gbox_ledenJakou navigaci vybrat na motorku?

Na současném trhu se nabízí několik možností, jak na motorce řešit navigaci do plánovaného cíle trasy. Pokud se v zimních měsících ponoříte do nabídky všech možných prodejců, bude se vám na jaře v hlavě velké jak balón honit papírová mapa s mobilním telefonem a GPSkou.

Důvody, proč na motorku zvolit právě papírovou mapu, mobilní telefon, autonavigaci, oudoorovou nebo speciální motorkářskou GPSku:

Pro vášnivé kartografy

Jestli jste jako malí chodili do kroužku mladých kartografů nebo jste zatvrzelý odpůrce elektroniky, pak použijte papírovou mapu. Pokud ji umístíte navrch do tankvaku a dáte si pozor, abyste nevyjeli z viditelné části mapy, tak určitě sklidíte obdiv kolegů, kteří pojedou za vámi, až jim přestane fungovat GPS.

Pro softwarové inženýry

Pokud prodáváte telefony, nebo máte k dispozici oddaného „ajťáka“, můžete se pokusit rozběhnout navigaci v telefonu. Odměnou za vaši trpělivost bude několik ušetřených tisícovek za samostatnou navigaci. Nenechte se ale rozhodně od kamaráda přesvědčit, že mapy si mobil průběžně stáhne, nebo že za datové přenosy platíte paušál. Všechny mapy je u telefonu potřeba nahrát na vnitřní paměť a datové přenosy související s navigací je nezbytné zakázat, jinak byste mohli přijít o úspory na novou motorku. Pokud jezdíte v dešti, schovejte mobil do tankvaku, jinak můžete použít držák na řídítka od firmy RAM Mount. V žádném případě si ale nezapomeňte vzít na mobil nabíječku, budete ji rozhodně potřebovat.

Za málo peněz hodně muziky

Stojí několik tisícovek, dokáže jí ovládat i blonďatá přítelkyně a funguje skoro stejně, jako specializovaná motorkářská navigace. Řeč je o přenosné autonavigaci. Na rozdíl od specializovaných přístrojů ji použijete po celý rok a potřebujete jen doladit její upevnění na motorku. Naštěstí jsou pro většinu autonavigací k dispozici motocyklové stojánky od firmy RAM Mount a napájení můžete připojit přes cigaretovou zásuvku do 12V sítě. Nenechte se zviklat kamarádovou hláškou, že na velikosti záleží a dejte na motorku přednost menšímu displeji. Za ušetřené peníze raději pořiďte doživotní aktualizaci map, rozhodně se to vyplatí. Až vás bude kamarád s papírovou mapou přemlouvat na jízdu v dešti, tak raději GPSku schovejte do tankvaku, autonavigace je vodotěsná jen pár minut.
Z autonavigací se vyplatí modely s doživotní aktualizací map Evropy.

Pro extrémní cestovatele

Chystáte se na dlouhotrvající expedici? Chcete zdokumentovat každý kousek trasy? Propadli jste hledání pokladů ze hry Geocaching? Pak je pro vás tou pravou navigací outdoorový GPS. Odolají vodě, vibracím a napájí se z palubní sítě nebo z tužkových baterií. Před jeho pořízením rozbijte prasátko, k základnímu přístroji bude potřeba dokoupit mapu Evropy a držák na motorku. Navigace vás ale rozhodně jen tak neomrzí, je dokonalou hračkou, kromě trasy přístroj změří okolní tlak i teplotu. Tou pravou vychytávkou pro motorkáře je pak možnost měření srdečního tepu přítelkyně.

Pro pravé Rothschildy

Pokud nejste tak bohatí, abyste kupovali levné věci, tak si pořiďte odolnou motocyklovou navigaci s doživotní aktualizací map Evropy. V dešti na motorce vydrží déle než vy a bez problémů snáší i vibrace nebo ovládání v rukavicích. Cena podobné navigace se sice vyšplhá nad 10.000 korun, ale zase ušetříte pár stovek za stojánek a napájení na motorku, které jsou už v ceně. Lepší kousky mají bezdrátový přenos hlasu do helmy a současně přes ně můžete za jízdy vyřídit neodbytné pracovní telefonáty.
Motorkářské zümo od Garminu je už kultovní navigací. Garmin zümo 220
Lifetime s cenou okolo 10 000 Kč hravě splní většinu požadavků.

Tipy

Garmin nüvi 1390T Lifetime s mapami celé Evropy a hlavně jejich bezplatnou doživotní aktualizací (cena okolo 3900 Kč). I když se jedná o navigaci do auta, je možné k ní dokoupit držák na motorku a pokud nebudete jezdit v dešti, tak použití na motorce v pohodě vydrží.

Mezi outdoorovými přístroji je možné zvolit model s označením Montana pro cestovní endura a častou jízdu mimo silnice. K Montaně jsou k dispozici jak stojánky na motorku, tak i silniční mapy Evropy a dalších zemí, případně i doživotní aktualizace map. Montana je odolnou navigací s řadou funkcí a velkým 4“ dotykovým displejem. Její cena se při dokoupení doplňků šplhá k 15 000 Kč.
Garmin Montana je outdoorová navigace vhodná pro motorky. Má otočný 4“ displej a navigaci hlasem.


Garmin zümo 220. Jedná se o levnější variantu známějších modelů zümo 550 a zümo 660. Nabízí vše, co je na motorce potřeba, včetně doživotní aktualizace map Evropy. Její cena se pohybuje na hranici 10 000 Kč, a to včetně stojánku a napájecího kabelu jak na motorku, tak i do auta.

Více info na garmin.cz


TOPlist