yamaha_demo_tour
Představení Motohouse 6/2024

Motorky pro holky! Téma, kterému se v Motohousu věnujeme už drahně let a máme velkou radost, že jsme si v tom vzájemně kápli do noty. I v tomto čísle se s dívčím ježděním setkáte hned v několika článcích a my slibujeme, že s tímto tématem zdaleka nekončíme!

Ale je toho samozřejmě mnohem víc, co přinesl uplynulý měsíc. Máme nová pravidla MotoGP, jely se Hořice a my se svezli v Praze i s prezidentem. Do toho hromada testů motorek, a tím pádem patří dík i všem těm, kteří nám s jejich přípravou pomáhají. Léto je před námi, tak si ho užijme jak jinak než na dvou kolech.

MH TEST – Moto Guzzi V7 Stone Corsa Cup
Začněme ale pěkně od základu. Loni na podzim představila Moto Guzzi novou variantu pro model V7 Stone s označením Corsa. Technicky v podstatě všechno ve standardu modelu Stone, jen přibyla líbivá oblá závodnická kapotáž se zapuštěným kulatým reflektorem, sportovní plexi, použito bylo výrazné šedo-červené lakování, z vidlic zmizely gumové prachovky a celý odkaz na slavnou závodnickou minulost MG ještě podtrhl stupňovaný sedák zaoblený do tvaru kapičky.

TÉMA – Nová pravidla v MotoGP
Čas změny. Nejen na trati, ale i v zákulisí MotoGP se toho v průběhu posledních týdnů semlelo opravdu hodně. Mění se blízká i vzdálená budoucnost, královská třída si chystá nový kabát a nepřestává překvapovat. Nové regule i přestup roku. Pojďme si to probrat pěkně popořádku.

MH TEST - Harley-Davidson Street Glide
Jezdit na motorce je jedna věc. Jezdit na glajdách od Harley-Davidson je ale disciplína sama pro sebe. Nejnovější reinkarnace Street Glide pak celou jednostopou záležitost i v kulisách české kotliny posílá přímo do nebe mezi cáry mraků a myšlenek. Třeba zrovna takových, jaké najdete v tomto testu.

MH EXCLUSIVE – novinka 2024
Husqvarna Svartpilen 801

Pár věcí si je potřeba vyjasnit už na začátku. 801 není jen další 790 Duke, to teda ani náhodou. Při pohledu do prospektu asi můžete získat pocit, že se oprášila dneska už starší generace motoru, který vrčí v mnoha modelech z koncernu Pierer Mobility, a do jisté míry budete mít pravdu. Svartpilen je ale svébytná plnohodnotná motorka, která je svým projevem a koneckonců i designem na hony vzdálená těm, které už dobře známe.

MH představení - Royal Enfield Shotgun 650
Pokud vás před dvěma lety trefil na komoru překrásný koncept Enfieldu s označením SG650, můžete se radovat. Shotgun totiž vychází zrovna z něj. Pravda, v předprodukční výstavní verzi vypadal ještě o chlup líp, ale hodně udělalo lakování, a to se přece dá vyřešit. Každopádně na první pohled dost zajímavý jednosedadlový klasický motocykl, tedy bobber. Nebo ne?

 

MH FLOTILA – Honda CB750 Hornet
Náš redakční Hornet se nezastaví. Na budíku bude už brzy svítit 10 000. Jaký je na silnici a okruhu, jsme vám už řekli. Teď přišel čas na dívčí pohled.Mít možnost už nějakou dobu jezdit na tomhle malým drakoušovi je naprosto fantastický. Vloni jsem ho na malou chvíli vyzkoušela a i ta krátká zkušenost mi dala hodně. Teď přišla příležitost sedlat Horneta na delší dobu, takže už vám můžu říct, jaký je z pohledu holky, která toho nemá zrovna moc najeto.

