globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Nabytí ŘO při podaní žádosti?
 
29.4.2016 v 23:09
Ahoj, jsem si tak proklikal předpis 361/2000 Sb - Zákon o provozu...
Nikde se v tomto chytrém dokumentu nepíše, kdy že to nabývá právní účinnost ŘO, třeba rozšiřuji motorku, taková blbost přece nikoho nezajímá...
Když koukám na řidičák, tak tam datum podání žádosti označují jako 10 = DATUM UDĚLENÍ ŘO. Takže když složím zkoušky dojdu na úřad tam požádám o vydání řidičáku, tak od té doby nabývám oprávnění? Můžu od úřadu odjet na motorce, bez toho aniž by mě pomahači mohli tahat za něco víz než jízdu bez řidičáku. Zvládá tohle ten jejich systém? Kdyby náhodou někdo věděl jak to je, naše právní předpisu jsou...no nebo neumím hledat a číst. Taky možnost.

Naposledy editováno 03.05.2016 13:11:11

Nabytí ŘO při podaní žádosti?

29.4.2016 v 23:38 | Nahoru | #1
Ďábel je skrytý v detailu. To jest, abys mohl řídit, musíš mít na vozidlo řidičské OPRÁVNĚNÍ. A to se vydává vydáním a tvým převzetím řidičského průkazu na základě tvé žádosti. Čili dokud nemáš v ruce řádně převzatý řidičský průkaz, kterým úřad toto oprávnění uděluje, tak nemáš řidičské oprávnění, čili nesmíš to řídit.

2 reakcí na tento příspěvek Nabytí ŘO při podaní žádosti?

29.4.2016 v 23:57 | Nahoru | #2
Mně je vcelku jedno, si těch pět dní navíc počkám, než abych se s někým dohadoval. Jen mě sere, že takovou blbost jako nabytí oprávnění, ne předání průkazu o kterém mluvíš, nejsou schopni v posraným xy stránkovým předpisu schopni přesně definovat. Pokud by to bylo jak říkáš ty, pak bys na řidičáku musel mít napsáno v kolonce "DATUM UDĚLENÍ ŘO" den kdy jsi to převzal, a ne kdy jsi zažádal, jak je uváděno nyní.
I když podle těch standardních lhůt to tisknou někde na Taiwanu, tak kdoví kdo to překládal.

(reakce na) Nabytí ŘO při podaní žádosti?

30.4.2016 v 00:17 | Nahoru | #3
M4chy> Hele zkus to, me by tohle zajimalo.

Kdyz te chytnou tak jim tvrd ze jsi prukaz ztratil a zrovna si ho jedes vyridit, uvidime jestli jsi uz v systemu navedeny jako ridic ci neridic

(reakce na) Nabytí ŘO při podaní žádosti?

30.4.2016 v 06:13 | Nahoru | #4
M4chy> Jenže jak oni můžou vědět datum kdy si ho vyzvedneš?? ?

Nabytí ŘO při podaní žádosti?

30.4.2016 v 07:53 | Nahoru | #5
Bohužel, v Zákoně č.361/2000 Sb. §3 (3) je stanoveno - Řídit motorové vozidlo může pouze a) osoba, která je držitelem příslušného řidičského oprávnění
A to jsme v případě, pokud si Řidičský průkaz převezmeme na Odboru dopravy.
Již se to kdysi řešilo s tím, že by byl vydáván dočasný řidičský průkaz po vykonání zkoušek, ale to neprošlo.

Řidičské průkazy mají omezenou platnost

Doba platnosti řidičských průkazů je pět nebo deset let (viz dále v textu). Na přední straně řidičského průkazu je pod číselným znakem 4b. uvedeno datum platnosti řidičského průkazu. Mnoha držitelům řidičského průkazu tato skutečnost uniká. Vydávání průkazu, dobu platnosti, výměnu a další souvislosti obsahuje zákon o silničním provozu v § 110.

§ 110

(1) Řidičský průkaz vydá držiteli řidičského oprávnění příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností.

