reline_unorTip na nedělní trip

Rád bych vás pozval na akci která je vlastně taky trochu :-) motoristická, protože (také) na výkonu motorů závisí nejen výsledek „soubojů“ ale tak trochu i zdraví zúčastněných.

Motory sportovního nářadí uvězněné v mimořádně pevných trubkových rámech v ní dosahují výkonů až 400k a umožňují aktérům provádět kousky, při kterých si i diváci užijí minimálně stejně adrenalinu jako při vyjížďce v pátek odpoledne.

Jo, v tomhle tipu na vyjížďku jde o létání. V Roudnici nad Labem, na letišti místního aeroklubu, se v neděli koná docela mimořádná soutěž v letecké akrobacii - World Aerobatics Cup 2008 . Soutěž mimořádná proto, že se pořadatelům povedlo zajistit účast špičkových pilotů především z Ruska a Ukrajiny. Jména Viktor Čmal, Michail Namistov a Světlana Kapanina mají ve světě vzdušných kotrmelců stejnou váhu jako jména střelců z MS bajků i džípíček mezi motorkáři. Soupeřit s nimi budou piloti z Německa, Finska, Austrálie, Slovenska a pochopitelně i domácí borci.

Kromě nich se v doprovodném programu představí historická éra, proudová letadla soukromého českého Jet Teamu, supr lítání předvede pilot záchranářského vrtulníku a „něco“ předvedou třeba i paragáni. Nesoutěžním vrcholem bude vystoupení světově proslulého českého akrobatického týmu Flying Bulls, jehož čtyři piloti předvedou skutečnou adrenalinovou šou – TOHLE se musí vidět. Ještě na upřesnění, ti čtyři piloti jsou vlastně tři piloti a jedna paní pilotka - Radka Machova, která mimochodem létá na postu vedoucího pilota :-) ! 

Bonbónkem pak bude předvedení už vlastně kultovního stroje. Tím je stíhačka Jak-11, mašina s motorem o výkonu 700k, rychlostí přes 450km/h a nádherným zvukem, která stále létá jen díky obrovskému úsilí a finančním darům mnoha nadšenců.
Pro zvláště otrlé je připraven aerotrim, zařízení které se otáčí okolo všech os, a umožní tak zbavit se docela rychle nedělního oběda.
V hlavním programu se předvedou piloti na akrobatických speciálech Cap, Extra, Xtreme, Zlin a na všemi obdivovaných Suchojích. Tahle éra váží okolo 800kg, mají výkon 300 - 440 k (Su-31) a zvládají přetížení od +9/-6g (Zlin) až po +12/-10g (Su-26 a Su-31, ale tady je to spíš o tom kolik vydrží pilot, při testech rozlámali křídlo až při +/- 22g). Dalším zajímavým údajem je stoupavost. Ta dosahuje hodnoty až 24m/s! u Súčka 31. A ještě jeden údaj. Za jednu vteřinu se tohle éro otočí kolem podélné osy o 400° (tj. celý výkrut a ještě kousek). 
O pilotech jsem se už zmínil. Ta jména slibují fantastickou podívanou nejen na nebi, ale v případě Světlany i na zemi, protože je to krásná ženská.
Tak až se v neděli budete rozhodovat kam na motorce, zkuste se podívat do Roudnice. Myslím že to bude stát za to.

 
Jízdní řád - neděle, 8. června

11:00 – Začátek akce
12:00 – Parašutistický repre tým ČR, CRW, vrchol slétanosti na padácích, včetně sekery
12:20 – BEMO BOX flight show na strojích Zlín 142 a Zlín 43
12:45 – Vrtulník AS 355
12:50 – Jakovlev JAK-11
13:00 – L-200 Morava letoun který nedávno dobyl Severní pól
13:10 – Czech Jet Team provozovatel soukromých proudových letounů L-39 Albatros a L-29 Delfín
13:15 – Historická letadla nadačního fondu letadlo Metoděje Vlacha
13:35 – The Flying Bulls Aerobatics Team

14:00 – Final Programme (Unknown 3) Soutěžní finále WAC. 8 nejlepších pilotů z kvalifikace
15:20 – Vyhlášení vítězů
15:30 – Rozhovory s piloty a osobnostmi
16:00 – Exhibice účastníků WAC, Světlana Kapanina - nejlepší ženská akrobatická pilotka světa
16:10 – The Flying Bulls Aerobatics Team
16:25 – Czech Jet Team
16:30 – Exhibice medailistů a účastníků WAC, Absolutní vítěz WAC
16:40 – JAK-11
16:50 – Vrtulník AS 355
17:00 – Historická letadla fondu Metoděje Vlacha
17:20 – Konec akce

Informace o redaktorovi

Tomas Mysliveček (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 189 cm
TZ - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):


TOPlist