Statistika před víkendem v Británii

Už jen pár minut nás dělí od prvních volných tréninků, které zahájí britskou Grand Prix na slavném okruhu v Silverstonu. Před šestým kolem na jihu Anglie je tu tradiční pohled statistika na dění v motocyklovém šampionátu.

Statistika například uvádí, že Jorge Lorenzo zahájil letošní sezonu stejným stylem, jakým se mu podařilo začít v roce jeho prvního triumfu v královské kubatuře. Tehdy byl u Yamahy třetím rokem, dnes nastupuje do britského závodního víkendu s vědomím, že u tovární stáje tří ladiček stráví další dvě sezony.

115 – Jorge Lorenzo získal z posledních pěti závodů celkem sto patnáct bodů, což je stejný počet, jakého za stejné období dosáhl v roce 2010, když vyhrál svůj první titul mistra světa královské MotoGP

63 let – v den závodu britské Grand Prix uplyne přesně třiašedesát let od vůbec prvního 500ccm závodu světového motocyklového šampionátu, který se v roce 1949 uskutečnil na Isle of Man. Závod tehdy vyhrál Brit Harold Daniell v sedle jednoválce Norton. Všech pětatřicet jezdců v cíli závodu, který trval přes tři hodiny, absolvovalo celkem 425 kilometrů na motocyklech vyrobených pouze v Británii – Norton, Velocette, Triumph, AJS.

45 let – v den sobotní kvalifikace na Velkou cenu Velké Británie uplyne přesně pětačtyřicet let od vítězství Stuarta Grahama, který na Suzuki vyhrál závod 50ccm kubatury v TT na Isle of Man v roce 1967. Jeho otec Les Graham byl vůbec prvním šampionem v pětistovkách a bylo to poprvé, kdy syn vítěze Grand Prix v tomto seriálu také vyhrál.

36 let – posledním jezdcem z Britských ostrovů, který v královské kubatuře vyhrál domácí Grand Prix byl v roce 1976 Tom Herron, jenž v sedle Yamahy vyhrál Tourist Trophy na Isle of Man.

21 – Pol Espargaró (Pons 40 HP Tuenti) oslavil 10. června své jednadvacáté narozeniny
20 – prvním místem v závodu Velké ceny Katalánska získal Jorge Lorenzo své dvacáté vítězství v třídě MotoGP, což je stejný počet, jakého v královské kubatuře dosáhl dvojnásobný světový šampion pětistovek Freddie Spencer

17 – Australan Arthur Sissis oslaví v pátek, tedy v den prvních volných tréninků britské Grand Prix, své sedmnácté narozeniny

16 let a 7 dní – Brazilec Eric Granado debutuje v mistrovství světa jen sedm dní po dovršení šestnácti let, což z něho dělá vůbec nejmladšího jezdce, který začal závodit ve střední kubatuře šampionátu. Do této chvíle je nejmladším jezdcem Chaz Davies, jemuž v den premiérového závodu 250ccm kubatury bylo v roce 2003 šestnáct let a pětapadesát dní.

3 – třetí místo Andrea Doviziosa z katalánské Grand Prix, bylo prvním pódiovým umístěním jezdce na netovárním motocyklu třídy MotoGP od doby, kdy v roce 2011 projel třetí cílem britské GP Američan Colin Edwards

2 – po pěti úvodních závodech sezony 2012 jsou v nejnižší kubatuře Moto3 jen dva jezdci, kteří bodovali v každém z nich – Sandro Cortese a Alberto Moncayo

1 – třetí místo Miguela Oliveiry z Velké ceny Katalánska je vůbec prvním umístění portugalského jezdce na stupních vítězů v seriálu Grand Prix