ktm_unor
Motohouse 11/2014

Svět překročil další mez. Na veletrhu v Kolíně nad Rýnem byla představena karbonová H2R s výkonem 300 koní a s ní celý zástup dalších novinek 2015. A tím se rozhodně nekončí! Chystá se na nás první ryze český motorkářský film, povíme si něco o aktuálních přestupech v MotoGP a opomenuta nezůstane ani rozpoutaná customerská válka okolo ikonické BMW nineT. Kdepak, po téhle zimě přijde hodně dobrá motorkářská sezona a s námi máte možnost se na ni pořádně připravovat….

Novinky 2015: Veletrh Intermot
První z podzimních veletrhů v německém Kolíně rozházel karty. Záplava novinek ukázala, že motocyklový svět se mění a většina velkých značek si to dobře uvědomuje. Na scénu přichází retro, posiluje segment cestovních endur a překvapivě také sportovních motorek. Pojďte s námi projít, co se chystá.

MH Test: 2015 Ducati Monster 821
„Metrosexuál je označení pro muže, který se vyznačuje důkladnou úpravou a péčí o svůj zevnějšek. Investuje mnoho času i prostředků do svého oblečení, kosmetiky, případně návštěv posiloven, solárií a podobných podniků“. Tak mluví Wikipedie a já přemýšlím, jestli označení „metrosexuál“ bude pro Monstra a jeho potenciální majitele spíš pochvala, anebo urážka.

Burácení: První český motorkářský film
Rozhovor Adolf Zika
Že by se konečně někdo pustil na pole neorané a představil českému filmovému divákovi motorkářskou scénu? Zdá se. Tím někým je Adolf Zika, charismatický a věčně uspěchaný špičkový fotograf a režisér, který nám osvětlil, kde se nápad na Burácení vzal a že to vlastně není film jen o motorkách.

MH Exclusive: 2015 KTM RC 390
A je to tady, prší… Kličkujeme v kopcích jindy slunné Itálie, tak proč musí padat ta nesnesitelná voda? Naštěstí sedím na motorce, která je plná překvapení a jedno si přichystala i pro jízdu v dešti. Po pár metrech se přistihuju, že mi vodní srážky vlastně vůbec nevadí a s motorkou se rychle sžívám. Nervozita z deště a nedůvěra k obutým gumám je pryč a já si klepu na hlavu – jak to, že v zatáčkách přidávám tak brzo a ještě do nich kloužu smykem?

2014 Kawasaki Z1000SX vs. 2008 Yamaha FZ1 Fazer
Sportovní cesťáky postavené na platformě velkých nakedů jsou podle mě nejzábavnějším a zároveň i nejpraktičtějším kompromisem. Právě s nimi totiž můžete blbnout na okresce za barákem, při jednom objet s plnou batožinou celý svět, a když si trochu přitvrdíte (několika kliknutími) podvozek, proderete se bez ztráty kytičky i ostrým okruhovým dnem.

Holky na motorkách
Jak sbalit chlapa … na motorku!
Co umí dát jedna stopa ženám? Jaký vztah mají ženy ke strojům? Co je na tom vlastně bere? Jak se cítí v tomto pořád ještě převážně mužském světě? A dokážou sbalit chlapa na motorku? Ženy s motorkou odpovídají…

MH Test: BMW R 1200 GS Adventure
Budete-li k věci přistupovat čistě pragmaticky, jen těžko najdete motorku s tak univerzálními schopnostmi, jako je letošní verze dvanáctky Adventure od BMW. Hrají v tom roli ale i jiné parametry? V České republice naprší v průměru 600 až 800 milimetrů srážek ročně, ale dnešek je silně nadprůměrný. „Budeš mokrej a nesvezeš se!“ směje se mi kdosi beze slov. Na večer mám domluvenej pokec s klukama z Chlumce, ale v tomhle se mi nechce. Už jsem letos zmoknul tolikrát, že prostě nechci. Nechci!

Představení: KTM EXC 2015
Dřív byly motorky od oranžových nekompromisní buchary pro chlapy s ocelovýma rukama a mozkem tak malým, že se jim věšel do skleničky u nočního stolku. Stoprocentní nářadí pro stoprocentní paka. Návaly síly, který produkovaly, byly ostrý a přicházely v rychlým sledu. Stačilo mrknout a pak už si pamatujete jenom to, jak ležíte ve špitále a sestřička vám dává pít brčkem.

MH Rozhovor: Grossglockner na padině
Nikdy by mě nenapadlo, že by ten kluk byl něčeho takového schopen, a to ho znám už dlouho. Jmenuje se Radek, pracuje jako kuchař v restauraci Konírna v Městci Králové a na skútru Yamaha Giggle jezdí za každého počasí v zimě, v létě. Letos v létě mu ruplo v kebuli a na malém stroji s maximální konstrukční rychlostí 45 km/h vyrazil do Alp na Grossglockner, kam se většinou jezdí na poněkud větších motorkách.

Enduroškola: Ostrá špička
Zhruba dva díly zpátky jsme se krátce věnovali otáčení stroje kolem zadního kola, které přijde vhod, ocitnete-li se doslovně ve slepé uličce. Dnes si prozradíme poněkud jinou otočku, nebo lépe řečeno zatočení, které využijete především na kozích stezkách, „cikcakově“ se klikatících na svazích, nebo i v místech, kde budete chtít zatočit bez sesedání, které přijde vhod zejména v prudkých vracečkách při stoupání.

