europ_asistance_2024Motorkářův průvodce po okolí Liberce a Žitavy

Motorkářský průvodce patří určitě k jednomu z nejoblíbenějších motorkářských knižních žánrů. Díky podobným titulům a publikacím je plánování dovolených a výletů hračka. Jeden takový nedávno vznikl ve spolupráci měst Liberce a německé Žitavy, tudíž zcela logicky mapuje motorkářsky atraktivní lokace v okolí. Oproti ostatním má ale několik výhod. První a největší je, že je zdarma. Druhá, že je dostupný i online včetně souborů GPX, kterými můžete nakrmit své navigace. My jsme během sezóny přijali pozvání autorů a vydali se otestovat průvodce v praxi.

Kapitoly článku

Několik moudrých mozků na severu Čech pochopilo, že motorkáři nejsou ti zlí filmoví desperáti, kteří sebou přiváží jen problémy, rizikové dopravní situace, zbraně, drogy atd. Motorkář je v zásadě turista, který když se rozhodne strávit, byť jen jeden den v místní lokalitě, většinou s sebou přiveze hlavně peníze. Tu zastaví na kávičku, tu navštíví rozhlednu, tu se potřebuje naobědvat - a už se kola místní ekonomiky roztáčejí. Co jsou pro kopcovité regiony v zimě lyžaři, to jsou pro ně v létě cyklisté, pěší a také motorkáři. A jak je jinak na své území nalákat, než jim dát na stříbrném podnose podklady pro jejich ježdění? Přesně tohle si na severním pomezí Čech a Německa řekli, a vznikl z toho následující průvodce.

Papírová brožurka, která je k dostání ve čtyřech jazykových mutacích zcela zdarma v libereckém infocentru (náměstí Dr. E. Beneše 23, Liberec, 460 01, 50°46'13.1''N; 15°03'28.9''E), popisu doporučené trasy věnuje vždy jednu dvoustranu. Na první jsou základní údaje jako délka trasy a předpokládaná doba jízdy, které doplňuje podrobný itinerář. Protější stránka obsahuje jednoduchou mapu se symboly zajímavostí a tipů k zastavení a také kouzelný QR kód. Jeho načtením se dostanete na webovou formu průvodce, kde najdete všechny výlety včetně jejich popisů. Krom toho jsou tam i odkazy na trasy v mapách Google a soubory GPX, které umí přečíst většina motocyklových GPSek. Online verze má navíc tu výhodu, že v textu najdete přímo odkazy na webovky zajímavých míst k zastavení. Kdo je věrný papíru, toho potěšíme informací, že se při tisku brožury v kroužkové vazbě myslelo na použití v tankvaku. Rozměr stránky je něco mezi formátem A5 a A4.

Průvodce obsahuje celkem 20 tras, z nichž půlka startuje v hlavním městě libereckého kraje a půlka z německé Žitavy. Nejdelší německý výlet má necelých 400 kilometrů, ale časově není tím nejnáročnějším. Stačí na něj asi tři a půl hodinky, nejvíc času v sedle strávíte při 5 hodinovém výletu, kde váš tachometr nabere 292 kilometrů. Na české straně se všechny výlety vejdou do dvou stovek kilometrů a tří a půl hodin.

My jsme naši ochutnávku začali v samotném srdci průvodce, v Liberci, který sám o sobě má co nabídnout. Kromě profláklých atrakcí v podobě vodního centra Babylon tu je třeba krásná ZOO, botanická zahrada, IQ park a za prohlídku stojí i radnice na náměstí. Nás motorkáře by mohlo zajímat technické muzeum nebo prohlídka protiatomového krytu, který se rozprostírá přímo pod centrem Liberce. První ochutnávka místních silnic nás nemohla dovést nikam jinam, než na místní dominantu – vysílač na vrcholu hory Ještěd. Kdo by to náhodou někdo nevěděl, tak z obou stran vedou nahoru luxusní serpentiny a zvlášť můžu doporučit stranu od Českého Dubu, kam pokračovala náše cesta. Samotná návštěva Ještědu láká jednak parádním výhledem do okolí, ale i příjemnou restaurací nebo cenově přívětivějším kioskem na kafe a buchtu. Trošku otravný je, že se tu platí parkovné i za motorku. Pro fajnšmekry doporučuju zamluvit si pokoj v místním hotelu, protože přespání v „raketě“ je jedinečný zážitek.

