globalmoto_unor
Představení – nový Motohouse 8-9/2020

Ať si můžete v horkých dnech dobře počíst a nechat se inspirovat. Elektrický Harley je sice diskutabilní téma, ale svezte se a uvidíte, fakt to jede neskutečně moc. Nebo raději nějakou ojetinu za cenu staršího rodinného vozu, i na to máme řešení.

Výběr to je pestrý. KTM 890 Duke R, to je železo pocákaný adrenalinem, Yamaha Tracer 700 vás při cestování okouzlí svou obratností, Kawasaki Z650 je pro svou ochotu k čemukoli na českých silnicích už evergreenem, Honda Gold Wing stojí dál pevně na samotné špičce, BMW F 850 GS je asi fakt nejlepší na všechno a Indian Challenger, to je zas něco pro ty, co se rádi nechávají „polechtat“ u srdce.
Užijte si to, stojí to za to…

MH TEST - Harley-Davidson LiveWire

Co si budeme povídat, asi se tomu prostě nevyhneme. Právě jsem dokoukal prezentační video Fordu, ve kterém nám představuje horkou novinku v podobě Mustanga. Elektrického. Kolem lítají ty největší bestie z okruhů, dragsterů a driftů, spalují hektolitry benzínu a Ford se nám snaží vysvětlit, že ta elektrika je fakt dobrá. Už v tuhle chvíli se rozdělíme na dva ortodoxní tábory. Nenávist vs. zvědavost. Pro mě blbé, mám v sobě oba. Ale zvědavost asi přeci jen lehce převažuje.

ANGLIE – Sny za cenu ojeté Octavie
*Suzuki GSX-R1000 K5
*Honda RVF400 (NC35)
*Triumph Daytona 675
A proto tady máme naši soukromou výzvu – sehnat nejzábavnější sportovní motorku do sta tisíc korun. Budeme hodnotit všechno podstatné. Výkon bude hrát velkou roli, to je jasné, ale taky se podíváme na to, jak motorka dokáže držet svou hodnotu a přihlédneme i ke komfortu, ovladatelnosti a v neposlední řadě i k atraktivitě. Tyhle tři nemohly být více rozdílné. GSX-R1000 K5 je jasná volba a Daytona 675R se dala očekávat, ale co tady proboha dělá Honda VFR400 NC35 z roku 1995? Tak zaprvé je krásná a z pohledu držení své hodnoty je úplně někde jinde než ostatní.

MH TEST – KTM 890 Duke R
Tohle nebude obyčejný test neobyčejné motorky. Bude to o motorce, kterou jsem v létě opravdu zařadil do svého výběru. Celé to začalo v roce 2014, kdy jsem prodal svoji YZF-R1 a chtěl něco, co mě bude naplňovat i cestou do práce po městě. Měl jsem spadeno právě na nového 1290 Superduka. Změna velká, ale naprosto vědomá, nicméně v KTM mi jej tehdy neuměli ani po šesti měsících prodat, a tak jsem si opět koupil novou YZF-R1, která mi vydržela až do letošního roku…

MH TEST – Yamaha Tracer 700
Už na první pohled je jasné, že v Japonsku mají rádi experimenty a úplně nový, neokoukaný design, který tu ještě u ničeho nebyl. První, co každého trefí do očí, je samozřejmě nezvykle agresivní maska. Už na fotkách vypadá tak trochu jako ze Star Treku, ale naživo mě tohle sci-fi baví ještě o kus víc. Jasně, motorka se musí líbit. Neumím si představit, že bych měl v garáži stejně jako doma ošklivou holku. Je nezvyklá, no a?!

MH TEST – Kawasaki Z650
Pokud se skutečně toužíte naučit pořádně jezdit, nemusíte se koukat po žádné jiné. Nová šestpade je přesně ta, kterou hledáte. V případě Z650 stačí jenom pár ujetých metrů k tomu, abyste okamžitě poznali, že tohle Kawasaki trefila naprosto dokonale. Použitelný výkon, lehký a mimořádně hravý podvozek spojený s pěkným designem a překvapivě hezkým zpracováním. Prostřední Zed musí být dobrá motorka, jinak by v téhle nadupané třídě neměla žádnou šanci na úspěch.