Vylepšujeme motorku: BAZZAZ
Máte motorku, rozpočet v hodnotě dvacet pět tisíc a toužíte po smysluplném upgradu? Potom stojí za úvahu elektronika od firmy Bazzaz. Chytrou elektroniku má dnes už spousta sportovních motorek, ale co když máte mašinu z doby, kdy byla kontrola trakce vyhrazena pouze opravdovým závodním speciálům? Toužíte po záchranné síti, když se snažíte srazit tu poslední vytouženou desetinu z vašeho času? Máme pro vás dobrej tip.

SPORT: MotoGP
Co je dnes nového v MotoGP? No na jednu stranu hodně a na druhou vlastně nic moc. Největší světový motocyklový cirkus ukončil své letní evropské turné a čeká ho cesta za oceán. Letos hochy uvidíme už tedy jenom čtyřikrát: Japonsko, Malajsie, Austrálie a pak cesta zpátky na tradiční poslední listopadový mejdan ve Valencii. A pak už jen aplaus…
MotoGP: Sestavy pro sezonu 2015:
Je to nespravedlivé, ale je to tak. I příští rok bude mít královská třída MotoGP jasného favorita. Honda má za současných pravidel navrch a bude tomu tak i příští rok. Milovníci vyrovnanosti musí počkat na 2016 na nová pravidla! Prošli jsme se boxy všech týmů a zjistili kdo s kým a co a jak :)


Road Racing: DYMOKURY 2014
Znovuobnovování závodů v Dymokurech se rozhodně neděje bez znatelných porodních bolestí. Loni se pořadatelům vymstila dobrá vůle zdrsnit povrch silnice nástřikem s kamínky, letos je na jaře zradil asfalt znovu a na konci září se pro změnu moc netrefilo počasí. Nervy otce této akce Petra Civína jsou jistě zkoušeny důkladně, ale podle všeho se jeho zarputilost začíná pomalu vyplácet.

MH Trip: Harley-Davidson Discover More
Vydávám se do centra Rigy, což je jak známo hlavní město, a nestačím zírat – úchvatné staré secesní město, všude čisto, za každým rohem park, příjemná atmosféra. Za řekou Daugava je sice vidět moderní podoba Rigy se všemi těmi výškovými budovami a obchodními centry, ale sem jako by to ani nedoléhalo. Všude samozřejmě mraky turistů a překvapivě poměrně dost češtiny. V zapadlých uličkách člověk občas narazí na pozůstatky komunismu, výjimkou nejsou takové obskurnosti jako klasická hranatá garáž naroubovaná na kostel.

MH akce: Glemseck 101
Co? Velký sraz a závod na 1/8 míle pro oldschool stroje, účast evropské špičky custom světa
Jak? Otevřeně všech ke všemu, a navíc s německou precizností
Kde? Areál hotelu Glemseck, Leonberg, Bádensko-Würtembersko (kus od Stuttgartu, z Prahy 485 km)
Kdy? Tradičně první zářijový víkend
Za kolik? Vstup zdarma, kemp 10 eur noc a stan

Rozhovor: Roland Sands
Američan Roland Sands a jeho RSD patří jednoznačně k elitě světa přestaveb. Hovořili jsme s ním a on nám řekl: Je to jednoduchý. Motorek se prodává čím dál víc a v důsledku toho se víc lidí touží odlišit. Velké firmy si dobře uvědomují, že když lidem ukážou, že s jejich motorkami to jde, mají větší šanci na prodej. To je hledisko ekonomické.

Svět customů
BMW R nineT Custom War
V Mnichově dostali geniální nápad. Vezmeme čtyři R nineT a dáme je vynikajícím evropským customérům, aby je přestavěli podle svého obrazu. No a pak další čtyři motorky odvezeme do Japonska a zadáme stejný úkol. Výsledek? Osm úžasných customů a náš souboj Evropa vs. Japonsko. Na zteč!

MH na akci: Prague Harley Days 2014
U H-D někoho chytrého (nebo jich bylo víc?) napadlo udělat pořádnou víkendovou akci, na které by se sešli nejen příznivci americké legendy, ale také milovníci ostatních značek a vůbec všichni, které motorky baví. Jak to dopadlo? Procházím se po holešovickém výstavišti a usmívám se. Rozměr téhle akce mě baví! Není to tradiční sraz, i když se to v jistých momentech potkává, je to spíš takovej vejkend pro fandy motorek v hlavním městě. Potkávám se se svým průvodcem z lotyšského dobrodružství Arnisem.


Motohouse (CZ i SK) 11/2014 v prodeji od úterý 14. října 2014
• cena 99 Kč (SK verze 3,80 €)
• roční předplatné 750 Kč, 880 Kč s katalogem (SK roční předplatné 29 €)
• info předplatné: www.send.cz
• info časopis: www.motohouse.cz
• digitální podoba časopisu již teď na:
FLOOWIE: http://www.floowie.com/cs/zobrazeni/mh-11-2014
PUBLERO: https://cs.publero.com/title/motohouse/11-14
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (3x):TOPlist