(2) Jsou-li splněny podmínky pro vydání řidičského průkazu, vydá příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností řidičský průkaz nejpozději do 20 dnů ode dne podání žádosti o vydání řidičského průkazu.

(3) Řidičský průkaz vydaný podle odstavce 2 platí pro řízení motorových vozidel po dobu

a) 5 let ode dne jeho vydání, pokud osvědčuje i řidičské oprávnění udělené pro skupinu C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D nebo D+E,

b) 10 let ode dne jeho vydání v ostatních případech.

(4) Výměna řidičského průkazu v případě uplynutí jeho platnosti se provádí bezplatně. Žádá-li držitel řidičského oprávnění o vydání řidičského průkazu ve lhůtě kratší, než je lhůta uvedená v odstavci 2, lze mu vydat řidičský průkaz do 5 pracovních dnů po úhradě správního poplatku ve výši 500 Kč.

Nabytí ŘO při podaní žádosti?

30.4.2016 v 08:44 | Nahoru | #6
Výměna řidičáku když končí platnost není bezplatná jestli tam máš i profesák

1 reakcí na tento příspěvek Nabytí ŘO při podaní žádosti?

30.4.2016 v 13:02 | Nahoru | #7
Kašlem na to, nebudeme se tu dohadovat o takové blbosti, ten předpis prostě nepsali totální netáhla co neumí oddělit termín oprávnění a průkaz.

Kdyby někoho zajímalo tak jsem si to všechno vypsal:

Predpis 361/2000 Sb

§ 92 - Udělení a rozšíření řidičského oprávnění
(1) Řidičské oprávnění udělí žadateli o řidičské oprávnění příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností.
(2) a (3) se věnuje vyplnění formuláře
(4) K žádosti musí být přiložen
a) platný doklad totožnosti žadatele,
b) posudek o zdravotní způsobilosti,
c) doklad o odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel zařazených do příslušné skupiny vozidel, který nesmí být starší než 6 měsíců,
e), f), g) pro cizince
h) foto
(5) Po podání žádosti příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností bezodkladně ověří podle dokladu totožnosti údaje podle odstavce 3, které jsou v něm uvedeny, a doklad totožnosti vrátí žadateli. Má-li obecní úřad obce s rozšířenou působností pochybnost o pravdivosti údajů uvedených v čestném prohlášení podle odstavce 4, ověří si jejich pravdivost u příslušného úřadu státu, ve kterém měl žadatel předchozí obvyklé bydliště.
(6) Podle ustanovení odstavců 1 až 5 se postupuje i v případě rozšíření řidičského oprávnění pro další skupinu vozidel.
(7)Splňuje-li žadatel o řidičské oprávnění nebo o rozšíření řidičského oprávnění všechny podmínky podle § 82, má právní nárok na udělení řidičského oprávnění nebo na jeho rozšíření.
(8) Vzor žádosti o řidičské oprávnění stanoví prováděcí právní předpis.

Tímto paragraf 92
§ 93 se věnuje odejmutí, kde je velmi jasně napsáno, že odejmutí oprávnění vůbec nesouvisí s datem odevzdání na úřadě, z toho bych si dovolil soudit, že ani nabytí nesouvisí se dnem vyzvednutí.

Pak už je pouze oddíl 2 a § 109 věnující se vydání řidičskému průkazu, zde o právní účinnosti řidičského oprávnění není ani slovo.
§ 109
(2) Řidičský průkaz se rovněž vydá držiteli řidičského oprávnění,
a) kterému bylo rozšířeno řidičské oprávnění o další skupinu vozidel,
(3) Řidičský průkaz vydá příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností na žádost držitele řidičského oprávnění.