MH TEST – Suzuki GSX-8R
Třída sportovních motorek střední váhy se za posledních patnáct let proměnila. Nadobro pryč jsou tvrdé supersportovní stroje drtící zápěstí pokaždé, když jedete úplně naplno, a šlo se cestou poddajnějších a přístupnějších mašin. A tenhle nový segment se sakra chytil. Motorky jako Kawasaki Ninja 650 a Honda CBR650R byly postaveny z levnějších komponentů a skvěle propojily sportovní chování a pohodlí. A Suzuki si řekla, proč toho nevyužít.

MH TEST – BMW R18 & Bobber-Kit
Ten okamžik, kdy vám dojde, že máte takový motocykl k dispozici, je naprosto okouzlující. Sednete si vedle něj a dojde vám, že máte oči doslova navrch hlavy. Je tohle vůbec možný? Nic na té motorce není malé, nic tu není drobné, titěrné, není tu nic, co by smrdělo nedotažeností, nebo snad nedej bože snahou něco ušetřit. Ta motorka je jako svalová hmota, kterou se toužíš obalit. Je to do slova a do písmene generátor heavymetalové hutnosti, o které víš, že jednou zkrátka musela přijít.

MH TEST – Ducati Multistrada V4 S
Na tuhle neurvalou sílu si asi nikdy nezvyknu. I když si myslím, že už jsem říkal prakticky všechno, vždycky mi dokáže vyrazit dech. Kam se za poslední roky posunula třída cestovních endur, jednoduše bere dech. Z pohodlných a klidných cestovatelů se staly vlastně superbiky na chůdách. Pořád se na nich dá jet na otočku k moři, ale teď tam budete o setsakramentský kus rychleji. Je to bláznivý, ale zároveň krásný. A tahleta je vážně speciální. Nádherná červená Multice, ve fullu.

Distinguished Gentleman’s Ride 2024
Je to neuvěřitelné, ale letošní ročník Distinguished Gentleman’s Ride se díky neúnavné snaze pořadatelů jel v Praze už pojedenácté a jako každý rok i tentokrát překvapil. Jednak účast přislíbil i nejvyšší státní úředník se svou motosuitou, jednak se kvůli výhradám pražského magistrátu měla jet nová trasa. Tak proč ne rovnou kolem Pražského hradu, když už máme v partě tamního pana domácího. Cesta přes Klárov, Chotkovy sady, Pohořelec a Strahov čítala celých 22 km a spousty světelných křižovatek bez zastavení.

 

MH TEST – Honda NX500
Honda pro letošní rok vylepšila svůj středněobjemový crossover CB500X, a aby této změně dodala ještě více na vážnosti, změnila motorce i jméno. Nově NX500 právě dorazila i na české silnice a my měli mezi prvními možnost ji otestovat. S předchůdkyní téhle motorky jste se na stránkách Motohousu setkali už několikrát. A tak přece jen už trochu víme, do čeho tady jdeme. Využijme tedy této výhody a hned na začátku vyjmenujme všechny skupiny potenciálních kupců, kteří by se měli právě o tuhle motorku zajímat. Tedy všichni z vás, kteří by si měli následující test přečíst.

MH SROVNÁVACÍ TEST
Triumph Speed 400 vs. Husqvarna Vitpilen 401

Stará pravda a kolega Karas jako její nositel říkají, že po všech těch překomplikovaných strojích atakujících hranici dokonalosti se člověk stejně nakonec nejlíp sveze na něčem prajednoduchým, „silným“ tak akorát, aby se toho nemusel bát. Poněvadž co průměrný smrtelník nadělá s litrovou břitvou? Většinou leda to, že se celou dobu ze všech sil snaží držet ji na hraně, která je pro jeho schopnosti ještě snesitelná. Tedy na hraně svých sil, nikoli sil motorky, které zdaleka nemá šanci plně využít.

MH TEST – CFMOTO 700MT Premium
Bylo to přibližně v roce 1999, jestli si to teda dobře vybavuju, kdy jsem si poprvé řekl: „Stop děsivým ojetinám!“ A to mi věřte, tehdy to byla fakt síla, co se tady dělo na trhu ojetých motocyklů. Takže tenhle můj krok byl vlastně logický, zkrátka jsem poprvé zatoužil mít v garáži vlastní fungl novou mašinu. Z testovaček jsem navíc už věděl, jak nádherně ty nové stroje voní, jak dobře fungují a vůbec, jak skvělý pocit to je, když ti v garáži stojí stroj, kterému nikdo nerovnal rám a vidlice pomocí pajcru a zapřeného heveru.

