Co to je? JaFM od MotoMorphic

MotoMorphic je kalifornská firma sídlící v San Rafael a je autorem radikálního motocyklu JaFM, který se zrodil v hlavě zakladatele firmy Jima Davise. Inspirací byly v zásadě čtyři nesouvisející věci: streetfighter, široká pneumatika, americké muscle cars a bojová letadla.

Co to je? JaFM od MotoMorphic
Když v roce 2001 firma Avon vyrobila zadní pneumatiku Venom o rozměrech 250/40x18, napadlo Jima Davise, že by to byla fantastická pneumatika pro motorku ve stylu streetfighter, obzvlášť pokud by měla také pořádně širokou přední pneumatiku. Avon dodal dva rozměry a to 200 a 250. Původně měly být obě použité jako zadní 200 na sportovní motorce a 250 na chopperu. Následně však Avon vyrobil a dodal pneumatiku o rozměrech 300x35/18 a to znamenalo logickou volbu dát 250 dopředu a 300 dozadu. Takto masivní pneumatiky potřebovaly také odpovídající rám, tady byl zvolen průměr 12,7cm. Vzhledem k rozměrům rámu se konstruktér rozhodl, že bude sloužit dvojímu účelu, kde druhý účel je palivová nádrž. Jinak vyjádřeno nádrž tvoří 33 cm trubek rámu o průměru 12,7cm, které poberou 26,5 l paliva.
Design je ovlivněný mimo jiné stíhačkou z druhé světové války P-51 Mustang a americkými muscle cars, respektive jejich nasávacím otvorem na kapotě vozu, který má u motorky podobnou funkci. Vzhled motocyklu je z každé strany masivní, podle tvůrců však i přes hmotnost 250kg a radikální zjev funguje velice dobře. Doslova k tomu říkají: „Existuje zde několik výstředností, ale nic co by kazilo požitek s jízdy.“
Na otázku proč něco takového postavili MotoMorphic odpovídá: „Když se musíte ptát, tak jste mu neporozuměl. Motorky jsou dělané pro zábavu a JaFM není výjimkou, ledaže nemáte rádi pokud na vás lidi koukají a ukazují prstem.“
JaFM je poháněn motorem Rotax V-twin o objemu 990 ccm, výkonem 110 k a točivým momentem 95 Nm (je to stejný motor, který poháněl Aprilii RSV Tuono a  používá se také v tříkolce Can-Am Spyder), který je spojen se 6-ti stupňovou převodovkou. Motor používá Dynojet Power Commander III, pomocí kterého je optimalizovaná mapa řídicí jednotky. Motocykl je vybaven odpružením od firem Öhlins (vpředu) a Penske (vzadu), včetně nastavitelných řidítek. Řidítka jsou sama o sobě extrémní a nezvyklá přesto výrobce tvrdí, že jízda je komfortní a trojúhelník stupačky, sedlo a řídítka jsou ergonomická.
Motocykl JaFM je stavěn ručně, na míru svého budoucího majitele, který má možnost si svůj bike podle individuálních potřeb dále vylepšit (povrchová úprava, materiál nebo jiné komponenty). Základní cena je 100.000 dolarů.

Stáhněte si vybrané fotografie na pozadí vašeho PC

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 2.92
Známkováno: 13x

Motokatalog.cz

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist