gbox_ledenInterkom 6RMI Bluetooth

Začátkem jara nám v redakci přistála krabička s nápisem „6 riders multi-interphone for motorcyclist“. Těchto interkomů jste si možná všimnuli už na výstavě Motosalon 2011, kde se pochlubily nevídanou možností propojení až šesti upovídaných motorkářů. Cena těsně pod hranicí čtyř tisíc za dvojici interkomů byla také lákavá, a tak nám to nedalo a 6RMI Bluetooth jsme vyzkoušeli.

6RMI se díky použité technologii Bluetooth honosí na trhu zřejmě unikátní funkcí spárování až 6 interkomů. Díky Bluetoothu se 6RMI ale dokáže propojit i s vaším mobilním telefonem, MP3 přehrávačem nebo GPS. Pojďme tedy na to! Balení 6RMI obsahuje dvojici komunikátorů s příslušenstvím, tedy se sluchátky, mikrofonem, USB-nabíječkou a plastovým držákem komunikátoru na přilbě.
Instalace interkomů na přilbu není nic složitého. Sluchátka s mikrofonem umístíte pod textilní vložku přilby jednoduše pomocí samolepících suchých zipů. Na spodní okraj přilby, mezi vnější skořepinu a vnitřní polstrování, pak nasunete umělohmotný držák interkomu. Držák má klasickou podobu čelisti ze dvou kusů, kterou lze ještě pomocí plastové vymezovací podložky přizpůsobit přesně tloušťce skořepiny vaší přilby. Ačkoliv není nutné držák šroubovat a je možné ho pomocí samolepek na jeho čelistech pouze přilepit, my jsme volili pevnější způsob uchycení. Držák jsme tedy na místě zajistili dvěma šrouby (delšími či kratšími, podle síly skořepiny). Praktickou drobností je přitom přiložený cestovní mini-šroubovák, díky němuž lze polohu držáku podél okraje přilby měnit i daleko od garáže či dílny. Do pevně přišroubovaného klipu pak stačí pak pohybem do strany a dolů zasunout interkom, zapojit do něj 1,9 mm jack sluchátek a mikrofonu a už se téměř může vyrazit!
Zatím bychom si ale moc nepoklábosili, ještě je totiž potřeba interkomy spojit - spárovat pomocí Bluetoothu. Párovat můžete až 6 přístrojů zároveň – od toho má každý interkom 5 tlačítek pro přepínání volaných jezdců. Co k ovládání říká návod? Klíčové je tlačítko A s piktogramem motorky. To slouží i jako spouštěcí a vypínací tlačítko. Vzájemné spojování interkomů do párů je celkem rychlá a jednoduchá záležitost, stačí na obou vypnutých přístrojích stisknout „Reset“ a pak na chvíli podržet současně obě tlačítka A. Červené blikání kontrolky se změní v modré a jste připraveni hovořit.
Pro zahájení hovoru stačí už jen oba přístroje zapnout a na jednom z nich stisknout tlačítko A, čímž je spojení mezi párem A-A navázáno. Stejným způsobem se spojíte i s mobilem nebo MP3 – stisknete symbol zeleného telefonku, na mobilu nebo přehrávači potvrdíte příjem zařízení 6RMI a můžete telefonovat za jízdy. Diskutabilní funkcí je však automatické přijímání hovoru, kdy interkom dokáže volání odmítnout pouze do 1 vteřiny od zazvonění, musíte tedy okamžitě reagovat, jinak interkom telefon okamžitě zvedne… Vícenásobné párování probíhá obdobně jako v předchozích případech, jen si ostatní jezdce skupiny už ukládáte pod písmena B až E. Je tedy nutné se s ostatními členy upovídané party domluvit, kdo bude mít které písmeno, což může být někdy trochu nepřehledné. Navíc si pak za jízdy musíte pamatovat, koho pod kterým písmenem volat.