Z Ještědu jsme se oklikou přes Český Dub, Mnichovo Hradiště a Svijany dostaly do Českého ráje s množstvím pískovcových skal, kterým vévodí zámek Hrubá Skála. Kousek od ní je vrcholu dalšího kopce, kterým je Kozákov. Ten je proslavený rozhlednou, longboardovými závody ale také třeba nalezištěm drahých kamenů. A protože tu jezdí střemhlav dolů šílenci na prknech, mají tady samozrejmě asfalt numero uno. Mňam. Boky pneumatik si neodpočinuly ani v dalších kilometrech, přes Semily jsme to vzali do Železného brodu. Odtud vede do Kořenova jedna z nejvyhlášenějších místních silnic. Jen to chce dávat bacha, protože je to tu plné místních „závodníků“, není tu nejmenší provoz, a i když je tu asfalt na české poměry vzorový, některé zatáčky jsou zrádné. Z Kořenova se dá jet luxusní silnicí do Vrchlabí, ale náš směr se stočil na druhou stranu a kolem přehrady Souš a vyhlášené chaty Smědava jsme to dotáhli až do Frýdlantu. Po cestě jsme stihli ještě navštívit Jizerskohorské technické muzeum vybudované v původní textilní továrně. Tuhle zastávku rozhodně můžu doporučit všem fandům techniky.

Z Frýdlantu náš výlet druhý den pokračoval na německou stranu. Žitava, jakožto partnerské město celého projektu, má podobně jako Liberec rozhodně co nabídnout. Zejména její historické centrum stojí za bližší prozkoumání. Z Žitavy jsme si udělali takové menší kolečko po okolí, každého totiž pomalu začínaly tlačit další povinnosti. Přesto jsme nevynechali návštěvu továrny na vánoční hvězdy v Herrnhutu, kde první takzvanou Ochranovskou hvězdu vyrobili už v roce 1821 Moravští bratři! Zajímavá zastávka, stejně jako místní silnice v okolí Jonsdorfu a Lückendorfu, kde se mimo jiné na začátku srpna jezdí závody do vrchu. I ty mají slušnou tradici, jezdí se tu od roku 1923 a letos dvacítku sportovních aut spolu se sedmdesátkou cestovních doplnilo 160 motorek a i nějaké ty sajdkáry se našly. Všechny závodní stroje se pyšnily starším datem výroby, a protože jsme v Německu a jezdí se tu závody, tak si asi domyslíte, jaké svezení vás tu čeká.

Zkrátka luxusní! A takového je průvodce plný. Za tenhle počin dáváme všechny palce nahoru. Aby si někdo dal práci, zmapoval kus území atraktivního pro motorkáře a nakonec jim to nabídl zadarmo, to je věc nevídaná. Pokud vás brožurka zaujala, skočte si pro ni na stánek Visit Liberec na letošním Motosalonu, případně když to nezvládnete a na jaře nebudete vědět kudy kam, vzpomeňte si na webové stránky nebo se pro papírovou variantu zastavte v libereckém „íčku“.

Informace o redaktorovi

Honza Zajíček (Odebírat články autora) - Výška redaktora: 183 cm

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Autoři článku obdrželi prémie 6.2 Kč od 14 uživatelů.
Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Fous1 přispěl 0.5 Kč
georgekudla přispěl 0.5 Kč
petao přispěl 0.5 Kč
FiZzeR přispěl 0.5 Kč
majky72 přispěl 0.5 Kč
PCZ přispěl 0.5 Kč
SRLEvladan110 přispěl 0.5 Kč
msmf přispěl 0.5 Kč
toonyl přispěl 0.5 Kč
Mňojo přispěl 0.5 Kč
Jarda-z-Úpice přispěl -0.3 Kč
Sefi21 přispěl 0.5 Kč
JarBa přispěl 0.5 Kč
Delta111 přispěl 0.5 Kč
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (2x):


TOPlist