europ_asistance_2024Aktualizovat mapu v GPS nebo raději koupit novou navigaci?

Používáte v autě nebo na motorce navigaci? Stává se vám, že v navigaci nemůžete najít cílové místo? Počítá vaše navigace občas nesmyslnou trasu? Zajeli jste si, protože GPS neznala nově otevřený úsek silnice? Všechny tyto problémy mohou způsobit zastaralé mapy v paměti navigačního přístroje. Zejména v případě, že navigaci často využíváte, je dobré navigační mapy průběžně aktualizovat.

Aktualizace map v navigacích jsou ale současně největším provozním nákladem, který vás během využívání navigace čeká. Není výjimkou, že jedna aktualizace navigačních map Evropy v přenosné navigaci vyjde na 1000 až 2000 Kč. Porovnáním ceny aktualizace s cenou nových GPS navigací tak můžete dojít k závěru, že je výhodnější koupit si nový navigační přístroj, než investovat do aktualizace map zastaralé navigace, u které si nejste jisti, jak dlouho ještě vydrží fungovat. I u nově zakoupené navigace se však po 1-2 letech můžete dostat opět do podobné situace.

Světlou výjimkou mezi navigacemi jsou navigační přístroje s doživotní aktualizací mapy. Jedná se například o přístroje řady Garmin Lifetime, které nabízejí bezplatnou aktualizaci navigačních map po celou dobu, po kterou je navigační přístroj funkční. Podobně, jako u ostatních navigací, se aktualizace map provádí stažením nových map z internetu do navigace pomocí PC. Za aktualizace map v paměti navigací řady Garmin Lifetime ale výrobce na rozdíl od běžných navigací, neúčtuje žádný poplatek. Po celou dobu používání navigace je tak možné každých čtvrt roku bezplatně zaktualizovat mapy a používat navigaci skutečně s nejaktuálnějšími mapami, které jsou na trhu k dispozici.
Ukázkové produkty z edice Garmin Lifetime

Průměrná doba používání navigačního přístroje se dnes pohybuje okolo 3-5 let. Nejčastějším důvodem pro výměnu navigace je ale v současnosti zastaralost navigačních map a vysoká cena jejich aktualizace. Navigace Garmin Lifetime s doživotní aktualizací map mají díky bezplatnému přístupu k mapovým aktualizacím nejen delší životnost, ale jejich cena nepadá tak rychle, jako u jiných přístrojů na trhu. Na navigacích řady Lifetime oceňujeme i to, že i když po několika letech používání takovou navigaci prodáte nebo darujete, má nový majitel stále možnost dále bezplatně aktualizovat navigační mapy.

Nabídku motocyklových navigací řady Garmin Lifetime najdete na http://www.garmin.cz/produkty/auto-moto/motocyklove-gps/

Informace o redaktorovi

TZ - (Odebírat články autora)TOPlist