Technotest - Airbagová vesta Alpinestars Tech-Air 5
Nechceme to zbytečně přifukovat (doslova), ale podle nás je tohle malá revoluce. Několik výrobců se pustilo do stejné vody a najednou jsou všude kolem nové airbagové vesty. Jasně, dá se nad tím mávnout rukou, že to už je tu dlouho. Jenže zatímco dříve se vesta dávala na oblečení a pro mnohé to byla nepřijatelná ohyzdnost, navíc s nutností připoutat se fyzicky k motorce (pravda, ne u všech), teď se věci mění. Najednou tu máme vestu s páteřákem, která se strčí pěkně pod bundu, a navíc je naprosto samostatná, žádné kabely.

MH TEST – Honda Gold Wing DCT
Všechno to bylo skvělé a ohromující, protože dokonalost, ta se zkrátka neokouká! Jenže teď tenhle svůj žebříček zase trochu přeorám. Několik kilo dolů, menší plexi, DCT automat a absence zadního křesla s kufry a repráky. To všechno změnilo jednoho velkopanského knížete v úplně normálního rošťáka. A mě to baví, já se v tom našel a jsem za řídítky šťastnější než blecha. Golďas ve stylu „Bagger“ model 2020, to je, vážení zralí pánové, totiž naprosto skvostná motorka!

MH TEST - BMW F 850 GS
BMW F 850 GS je motorkou pro terén, je to na ní vidět. Jistě se na to budete ptát a celý náš test bude také k nezbytné offroadové zkoušce směřovat. Přesto začneme na silnici, protože tady nás ta motorka překvapila ještě mnohem víc! Ta univerzálnost, flexibilita a schopnost uspět doslova v každé situaci, to jsou aspekty, ve kterých se jí jen tak něco nevyrovná! Aktuální modelová řada BMW allroadů se středním objemem byla představena na konci roku 2017.

MH seriál - nejlepší silnice
Šluknovský výběžek nabízí hromadu krásy. Mimo jiné dvě luxusní silnice, které byste v této části republiky neměli minout. Číslo silnice: 9 a 263, délka: 39 km, povrch: většinu cesty fantastický. Silnice číslo 13 mezi Libercem a Děčínem není zrovna nic zábavného, ale do Cvikova, za kterým je právě odbočka na silnici číslo 9, se dá dostat několika zajímavými způsoby. Třeba z Provodína přes Sloup v Čechách nebo to spojit s kokořínskou TT (viz Motohouse 12/2019). Každopádně ať už se sem dostanete jakkoliv, ze směru od Liberce berte pravou dle značení na Rumburk.

Českou stopou na Tourist Trophy – 3. díl
Poslední, třetí část naší velké vzpomínky na českou účast na legendární Tourist Trophy. Od Gustava Havla k Michalu Dokoupilovi, historie na sebe krásně navázala. Gustav Havel má na svém kontě úspěchy z celé řady světových závodů, včetně Grand Prix mistrovství světa, zrovna ale v závodech na Tourist Trophy ho provázela poněkud smůla. Z pěti závodů zde totiž dokončil jen jeden jediný, a to hned při své první účasti v roce 1961.

Sport – MotoGP
Jedno z elementárních pravidel kteréhokoli sportu je, že pokud je výsledek sezony vyhlašován na základě součtu výsledků z více podniků (závodů), je důležité, aby byl takový kalendář sestaven z co nejvíce termínů. Zajistíte tím nejen větší pestrost a sportovní náročnost pro jednotlivé zúčastněné, ale hlavně je nepřinutíte k taktickým manévrům. Krátká sezona složená jen z několika závodů totiž znamená, že si nesmíte dovolit chybu. Raději zvolnit, dojet si na nějakém solidním místě pro body než nebodovat vůbec.

Velká cena České republiky
BRNO 2020

Jak vidíte, začátek sezony nemohl být překotnější, drsnější, ale tím pádem i zajímavější. Všechno je jinak, než jak jsme si mysleli před několika týdny, a nikde není psáno, že další sled závodů nepřinese nějaká nečekaná překvapení. MotoGP je obrovský agregát na emoce. První závody toho byly tím největším důkazem!

Sport – MS Superbike
Krátce před restartem sezony WSBK 2020 bylo oznámeno zrušení dalších závodů, letos se tak nepojede ani Assen, Donington a finálový Losail, čímž se letošní šampionát po jarním Phillip Islandu scvrkl už jen na Jerez, Portimão, 2× Aragón, Barcelonu a Magny Cours. To by ale bylo pořád 21 závodů, tedy dostatečné množství na to, aby titul měl uznanou sportovní hodnotu. Jenže – jak jsme si letos už zvykli – ani toto nemůžeme brát za definitivu. Další potencionální problém nastal na začátku prázdnin.

