cfmoto_700mt_psi
Představení Motohouse 4/2023

Začátek sezony je tady, konečně jsme se dočkali. Opět začne doba ježdění, potkávání se a dychtivě natěšených očí. Otevírá se řada nových příběhů a my jsme rádi, že můžeme být u toho a máme možnost vám představovat všechny ty úžasné lidi, motorky a technické novinky. 
Dnes to bude tolik očekávaná nová specifikace legendární Hondy Transalp, kterou jsme měli možnost otestovat na jihu Portugalska. A to nebylo zdaleka jediné naše cestování, ve Španělsku jsme se svezli na vylepšené Kawasaki Z900 SE s novým vymazleným podvozkem a ze stejných končin je tu i první test Indian Sport Chief pro ty z vás, kteří máte radši spíš klasičtější motorky. Prostě jsme nezaháleli a doufáme, že vás i tohle číslo bude bavit. Má přes 130 stran, což není málo, tak si určitě každý najde to své…

MH EXCLUSIVE – nová Honda XL750 Transalp
O reinkarnaci modelu Transalp, který v letošním roce na trh uvádí japonská Honda, snad zaslechl každý. Tedy alespoň každý, kdo někdy v životě držel v rukou řídítka od motorky. A není se čemu divit, vždyť název Transalp s sebou historicky přinášel techniku, která za atraktivní cenu poskytovala věrnou, spolehlivou a uživatelsky přívětivou mašinu. Přesně takovou, jež dokázala sehrát roli dělníka, cestovního stroje, ale i mašiny, která se nezalekne cest bez asfaltového koberce.

MH TEST – vylepšená Kawasaki Z900 SE
Z900 je se svým řadovým čtyřválcem v podlitrové třídě takovým jednorožcem. S vylepšenými komponenty v podobě špičkového podvozku a neméně špičkových brzd solidně míchá kartami. Prakticky na rok přesně opět vycházím velkými otočnými dveřmi hotelu ve španělském přímořském městečku Estepona. I pohled se mi naskýtá obdobný (teda loni tam nestály dva obří kontejnery na bordel).

MH EXCLUSIVE – nový Indian Sport Chief
Ostrá pravá kolem skály, krátká rovinka, rychlá překlápěčka, trojku, táhlejší levá v dolíku, rovinka, dvojku, prudce na brzdy a zase ostrá pravá kolem skály… už se to takhle opakuje pěkných pár minut. Nechápu, jak tu silnici dokázali takhle namotat. Náš guide Geoff Baines, bývalý SBK závodník, chytil parádní rytmus, držíme se ho jen já a kamarád Janne z Finska. Všechno do sebe najednou dokonale zapadá, jedeme na hraně schopností motorky a nevím, jak zbylí dva, ale já řvu nadšením do helmy. Máš pocit, že to muselo být na nějakém lehkonohém naháči? No, tak to právě nebylo.

Představení – Benelli TRK 702/X
Bylo jasné, že Benelli nebude okupovat střední objemovou třídu jen se scramblery Leoncino a s naháčem 752S. Příchod většího TRK byl jen otázkou času. Ovšem pozor, oproti očekávání, že bude mít se jmenovanými modely shodnou pohonnou jednotku, se nevyplnilo, tohle je u Benelli zcela nový motor. Na objem 698 cm3 disponuje řadový dvouválec adekvátními parametry – 76,2 koně a 68,2 Nm jsou údaje srovnatelné s většinou přímé konkurence.

Ojetina - Kawasaki Ninja ZX-7R
Ve své době byl deklarovaný výkon 112 kobyl (při troše štěstí skutečných 108 koní) ZX-7R trochu zklamáním, a abychom byli spravedliví, z dnešního pohledu má do superbiku svým výkonem skutečně daleko. Řadový čtyřválec dokáže uhánět rychlostí až 260 km/h, ale na silnici je trochu vykastrovaný a neochotný jít do otáček, přičemž k pořádnému probuzení je třeba točit až nějakých osm tisíc. To ale příliš nevadí, protože pokud jste ochotni si nějak tu rychlost skutečně zasloužit, odměnou vám bude chrčivý airbox a hlasitě vyjící výfuk, který zaručuje úsměv.

MH TEST - BMW S 1000 XR
Víte, jak tohle všechno začalo? Někde v roce 2012 přišla japonská továrna Kawasaki s naprosto šíleným nápadem. Spojit koncepci pohodlného cestovního endura se čtyřválcovým litrovým superbikovým motorem bylo něco, o čem Carlos mluvil už pár let předtím jako o své vysněné motorce. Bylo to něco do té doby zcela neslýchaného a první evoluce modelu Versys 1000, to vám teda povíme, byla fakt síla. Nejen divná, ale i docela ošklivá ta motorka byla. Tedy ošklivá, ona byla spíš tak nějak nezvykle široká, až oteklá, což byl dojem jednoznačně zapříčiněný tím, že v té době byla všechna velká cendura dvouválcová, tedy v pase štíhlá a v kohoutku vysoká.