Spárování neznamená konferenci, a proto spolu vždy v jeden moment hovoří pouze dva motorkáři. To by samo o sobě nevadilo, pokud by však přepínání mezi volanými motorkáři bylo řešeno lépe. Jak je z obrázku patrné, celý komunikátor není zrovna z největších, a tak nahmatat za jízdy malá gumová tlačítka je celkem obtížná záležitost, která vyžaduje cit (jež se v rukavicích těžko hledá) a trochu cviku. Částečně se problém s nešikovným mačkáním tlačítek dá vyřešit tak, že si dvojice jezdců zapne komunikátor ještě před jízdou (tedy bez rukavic a před nasazením interkomu na přilbu), nebo že si oba zapnou interkom navzájem. Ani jedna z možností ale není úplně nejpraktičtější. Ovšem ještě hůře se dovoláte ostatním jezdcům B-E. Jejich volací tlačítka jsou totiž mnohem menší a vytáčení jednotlivých kolegů ve skupině pak spíše připomíná náhodnou volbu. Prostě nahmatám komunikátor, nahmatám tlačítko, které předpokládám, že by mohlo být třeba B, a zkusím zavolat. A ouha!, ozve se úplně někdo jiný, než kamarád, jehož jsem si pod béčkem napároval. Aby také ne, když jsou malá tlačítka (včetně těch pro regulaci hlasitosti) umístěna tak blízko sebe. Nejčastěji tedy budete buď nechtěně volat jezdci A, nebo zapínat MP3ku či mobil, jelikož právě tlačítka těchto spojení jsou největší. Nahmatání všech tlačítek interkomu je proto nutné si nacvičit ještě před samotnou jízdou.
Kromě ne zcela šťastně řešeného ovládání ale nelze po stránce technického zpracování 6RMI nic vytknout. Interkomy přenášejí Bluetooth signál do rychlosti cca 120 km/h a na viditelnou vzdálenost až 1 kilometru. Fyzické překážky bohužel signál narušují a tak stačilo, aby nás při projížďce městem rozdělil železobetonový koridor tramvajové dráhy a spojení vypadlo. Pokud však mezi komunikátory není žádná podobně masivní překážka, kvalita hovoru je překvapivě dobrá. I když použijete interkom v otevřené přilbě, systém celkem kvalitně odfiltruje hluk větru a váš hlas je na druhé straně slyšet zřetelně, aniž byste museli do mikrofonu nějak zvlášť křičet.
Do uzavřené přilby by se spíš hodil menší nalepovací mikrofon, protože molitanová bambule na ohebném ramínku při nasazování integrálky trochu překáží. Přípravu na sluchátka už dnes najdete v interiéru většiny přileb na trhu, a pomocí suchých zipů dodávaných s interkomem není těžké celou náhlavní soustavu do helmy nainstalovat. Praktickým prvkem je USB konektor na nabíjecím kabelu, přes který se dá energie do vnitřního akumulátoru interkomu dobíjet nejen přes nabíječku, ale také z libovolného počítače. K nabíjení nastává čas zhruba po sedmi hodinách hovoru (či poslechu MP3), nebo 120 hodinách pohotovostního režimu.
Interkom 6RMI má jako každý výrobek také svoje nedostatky. Ovládání drobných a hustě rozmístěných tlačítek v rukavicích vyžaduje značnou dávku umu a trpělivosti, i když možná bude stačit trochu víc zvyku. Systém uchycení modulu k přilbě vykazuje určité rezervy z hlediska pevnosti, a ve vyšších rychlostech má interkom tendenci protáčet se v držáku. Na druhou stranu je třeba uznat, že všechny deklarované funkce plní, a cena necelých čtyř tisíc korun, kterou zaplatíte v e-shopu za dva interkomy, je bezkonkurenční.

Informace o redaktorovi

Jan Krajíček (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 188 cm
Petr Poduška (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 186 cm
Jiří Jevický - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (22x):
Související firma
  • GlobalMoto

    Velkoobchod a maloobchod motocyklového vybavení. Výhradní importér helem Nolan, X-lite, Grex pro ČR a SK Autorizovaný prodejce motocyklů Ducati, Suzuki a CFMOTO. Výrobce české značky moto oblečení oblečení značek Spark, Cyber Gear _______________________________________________________________ ...TOPlist