sumoto_ledenPinlock - a přilba se nemlží

S blížícím se příchodem babího léta začínají ranní teploty pomalu klesat k hodnotám, které jednak kladou vyšší nároky na oblečení, ale také se připomínají nepříjemným mlžením hledí přilby. Na trhu je celá řada zaručených přípravků proti rosení vnitřní strany plexiskla, z nichž některé možná i nějakou chvíli po aplikaci fungují, ale žádný z nich nezajistí trvalou ochranu. Systém dvojitého plexi Pinlock naopak funguje věčně.

Kapitoly článku

Hlavní zdroj problémů, spojených se špatným výhledem z uzavřené přilby za chladného nebo deštivého počasí, se jmenuje rosný bod. Tímto slovním spojením se označuje teplota, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami. Jakmile teplota klesne pod tento bod - v našem případě se vzduch dostane do kontaktu se studeným plexisklem - páry zkondenzují a viditelnost se rázem zhorší. 
Teplota rosného bodu je různá pro různé absolutní vlhkosti vzduchu: čím více je vodní páry ve vzduchu, tím vyšší je teplota rosného bodu, čili tím vyšší teplotu musí plexisklo mít, aby pára nezkondenzovala. Naopak pokud je ve vzduchu vodní páry jen velmi málo, může být plexi  chladnější, aniž pára zkondenzuje. Ale jezdit se zadrženým dechem se nedá donekonečna.
Za normálních okolností se teplota vzduchu, který vydechujeme do interiéru přilby, blíží teplotě venkovního vzduchu, a ke kondenzaci par nedochází. V teplých dnech navíc obvykle bývají otevřeny ventilační otvory a dech jimi odchází z přilby rychle ven. Horší situace nastává s poklesem venkovní teploty. Rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou se zvýší, a když překročí určitou úroveň, přestává záležet i na tom, jestli je ventilace otevřená nebo zavřená. Jedinou účinnou pomocí v takovém případě zůstává pootevřené plexi, ale to zase příliš nesvědčí horní cestám dýchacím a jízdnímu komfortu obecně, zvlášť když se k chladnému počasí přidá ještě déšť.
Definitivní řešení pak představuje systém Pinlock, což je v podstatě vyjímatelná druhá vrstva plexiskla, která funguje podobně, jako například dvouvrstvá skla u lyžařských brýlí. Na vnitřní stranu hledí se mezi dva plastové kolíčky zasadí druhé, o něco menší ohebné plexi. To je podél obvodu styčné strany opatřeno silikonovým proužkem, který vymezuje zhruba půlmilimetrovou vzdálenost mezi oběma skly, a zároveň izoluje vzniklý prostor mezi nimi od okolního prostředí. Celý trik spočívá v tom, že mezi obě vrstvy se nedostane vlhkost z vydechovaného vzduchu, a v kontaktu se studeným vnějším plexisklem nemá co kondenzovat.
Pinlock se zas díky izolační vrstvě vzduchu neochladí na tak nízkou teplotu, aby na něm páry z dechu kondenzovaly, takže zůstává neustále průhledný, ať na něj v mrazu funíte jak chcete. Kromě toho je vyroben z porézního materiálu, který vlhkost částečně pohlcuje. Jedinou malou nevýhodou tak zůstává mírně omezený výhled, narušený právě silikonovým proužkem a okrajem Pinlocku. Výhody nemlžící-se plochy tuto drobnou vadu na kráse ale bohatě vyváží, a navíc se Pinlock dá jednoduše z plexi sejmout a znovu nasadit.
O vysoké funkčnosti systému svědčí fakt, že jej ke svým přilbám dodává většina předních světových výrobců. Pinlock totiž není univerzální záchranou - jeho tvar, velikost a rozmístění úchytů musí korespondovat s hledím přilby. Podle informací výrobce se v současné době dá Pinlock sehnat na 170 různých plexi.
Ani majitelé těch ostaních však nemusí zoufat - existuje totiž i nalepovací alternativa od stejného výrobce. Instalace nalepovací slídy Fine Vision nevyžaduje speciální plastové kolíčky na plexiskle přilby, ale díky výřezům vyhovuje i vizorům s "piny". Tvarem se vejde do drtivé většině přileb, ale na rozdíl od klasického Pinlocku postrádá silikonový vymezovací proužek, takže veškerá práce s odbouráváním rosy zůstává na pórech, pohlcujících vlhkost. Kromě čiré se slídy Fine Vision prodávají ještě  v dalších dvou provedeních. Tmavě kouřová může dobře posloužit jako levnější náhražka za tónované plexi, která je navíc skladnější, když ji večer z hledí sundáte. Provedení Photochromatic se umí dokonce přizpůsobit okolním světelným podmínkám, a zabarvit se podle toho, zda svítí slunko, nebo oblohu halí mraky.

Informace o redaktorovi

Petr Poduška (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 186 cm
Jiří Jevický - (Odebírat články autora)

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (45x):


TOPlist