MH TEST – Ducati DesertX
V dnešním testu se pokusíme pootevřít Pandořinu skříňku a zjistit, zda se nejedná o vítězství designu nad formou a zda tenhle italský skvost mezi cestovními endury umí nabídnout i adekvátní jízdní vlastnosti či praktičnost pro cestování v zaprášeném adventure módu. Ještě než se vrhneme do víru vášní, dovolte, abych vám Ducati DesertX ve zkratce představil. Technicky se jedná o starý známý a osvědčený recept na úspěšná cendura. Vezmete vidlicový, tedy, pardon, eLkový dvouválec s objemem kolem litru, vrazíte ho do podvozku s plnohodnotným zdvihem pérování, navrch přidáte „bandasku“ se statečným objemem, nebo se alespoň tak tvářící, a máte z poloviny vyhráno.

MH TEST - Suzuki V-Strom 1050
Také na motorkách bylo pozorováno, co v každém oboru lidské činnosti – že každá fantastická věc je vykoupená nějakým průserem. Což je v případě motorek povětšinou samozřejmě jejich cena. Pak je tu ale jako ve všem ostatním zlatej střed, kde sice dostanete všechno, co potřebujete, zároveň ale nic navíc. Jenže a především – taky vám nic nebude chybět. Pokud Kawasaki vznikla proto, aby vyráběla nejrychlejší sériové motorky na světě.

Výlet snů - Flat track v Daytoně
To je tak, když se sama holka rozhodne jet do USA splnit si další ze svých snů, a to vidět závody série American Flat Track. Celý nápad seděl v hlavě už dlouho, a i když jsem v USA dva roky žila, na žádný ze závodů se mi bohužel nepodařilo dostat. Doba covidová to jaksi nedovolovala. A když už jsem si vstupenky na flat track v Charlotte konečně koupila, tak se mi povedlo si týden předtím ve flattrackové škole známého závodníka Johnnyho Lewise zlomit nohu.

Jarní vyjížďka – VESPA Primavera
Udělal jsem si volný den a vyjel si na Vespě. Bez žádných velkých ambicí, jen pro ten pocit svézt se na skutečné legendě. Jaké to bylo? To se uvidí…Jasná sytá barva, líbivé tvary, pocit pozitivních emocí vychází z celé stavby. Hluboký blatníček nad letmo zavěšeným předním kolem a na opačné straně masivní opláštění zadního kola. Je v tom hodně nostalgie, když se na ni člověk zadívá. Včetně kulaťoučkého předního světla nebo zadní chromované opěrky. Zkrátka z každé strany si najdete něco, co se bude líbit.

50. výročí tragédie na Monze
Motocyklové závody byly, jsou a vždy budou poměrně nebezpečnou záležitostí. Bez nadsázky se dá říci, že životu nebezpečnou záležitostí. Historie motocyklových závodů je toho důkazem a seznam obětí rozhodně není krátký. Naštěstí jsou dnešní bezpečnostní standardy na mnohem vyšší úrovni, než tomu bylo například před padesáti lety, kdy byly smrtelné nehody na závodních tratích mnohem častější než dnes. Každá z nich byla nejen osobní a rodinnou tragédií, ale více či méně zasáhla celou motocyklovou veřejnost.

Úvod sezony MotoGP
Super náročná trať, neskrývaná přemíra ambicí, ale také nový formát závodního víkendu. Bylo toho hodně, s čím na nás letošní premiéra motocyklové Grand Prix vyrukovala, a my ani nestačili zírat, jak rychle se to všechno seběhlo. Díky sobotnímu zkrácenému závodu MotoGP můžeme jednoznačně hovořit o výrazném oživení zájmu o dění a o nesporném navýšení atraktivity pro diváka. Na straně druhé tu asi i kvůli oné zvýšené náročnosti víkendu máme hned několik vážně zraněných, tedy dlouhodobých výpadků, což není nikdy úplně dobře pro vývoj šampionátu.

WSBK - Rudá éra?
22 jezdců ze 13 zemí světa – základní čísla statistiky, s nimiž byla v Austrálii otevřena letošní sezona MS Superbike. A tahle partička, to rozhodně nejsou žádný ořezávátka, ba právě naopak. Snad nikdy to nebylo našlapanější! S jedničkou na kapotě startuje Álvaro Bautista, který už má dva tituly mistra světa (GP125 a WSBK), superbikovým mistrem byl už i uragán Toprak Razgatlioglu, dokonce šestkrát superbikovému šampionátu kraloval Jonathan Rea. Fajnšmekři a pamětníci pak jistě podotknou, že jeden titul WSBK má na kontě přece i navrátilec Tom Sykes.

