gmoto_lambretta2
CrossHelmet X1 – všechno v jednom škopku

Stejně jako vše ostatní kolem motorek, i motocyklové přilby se za poslední dobu celkem značně vyvinuly směrem kupředu. Stále se ovšem jedná o vývoj hlavně po stránce materiálů a ta inovativní „smart“ část teprve čeká. Jednou z prvních vlaštovek je projekt CrossHelmet.

Japonská společnost CrossHelmet, stojící za přilbou X1, je velmi mladou společností. Celý nápad vlastně vznikl teprve v roce 2013 a aktuálně se získaly peníze na sériovou výrobu skrze portál Kickstarter, kde mohl každý přispět svou troškou do mlýna.

CrossHelmet popisuje svůj produkt jako chytrou motocyklovou přilbu budoucnosti. V útrobách X1 je totiž k nalezení sofistikovaná elektronika, která spojuje funkce head-up displeje, zadní kamery, zvukového zařízení a konektivity s mobilním telefonem.

Lze zde zobrazit třeba údaje z navigačního systému, přičemž vše se ovládá skrze aplikaci z chytrého telefonu. Přímo na přilbě potom jezdec využívá dotykových gest na plošce, umístěné na pravém spánku. S pomocí gest lze třeba přepínat hudbu přehrávanou do přilby nebo přijmou telefonní hovor.

Právě zvukové a hlasové rozhraní je dalším zásadním prvkem. Kromě toho, že může jezdec klasicky telefonovat, lze používat také skupinovou konverzaci během jízdy v několika lidech nebo ovládat různé funkce mobilu skrze služby Siri a Google Assistant.

Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

Tou možná největší zajímavostí je ovšem systém aktivní eliminace hluku CrossSound Control. Jak přichází k jezdci zvukové vlny vytvářené například větrem, vytváří reproduktory v helmě další vlny, ovšem v přesně opačném sledu. Výsledkem je, že se vlny vzájemně vyruší a jezdec slyší ve výsledku výrazně menší hluk. Tato technologie se používá ve sluchátkách s aktivním potlačením okolního hluku, stejně jako v některých luxusnějších automobilech.

Co se samotného materiálu přilby týče, skořepina dodávaná ve dvou velikostech a se třemi druhy výstelek je vyrobená z polykarbonátu, a pochopitelně certifikovaná pro silniční provoz na celém světě. Hledí je standardně čiré nebo tónované, nicméně pracuje se i na dalších druzích, mimo jiné i na fotochromatickém hledí, ztmavujícím se podle potřeby.

V útrobách přilby se dále ukrývá čtyřjádrový mobilní procesor, osmigigová paměť a samozřejmě i baterie s výdrží 6 – 8 hodin používání. Jedná se mimochodem o lithium-keramickou baterii, která eliminuje riziko výbuchu či požáru v případě nehody. Doplňkem je ještě dvojice LED světelných proužků po stranách přilby, zajišťující lepší viditelnost motorkáře v noci. I přes to všechno, váží celá přilba jen 1780 gramů.

Začátek běžného prodeje přilby je naplánován na druhou polovinu roku 2018 a cena je pochopitelně vcelku vysoká. Za vybavenou chytrou přilbu si žádá CrossHelmet 1599 amerických dolarů, tedy přibližně 35 000 korun.

Informace o redaktorovi

Dominik Valášek - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (11x):TOPlist