MH SPORT HISTORIE GP - Assen Dutch TT (2. díl)
Předešlý díl jsme končili zmínkou o silné generaci amerických jezdců od Kennyho Robertse až po Kevina Schwantze, i když většina z nich v Assenu moc vítězství neposbírala. Výjimkou byl právě Schwantz, po němž ale přišla velká „americká“ pauza. Dalším vítězem z USA se totiž stal až v roce 2006 Nicky Hayden ve svém mistrovském roce. Ovšem mezitím uplynulo spoustu času a na závodech v Assenu se seběhla celá řada zajímavých událostí.

MH SPORT – 300 zatáček Gustava Havla Hořice 2024
Závody, které se staly ikonou road racingu, každoročně lákají jezdce i fanoušky. Zajet si jednou Hořice je snem a fanoušci se těší na to nejlepší, co nám může závodění na přírodních okruzích nabídnout. Letošní 61. ročník slavných závodů 300 zatáček Gustava Havla dost poznamenalo počasí, které pěkně zamíchalo kartami. V sobotu se všichni museli poprat s deštěm, mokrou nebo usychající tratí. V neděli to bylo mnohem lepší.

MH SPORT – Miniracing a MiniGP
Český Miniracing v letošní sezoně udělal další velký krok kupředu, když se stal součástí celosvětové soutěže FIM MiniGP World Series. Tím se zařadil mezi nejlepší soutěže pro juniory na světě. FIM MiniGP zaštiťují FIM, Dorna a Ohvale. Nejlepší jezdci ve třídách Ohvale 160 a Ohvale 190 se pak předvedou ve finále uspořádaném při MotoGP ve Valencii.

CO MÁME V TLAPÁCH
Helma je úplný základ všeho a my vám teď ukážeme jednu, kterou od zimy testujeme společně s parádní lehkou bundou hodící se prakticky na všechno. Na druhé stránce pak skvělá výbava od legendy Touratech.
*Integrální přilba HJC RPHA 12
*Bunda Furygan BALDO 3v1
*Rukavice Knox Oulton MK2
*Boty KLIM Outlander

MH na akci – Motoškola Přijďte se projet
A kdo za tímhle projektem stojí? Super partička lidí, kteří dělají svou práci opravdu s nadšením a srdcem. A co je ještě víc, jsou to opravdoví experti, žádné rychlokvašky. Motorky mají excelentně v ruce, a navíc mají výborný vkus na výběr lokalit pro motoexpedice. Tím, že jsou sehraná parta pozitivně naladěných motorkářů a motorkářek, které tato práce baví a kteří umí správně předat i rady v rámci motoškoly, dokážou vás velice rychle naučit, jak na to správně za řídítky! Dělají kurzy pro všechny kategorie motorkářů.

MH FASCINACE - Koncept BMW R 20
Ultrakonzervativní BMW přece jen dokáže čas od času řádně rozvířit vody. Většinou nejprve vypustí koncept a na podzim na veletrhu EICMA se ukáže finální sériová podoba. Jestli to tak bude i v případě R 20, nedokážeme říct, ale moc si to přejeme. Tohle je podle nás jedna z nejhezčích motorek s vrtulí na nádrži. A o co že jde? Motor z cruiseru R 18, objem zvětšený na dva litry a kolem toho postavený klasický roadster ve stylu 70. let.

NOVÝ TIŠTĚNÝ
MOTOHOUSE 6/2024

V plošné distribuci pak od středy 19. června 2024
Cena časopisu: 119 Kč (SK verze 4,90 €)
Roční předplatné: 990 Kč
nebo 1.149 Kč s MH katalogem (SK roční předplatné 39,90 €)
Předplatné Česko: www.send.cz
Předplatné Slovensko: www.ipredplatne.sk

DIGITÁLNÍ PUBLIKACE
https://www.digiport.cz/vydani/floowie/775-motohouse

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (2x):TOPlist