§ 110
(1) Řidičský průkaz vydá držiteli řidičského oprávnění příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností.
(2) Jsou-li splněny podmínky pro vydání řidičského průkazu, vydá příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností řidičský průkaz nejpozději do 20 dnů ode dne podání žádosti o vydání řidičského průkazu.
(4) Výměna řidičského průkazu v případě uplynutí jeho platnosti se provádí bezplatně. Žádá-li držitel řidičského oprávnění o vydání řidičského průkazu ve lhůtě kratší, než je lhůta uvedená v odstavci 2, lze mu vydat řidičský průkaz do 5 pracovních dnů po úhradě správního poplatku ve výši 500 Kč.
--------------------------------------
Bylo by pěkně aby náš ministr dopravy vydal nějakou změnu přepisu 361/2000 a jasně tam definoval právní účinnost nabytí řidičského oprávnění (ne řidičského průkazu) aby to pochopili i tak hloupí lidí jako já. Prostě, jasně a stručně, jdu si najít email na toho vocasa.

Naposledy editováno 30.04.2016 13:02:35

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Nabytí ŘO při podaní žádosti?

30.4.2016 v 13:25 | Nahoru | #8
M4chy: Tohle neřeší silniční zákon, ale správní řád, už se to tu probíralo několikrát a právní stanovisko je celkem jasné:
Stanovisko k udělování ŘP

(reakce na) Nabytí ŘO při podaní žádosti?

30.4.2016 v 14:06 | Nahoru | #9

1100Virago píše: M4chy: Tohle neřeší silniční zákon, ale správní řád, už se to tu probíralo několikrát a právní stanovisko je celkem jasné:
Stanovisko k udělování ŘP



Řidičské oprávnění je totiž jako paní Colombová. Všichni jej máme, a ještě nikdo nikdy ho neviděl.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Nabytí ŘO při podaní žádosti?

30.4.2016 v 14:22 | Nahoru | #10
1100Virago> Pak nedokážu pochopit proč to nedoplní do nějakého zákonu, předpisu, vyhlášky, normy, prostě něčeho co má nějakou právní jistotu, než nějaké stanovisko z horní-dolní.

//
Chtěl jsem tím jen říct, že je prostě totální blbost, aby nabytí řidičského oprávnění záviselo na vytištění a předání nějaké plastové kartičky, kde jsou tím pádem dle stanoviska MD uvedeny chybné udaje a myslitelé z vlády to nedokázali sjednotit. Dnes v době internetu by to stačilo bouchnout do systému aby to policisté viděli, klidně jen po ČR, okej zpátky do reality v EUCR.

Končím jako hnidopich naší krásné legislativy, za mě neexistuje žádný právní podklad(zákon, vyhláška, předpis, závazná norma), kde je přesně definován den nabytí řidičského oprávnění. Já osobně si připlatím pěti-kilo a budu ho mít za pět pracovních dní, než to náhodou někde řešit. Zvlášť když o tom dle stanoviska MD ví, a nedokázalo s tím za ty roky nic udělat.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Nabytí ŘO při podaní žádosti?

30.4.2016 v 22:17 | Nahoru | #11
M4chy: Ale správní řád je daný zákonem, jen to prostě není duplikováno v silničním zákoně. Ale i tam je dáno

"§ 6
(8) Řidič motorového vozidla musí mít při řízení u sebe
a) řidičský průkaz,"

A jak můžeš mít u sebe řidičský průkaz, když jsi jej nepřevzal a nestvrdil převzetí podpisem?

Že "za tebe něco neexistuje" je sice hezké, ale s takovým přístupem můžeš jednou tvrdě narazit. Právní systém se totiž řídí něčím trošku jiným než je selská logika a doslovné lpění na textech. Hodně lidí si myslel, že našlo skulinu jak některé zákony obechcat a pak se u soudu nestačili divit.

I ta představa o ověřování v době internetu je dost naivní. Představ si, že bys bez ŘP vyjel do zahraničí a pak ukecával tamní policajty, že se mají podívat do české databáze.

Naposledy editováno 30.04.2016 22:23:04

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Nabytí ŘO při podaní žádosti?

2.5.2016 v 12:28 | Nahoru | #12
1100Virago> nemít u sebe řidičský průkaz a nebo nemít řidičské oprávnění jsou dvě dost odlišné věci.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Nabytí ŘO při podaní žádosti?

2.5.2016 v 13:26 | Nahoru | #13
Berkamp: A podle správního řádu nabýváš řidičského oprávnění převzetím řidičského průkazu proti podpisu, takže to spolu přímo souvisí. Průkazem se taky to oprávnění prokazuje.

3 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Nabytí ŘO při podaní žádosti?

2.5.2016 v 19:22 | Nahoru | #14
1100Virago> Předpis č. 500/2004 Sb. - Zákon správní řád
§ 10
Věcná příslušnost
Správní orgány jsou věcně příslušné jednat a rozhodovat ve věcech, které jim byly svěřeny zákonem nebo na základě zákona.

O jakém správním řádu tu pořád mluvíš? Ten se tímhle vůbec nezabývá. Jsem si to teda přečetl abych byl v obraze, nic o tom, že by se tato pravomoc (určování data nabytí řidičského oprávnění) byla svěřena Ministerstvu dopravy prostě není. Za mně tu vyvoláváš pouze flame, protože to nepodkládáš žádným právně závazným přepisem, což stanovisko MD rozhodně není.

Prostě to někdo posral, nehledě na to, že ani řidičský průkaz ve stávající formě nevyhovuje zákonu jak jsem výše uvedl, neboť je chybně uvedeno DATUM VYDÁNÍ ŘIDIČSKÉHO PRŮKAZU. Je to způsobeno tím, že zákon nebyl psán na centrální výrobu ŘP. Dřív prostě vyřízl komisař z brambory razítko a k tomu hodil fajfku.

Z toho vyplývá, že nabytí řidičského oprávnění není žádným právním předpisem stanoveno, jeho právní nárok dle §92 vzniká složením odborné zkoušky a ověření na úřadě všech náležitostí. Jako den nabytí oprávnění, úřad sám označuje na ŘP den podání žádosti, nikoliv vydání ŘP. Zároveň se samozřejmě nedá doporučit jízda bez řidičského průkazu. Smutné na tom je, že MD o tom několik let ví, ale neudělalo s tím ani hovno.

Nechám prostor na reakci, abych neměl poslední slovo, poté diskuzi uzavřu, aby se zbytečně nešířil flame.
Děkuji všem za názor.

(reakce na) Nabytí ŘO při podaní žádosti?

3.5.2016 v 06:48 | Nahoru | #15

M4chy píše: 1100Virago> Předpis č. 500/2004 Sb. - Zákon správní řád
§ 10
Věcná příslušnost
Správní orgány jsou věcně příslušné jednat a rozhodovat ve věcech, které jim byly svěřeny zákonem nebo na základě zákona.

O jakém správním řádu tu pořád mluvíš? Ten se tímhle vůbec nezabývá. Jsem si to teda přečetl abych byl v obraze, nic o tom, že by se tato pravomoc (určování data nabytí řidičského oprávnění) byla svěřena Ministerstvu dopravy prostě není. Za mně tu vyvoláváš pouze flame, protože to nepodkládáš žádným právně závazným přepisem, což stanovisko MD rozhodně není.

Prostě to někdo posral, nehledě na to, že ani řidičský průkaz ve stávající formě nevyhovuje zákonu jak jsem výše uvedl, neboť je chybně uvedeno DATUM VYDÁNÍ ŘIDIČSKÉHO PRŮKAZU. Je to způsobeno tím, že zákon nebyl psán na centrální výrobu ŘP. Dřív prostě vyřízl komisař z brambory razítko a k tomu hodil fajfku.

Z toho vyplývá, že nabytí řidičského oprávnění není žádným právním předpisem stanoveno, jeho právní nárok dle §92 vzniká složením odborné zkoušky a ověření na úřadě všech náležitostí. Jako den nabytí oprávnění, úřad sám označuje na ŘP den podání žádosti, nikoliv vydání ŘP. Zároveň se samozřejmě nedá doporučit jízda bez řidičského průkazu. Smutné na tom je, že MD o tom několik let ví, ale neudělalo s tím ani hovno.

Nechám prostor na reakci, abych neměl poslední slovo, poté diskuzi uzavřu, aby se zbytečně nešířil flame.
Děkuji všem za názor.



Máš plnou pravdu, ale bohužel s tím vzhledem k Zákonu 361/2000 Sb. nic neuděláš. MD o tom ví , dokonce někdo měl již snahu to napravit tím, že by se do doby vlastního převzetí řidičského průkazu vydával dočasný, aby se neupíralo právo řídit po úspěšném absolvování zkoušek. To ale neprošlo. Pokusím se to najít ve starších návrzích k novelizaci

(reakce na) Nabytí ŘO při podaní žádosti?

3.5.2016 v 08:10 | Nahoru | #16

M4chy píše: ...O jakém správním řádu tu pořád mluvíš? Ten se tímhle vůbec nezabývá...


Hele, přečetl sis to stanovisko které jsem ti nalinkoval, nebo hážu hrách na zeď? Tam se jasně píše:

"Na rozhodování o udělení řidičského oprávnění se vztahuje správní řád (§ 129 odst. 1). Jestliže se žadateli o udělení (rozšíření) řidičského oprávnění vyhoví v plném rozsahu, místo rozhodnutí se žadateli vydá řidičský průkaz s uděleným nebo s rozšířeným řidičským oprávněním (§ 129 odst. 2). Lhůta pro rozhodnutí se tedy řídí správním řádem, kdy lze z důvodu technologické náročnosti výroby řidičského průkazu využít lhůty podle § 49 odst. 2 – správní orgán je povinen rozhodnout ve věci do 30 dnů od zahájení řízení (= podání žádosti o řidičské oprávnění resp. žádosti o vydání řidičského průkazu)."

A ještě ti tu ocituju jeden starý příspěvek, abych ti ušetřil kliknutí:

"Z právní poradny na serveru autoweb.cz...
"Dle ust. §3 odst. 3 zákona o provozu na pozemních komunikacích je motorové vozidlo oprávněn řídit jen ten, kdo je držitelem řidičského oprávnění. Dle ust. §92 odst. 1 téhož zákona uděluje řidičské oprávnění příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností na základě žádosti. Až do rozhodnutí o udělení řidičského oprávnění a vydání řidičského průkazu jakožto osvědčení o udělení řidičského oprávnění není proto bohužel řidič oprávněn řídit motorové vozidlo.

Mohu řídit motorové vozidlo jestliže jsem úspěšně udělal zkoušky,ale na řidičak ještě čekám než mi ho doručí?

Bohužel nemůžete. Řídit vozidlo smí dle silničního zákona pouze osoba, které bylo uděleno řidičské oprávnění. O udělení rozhoduje obecní úřad. Ačkoli tedy při splnění podmínek dle silničního zákona vzniká žadateli o řidičské oprávnění právní nárok na jeho udělení, dostává toto oprávnění až okamžikem, kdy obecní úřad o tomto udělení rozhodne. Vzhledem k tomu, že se toto rozhodnutí v písemné podobě nevyhotovuje, je dle ust. §103 silničního zákona osvědčením o udělení řidičského oprávnění řidičský průkaz a proto se vydání řidičského průkazu časově spojuje s okamžikem udělení řidičského oprávnění a tedy i možností vozidlo řídit."

edit: MDČR i právníci z autowebu v tom mají jasno a zastávají shodné stanovisko. Myslím, že lepší právník nebudeš

Naposledy editováno 03.05.2016 08:12:01

(reakce na) Nabytí ŘO při podaní žádosti?

3.5.2016 v 08:58 | Nahoru | #17
M4chy> Zbytečně chčiješ proti větru... Prostě si pár dní počkej, ušetříš se tak možných problémů, přesto, že tvůj právní výklad je jiný...
Téma je zamknuto


TOPlist