CO MÁME V TLAPÁCH
Dneska to bude jednoduché. Kardova dlouhodobě nejoblíbenější helma a Karlova aktuálně nejoblíbenější bunda. To by mohlo fungovat.
*ARAI RX-7V EVO Hayden replika
*Textilní bunda PSí Martynas

Jak jezdit – nováčci
Jako každý rok i letos vyjede na silnice spousta moto nováčků a vůbec řidičů motorek, kteří nemají až tolik zkušeností. Právě pro tyto lidi jsme připravili následující materiál ve snaze pomoci jim s prvními motorkářskými krůčky. Nepřeměnit si nejúchvatnější koníček hned v úvodu ve zlý sen. A přitom stačí jen sžít se s následujícími detaily. První, co v takové chvíli udělej – koukni se na pravé řídítko na červený knoflík, tam je ovladač vypínání motorky. Přepni (překlapni) ho do polohy ON a uvidíš, že mašina na 99 % naskočí. Tohle je dobré si dostat pod kůži hned na začátku.

MH Flotila – Honda CB750 Hornet
Hornet je zpátky a vtrhnul do třídy naháčů s pořádnou šupou. A my si teď během celého roku pěkně proklepneme, jestli je skutečně tak dobrý a naše nadšení z novinářského testu nebyla jen nějaká dovolenková romance.

MH Flotila – Aprilia RSV4 1100 Factory & KTM 890 Adventure R
Italský motorky měly vždycky šmrnc, a když k tomu mají i zlatý kola, tak se jim nedá odolat. Vítáme uřvanou a superrychlou RSV4 Factory. 890 Adventure R je splnění tužeb všech hardcore enduráků. A my se s ní budeme celý rok mazlit. To je jako splněný sen!

MH Flotila – Moto Guzzi V100 Mandello
Už si ani nevzpomínám, kdy jsem byl před první jízdou na motorce takhle nervózní. Jenže Moto Guzzi je jednou z mých srdcovek a V100 je, jak se zdá, převratným strojem. Už žádnej vzduchem chlazenej archaickej motor s OHV rozvody, pěkně moderně DOHC a voda, kompletně nová konstrukce. A to s sebou taky může dost snadno přinést změnu charakteru, čehož se právě bojím. Ale kdo se bojí, nesmí do lesa, tak šup první zasunutí klíčku do spínačky. To je vždycky tak hezkej moment!

MH na návštěvě
Centrála Dr. Jekill & Mr. Hyde

Všechno to začalo v roce 1995. Tehdy zakladatel společnosti, jehož jméno má zůstat utajeno, po několikáté navštívil MotoGP v Assenu, která je samozřejmě krom závodů obrovským festivalem. Hlučným festivalem, protože většina výfuků tehdy byla otevřená. A tak přišla první myšlenka na výfuky, které mohou být hlučné nebo tiché dle aktuální potřeby. Od myšlenky nebylo daleko k činům, takže vznikaly první prototypy a v roce 1997 byla oficiálně založena společnost The Jekill & Hyde Company B.V.

MH na akci - Veletrh Motocykl 2023
Tradiční jarní veletrh je pro nás, lidi okolo časáku Motohouse, hlavně místem setkávání. Seženeme nějaký pivka, postavíme otevřený stánek a čekáme, až si během těch čtyř dní přijdete pokecat. Karda letos teda hodně zlobil a nechtěl na výstavu vůbec, ale my ho nakonec překecali a už se balilo. Máme tuhle jarní akcičku prostě rádi. A důvod? Ten je jednoduchý. Právě na výstavě pro všechny motorkáře končí zima a my máme možnost konečně trochu pookřát.

Bohemian Custom Motorcycles 2023
Pravda je, že jsem byl hodně skeptickej. Jednak se po koroně zdálo, že až na pár dílen se tady moc nestaví, jednak jsem netušil, kdo by mohl spáchat sebevražednou misi a po původní pořadatelské partě převzít tuhle nelehkou úlohu. Jenže pak se objevil Martin Rybář, který původně pořádal Moto EXPO v Liberci, a bylo jasný, že s jeho houževnatou povahou se to musí povést. A najednou od Martina začaly chodit desítky fotek přihlášených motorek, jako by se česká scéna probudila.

Nový tištěný Motohouse 4/2023
V prodeji od úterý 11. dubna 2023
cena časopisu 119 Kč (SK verze 4,90 €)
Roční předplatné 990 Kč
nebo 1.149 Kč s MH katalogem (SK roční předplatné 39,90 €)
Předplatné Česko: www.send.cz
Předplatné Slovensko: www.ipredplatne.sk
Digitální publikace Motohouse 4/2023:
DIGIPORT: https://www.digiport.cz/

Informace o redaktorovi

TZ - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (1x):TOPlist