První den testu ve Valencii zajel nejrychleji Lorenzo

Neuběhl ani den po skončení posledního závodu sezony ve Valencii a už je tu začátek přípravy na nový ročník mistrovství světa silničních motocyklů. První den testu byl nejrychlejší Jorge Lorenzo, Marc Márquez jel s RC213V bok po boku s bráchou Alexem a na závěr Aprilia potvrdila druhého jezdce, kterým je Marco Melandri.

První den testů ve Valencii zajel nejrychleji Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) s časem 1'30,975 sekundy, což nebylo vůbec daleko od času, který v sobotu stačil na pole position. Na druhém místě je se ztrátou 0,143 sekundy Pol Espargaró (Monster Yamaha Tech 3), třetí Bradley Smith (Monster Yamaha Tech 3) a čtvrtý Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) uzavírá vedoucí skupinu tří ladiček. Italský šampion začal testovat až po druhé hodině a na svého týmového kolegu ztratil 0,275 sekundy.
Nejrychlejším z jezdců Ducati je pátý Andrea Iannone (Ducati Team). V pondělí poprvé v boxech tovární Ducati testoval s Andrea Doviziosem, který byl v závěru dne sedmý. Oba Italové testovali s motocykly s nimiž dokončili sezonu. Nové stroje mají být připraveny až na únorové testy v Sepangu, takže v úterý ani ve středu už ve Valencii testovat nebudou. Kolumbijec Yonny Hernández (Pramac Racing) dnes společně s Danilem Petruccim (Pramac Racing) testoval Desmosedici GP14 a test v pět odpoledne uzavřeli v pořadí s desátým a třináctým časem. Už zítra ale Hernández bude mít k dispozici GP14.2.

U týmu CWM LCR Honda bylo hodně rušno. Poprvé jedou s dvěma jezdci a v novém složení. K týmu přišel z třídy Moto3 Jack Miller, takže obrovský skok a od Ducati přestoupil Cal Crutchlow, pro něhož je to také nová zkušenost. V sedle Hondy RC213V byl britský závodník osmý nejrychlejší s časem 1'31,847 sekundy. Třeba, když do Valencie v pátek přijel, zajel s Ducati 1'32,700 sekundy, v kvalifikaci pak 1'31,359 sekundy. Jack Miller jezdil v rámci přizpůsobení se novým podmínkám s produkční Hondou RCV1000R a bez řízení trakce, aby získal cit s plynem. Jeho nejlepší čas 1'34,633 sekundy byl dvaadvacátý nejrychlejší a z prvního dne byl nadšený.
Český závodník Karel Abraham (Cardion AB Motoracing) v pondělí pravděpodobně měl možnost testovat nový model Hondy RC213V-RS. Během dne zajel sedmapadesát kol s osmnáctým časem 1'33,446 sekundy. Nicky Hayden (Drive M7 Aspar), který má s českým závodníkem střídat novou Hondu, dnes na dráhu vůbec nevyjel.

U Suzuki testovali oba noví jezdci. Aleix Espargaó zvládl čtyřicet kol s čtrnáctým časem 1'32,315 sekundy. Maverick Viňales zajel až šestačtyřicet kol a jeho nejrychlejší kolo mělo hodnotu 1'33,268 sekundy, což mu první den stačilo na sedmnáctou pozici.
U Aprilie nejdřív testoval nový motor s pneumatickými ventily Alex Hofmann. Zkouška byla zřejmě úspěšná, protože v závěru pondělního testu vyjel na dráhu jak Álvaro Bautista, tak také Marco Melandri. Oba měli testovat až od úterka. Bautista si v poslední hodině testu na konto připsal čtrnáct kol a třiadvacátý čas 1'34,919 sekundy. Melandri měl jen devět kol s pětadvacátým časem 1'35,959 sekundy. Po osmnácté hodině Aprilia oficiálně potvrdila jméno druhého jezdce, který pojede v roce 2015 továrnu a tím jezdcem je Marco Melandri.

Španěl Alex Márquez, nový mistr světa třídy Moto3, dostal od šéfa HRC Nakamota šanci si vyzkoušet tovární Hondu RC213V, takže ji hned v pondělí využil. Na poslední hodinu testu Španěl vyjel na dráhu společně se svým bratrem Marcem a jeli jedno kolo za druhým. Tomu také odpovídají v tabulce časů dvě startovní čísla #93 a samozřejmě i časy. Marc Márquez (Repsol Honda) bude ve Valencii testovat až od úterý.

Test MotoGP, Valencie – 1.den

1 - LORENZO, Jorge - Movistar Yamaha MotoGP - 1:30.975  - 21 / 45 (v kole / kol celkem)
9 - PIRRO, Michele - Ducati Test Team - 1:32.054 - + 1.079 - 37 / 37
10 - HERNANDEZ, Yonny - Energy T.I. Pramac Racing - 1:32.146 - + 1.171 - 31 / 34

--- 14:00 hodin ---

První den příprav na novou sezonu (12-17 hodin) je zajímavý především z toho důvodu, že vůbec poprvé vidíme nové jezdce v akci. Po druhé hodině vedl tabulku časů Pol Espargaró (Monster Yamaha Tech 3) před Jorge Lorenzem (Movistar Yamaha MotoGP) a Bradley Smithem (Monster Yamaha Tech 3). Cal Crutchlow (CWM LCR Honda) testuje Hondu společně s novým týmovým kolegou Jackem Millerem (CWM LCR Honda). Karel Abraham (Cardion Ab Motoracing) ve Valencii testuje od dvanácti hodin a měl by mít k dispozici novou Hondu pro sezonu 2015.
U NGM Mobile Forward Racingu v pondělí testují oba noví jezdci – Stefan Bradl a Loris Baz. Německý závodník byl ve tři odpoledne na šesté pozici, když v pětadvacátém kole zajel 1'32,259 sekundy. Francouz Baz byl dvě hodiny po obědě devatenáctý, stejná pozice mu sice zůstala také o hodinu později, ale to už měl kolo za 1'34,721 sekundy.

Po druhé odpoledne začal testovat Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) a v sedmém měřeném kole zajel čtvrtý čas 1'31,614 sekundy. Po třetí hodině byl nejrychlejší s časem 1'30,975 sekundy Jorge Lorenzo, druhý Bradley Smith ztrácel dvě desetiny třetí Pol Espargaró byl o necelé čtyři desetiny pomalejší.

Ital Marco Meladri je v boxech Aprilie, ale zatím netestoval. Osmnáct kol v sedle Aprilie má prozatím najeto Alex Hofmann.

Test MotoGP, Valencie – 14:00 hodin

1 – Pol Espargaró – SPA – Monster Yamaha Tech 3 – 1'31,341