec někde v klidu ten začátek a závěr.
Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

 

Honzis to pěkně pochopil, natočil úvodní stand up a závěrečný na kameru od Ducati, zbytek je z onboardů

V podstatě to není žádná věda, a když si to představíte, je to to samé jako když píšete test. Jenom je potřeba u toho, a se u toho, natáčet. Co jsem napsal je ideální stav a na spoustu věcí zapomínám občas taky, tak si z toho nedělejte hlavu. Než začnete mluvit, je dobrý si to trošku sesumírovat v hlavě, pak to jde líp a hlavně se uvolněte. Žádná křeč, mluvte přirozeně, nesnažte se za každou cenu mluvit spisovně a vzdělaně, spíš tak jak když se bavíte o té motorce s kámošem. Akorát že místo kámoše je tu kamera a čtenáři/diváci :) Z vlastních zkušeností ale vím, že je výhoda když se natáčíte sami, protože se nemáte před kým stydět. Nebojte se přeřeků a koktání, spousta z vás už se přesvědčila, že mám na střižně ostré nůžky co leccos spraví ;) A zásadní motorky bychom letos chtěli natočit pořádně, což znamená že bych přijel s velkou kamerou a to si pak řekneme co a jak. Můžete to všecno říct na místě a video pak bude vypadat jako Vláďovo z nových CBček.

Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

A ještě jednou pro shrnutí

  1. Natočím jízdu s GoPro na hrudi, přelepeným tachometrem, mikrofonem v přilbě a komentářem.
  2. Natočím krátké jízdní záběry z jiných míst na motorce bez komentáře (protipohled, pohled na kolo...)
  3. Natočím statické záběry motorky, točím hlavně to o čem povídám, pokud mám mikrofon, můžu to při točení komentovat.
  4. Natočím sebe s motorkou a komentářem.
  5. Materiál nahraju na FTP nebo donesu kartu s materiálem do redakce a dostanu jinou kartu.
  6. V případě dotazů pište nebo volejte.

Informace o redaktorovi

Honza Zajíček - (Odebírat články autora)

Autor článku obdržel prémii 3 Kč od 1 uživatele.
Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Honzis přispěl 3 Kč
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (1x):



TOPlist