SPORT – Nepomucký trojúhelník 2020
Letošní závodní motocyklová sezona byla dost poznamenána pandemií způsobenou onemocněním Covid-19 a rušil se jeden závod za druhým. Ani u nás to nebylo jiné, a co se týče silnice, přišli jsme hlavně o závody na přírodních tratích. Jeden z mála se i přes to všechno podařilo uskutečnit – AMK Nepomuk o víkendu od 25. do 26. července 2020 uspořádal XXXIX. ročník Nepomuckého trojúhelníku.

CO TO MÁME V TLAPÁCH
Rubriku Tlapy dnes přinášíme v poněkud rozšířené podobě. Kdy jindy se také věnovat testování motorkářského vybavení než teď. Doufáme, že naše praktické poznatky využijete.
* Textilní motokalhoty MBW CAMO PANTS
* Pneumatiky Michelin Anakee Wild
* Reflexní vesta Lifetex
* Řetězová sada D.I.D

MH na akci - Royal Enfield na pláži
Najít v oficiálním programu jako jeden z bodů „plážové povalování a koupání“, to se člověk opravdu nemůže dočkat pátku. Obzvlášť, má-li být dějištěm Beach Park Mlékojedy, skvostné místo u vody se surfařskou atmosférou a hlavně pískem. A právě tady si na poslední červencový víkend naplánovali první oficiální sraz v České republice majitelé motocyklů Royal Enfield. O akci se samozřejmě postaral český dovozce a pánové (a dámy) z Vintage Garage a my musíme uznat, že připravili Enfielďákům opravdu parádní víkend.

Představení – 2021 Husqvarna MX a Enduro
Husqvarna patří mezi absolutní špičku, pokud jde o offroad. A byť motokrosové a enduro modely pro rok 2021 dostaly jen drobné updaty, stojí za to se na ně kouknout trochu podrobněji. Když se zastavíš, tak couváš. To je heslo, kterým se chlapíci v továrně musí řídit, protože terénní segment je zatraceně našlapaný a jediné zaváhání může znamenat ztrátu těžce vydobytých pozic. Nic z toho si Husqvarna nemůže dovolit, a proto jsou nové 21 opět nadupané tou nejlepší dostupnou technikou.

MH flotila - Indian Challenger
Už zase si užívám tuhle indiánskou bestii. Už zase tahám plotny po zemi. Už zase vytáčím ten motor do nesmyslu a hulákám u toho jak Čejen. Chci víc! Víc Ameriky! A pak gin z láhve zakouzlí a mé přání se plní. Třetí červencový víkend se jedu do Jablonce nad Nisou nejen podívat na sraz pražského Corvette Clubu, ale také jdu pánům udělat průvodce po Jizerských horách. Tohle bude hodně pěknej víkend. Co se asi dozvím?

Custom - Moto Guzzi Le Mans
Tak tomu říkáme vydařený marketing! Tahle motorka totiž vznikla čistě jako reklamní předmět. Zní to tvrdě, ale na druhou stranu nebýt poptávky výrobce oblečení Vanguard, prostě by nebyla. Právě dánská značka zadala zakázku designérovi Ulfertu Janssenovi, který se skrývá pod názvem studia Gannet Design. Ulf není žádný nováček, deset let pracoval jako designér pro Renault a za sebou má i další práce v automobilovém průmyslu, třeba pro Nissan. Mimo jiné se může pochlubit titulem z prestižní designérské školy Art Center College of Design v Pasadeně.

MotohouseKy – rozhovor
Zajímalo nás, jak se svět výuky autoškol za poslední pár let změnil a jaké změny nás třeba ještě čekají. Jak je to s motoholkami a jejich počty, co třeba mladé začínající motorkáře odlišuje od těch dřívějších, jestli je o řidičáky na áčka obecně větší zájem a spoustu, spoustu dalších věcí. Našli jsme tedy ve svém okolí toho nejpovolanějšího, majitele autoškoly specializující se především na motorkáře, člena Asociace autoškol ČR Jiřího Novotného (35), a vyzpovídali ho.

Nový tištěný Motohouse 8-9/2020
V prodeji od úterý 18. srpna 2020
cena časopisu 99 Kč (SK verze 3,80 €)
roční předplatné 850 Kč, 899 Kč s katalogem (SK roční předplatné 29 €)
Předplatné Česko: www.send.cz
Předplatné Slovensko: www.ipredplatne.sk

Digitální publikace Motohouse 8-9/2020
FLOOWIE: http://www.floowie.com/cs/zobrazeni/mh-8-9
ALZA: https://www.alza.cz/media/motohouse-8-9-2020-d6108520.htm

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist