Ohlédnutí za letošními superstocky

Zabývat se podrobněji uplynulou sezonou malých stocků by bylo hodně bezpředmětné. Během deseti závodů totiž vyhráli jednotlivé podniky pouze dva mladíci, 20-letý Nizozemec Michael van der Mark a o pouhých 16 dní starší Ital Riccardo Russo.
Úvod v Imole patřil domácímu Russovi před Španělem Nacho Calero Perezem a Vd Markem.

Ten si ale vše vynahradil doma v Assenu, kde vyhrál před Perezem a Belgičanem Gauthierem Duwelzem, zatímco Russo byl až pátý a tak v šampionátu o mistra Evropy prohrával o 5 bodů.

V Monze "samozřejmě" vyhrál domácí Russo, druhý dojel Duwelz a třetí Švýcar Bastien Chesaux, zatímo Vd Mark skončil čtvrtý. Tím žezlo převzal Russo a vedl o 7 bodů.
V následujícím Misanu slavil druhé letošní vítězství Vd Mark před Russem, což znamenalo snížení náskoku italského jezdce na 2 body. Dvojici protagonistů doplnil na stupních další Ital Christian Gamarino.

Ve španělském Aragonu si dva nejlepší piloti této kubatury prohodili svá umístění když vyhrál Russo před Vd Markem a tak si své postavení lídra nejen udržel, ale zvýšil ho na 7 bodů. Belgičan Duwelz byl odmávnut šachovnicovým praporkem jako třetí.

U nás v Brně se smál Nizozemec Vd Mark, který vyhrál před Duwelzem a Russem, což znamenalo změnu na čele šampionátu. Vd Mark byl nyní na čele o 2 body.

Britský Silverstone se stal kořistí Russa před Vd Markem a domácím Lee Jacksonem, což znamenalo otočení kormidla ve prospěch Russa a jeho náskok činil tři závody před koncem šampionátu 3 body.
To ale bylo naposled v této sezoně, kdy se smál Ital. Vd Mark vyhrál jak na Nürburgringu, tak v portimau a také v Magny Cours, Russo dojel vždy druhý a to znamenalo, že mistrem Evropy se stal s náskokem 12 bodů Nizozemec.

Za Vd Markem a Russem se s obrovskou bodovou ztrátou umístil jako třetí Belgičan Duwelz, Dán Alex Schacht skončil čtvrtý a Top-5 dokompletoval Australan Adrian Nestoriovič.
Slovák Tomáš Krajčí bodoval pouze v úvodní Imole, potom se těžce zranil v Monze - zlomená stehenní kost - a do konce sezony už bohužel nezávodil. Jeho náhradník Lukáš Jasenský dojel  v Brně 21., jen o jedno místo za Čechem Jiřím Klejchem, což zase byla jediná česká účast v letošní sezoně v naši dříve parádní kubatuře (Patrik Vostárek - 2008, Ondra Ježek - 2006).