Nejrychleji zajel v testu MotoGP Jorge Lorenzo

Ne všichni odjeli po španělské Grand Prix z Jerezu domů, protože pondělí 4.května nebylo jen dnem osmadvacátých narozenin Jorge Lorenza, ale také termín pro jednodenní oficiální test královské MotoGP. Testovat začali jezdci litrových prototypů v deset dopoledne, skončili v šest odpoledne a pro všechny znamenal tento test ideální možnost se připravit na šňůru evropských závodů, které teď do poloviny července absolvují. Nejrychlejším jezdcem testu byl Jorge Lorenzo, druhý čas si na konto připsal Valentino Rossi a třetí byl Cal Crutchlow. Karel Abraham test uzavřel dvacátým časem.

Vítěz závodu Velké ceny Španělska Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) byl také nejrychlejším jezdcem pondělního testu královské kubatury v Jerezu. Španěl zajel celkem dvaapadesát kol s nejlepším časem 1'38,508 sekundy a během dne testoval různá nastavení jeho M1. Jen 42 tisícin ztratil na nejlepší čas Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP), který s týmem zapracoval na zlepšení nastavení s nímž v neděli nebyl příliš spokojený, třebaže skončil třetí a upevnil si náskok ve vedení šampionátu.
Velmi dobrým výkonem se prezentoval Cal Crutchlow (SWM LCR Honda), jenž má na kontě čtyřiašedesát kol s maximem na hodnotě 1'38,814 sekundy. Britský závodník s týmem testoval nové díly odpružení a elektroniku RC213V. Čtvrtý Aleix Espargaró (Team Suzuki Ecstar) měl v Jerezu původně testovat novou převodovku, ale zkoušku přesunuli na Barcelonu a zaměřili se na eliminaci nepříjemných vibrací a zlepšení přilnavosti.

První pětici uzavírá Marc Márquez (Repsol Honda Team) s časem na kolo 1'38,968 sekundy. Španěl má zdravotní problémy s operovaným malíčkem, takže po nedělním náročném závodu byl trošku unavený a proto testoval jen něco kolem dvou hodin. Technici HRC potřebovali jeho zpětnou vazbu ohledně nového zadního ramene, což je zřejmě jedna z věcí, kterými chtějí reagovat na potíže s přilnavostí.
Těžký pád má za sebou Pol Espragaró (Monster Yamaha Tech 3), který dopoledne havaroval v sedmé zatáčce okruhu v Jerezu. Naštěstí nedošlo k žádnému zranění, ale po pádu, kdy tvrdě dopadl na záda už své maximum od šestého kola do konce testu nezlepšil. Španěl během dne pracoval na nastaveních elektroniky a v testu skončil s časem 1'39,654 sekundy desátý. Přesně sekundu ztratil na desátého Pola Espargara český závodník Karel Abraham (AB Motoracing), jemuž ve finále a po celkem třiašedesáti odjetých kolech patřil dvacátý čas 1'40,654 sekundy.

U Aprilie testovali spoustu novinek včetně nové převodovky, rámu a zadního ramene. S novou převodovkou jezdil Álvaro Bautista (Aprilia Racing Team Gresini) a v testu zajel jedenáctý čas 1'39,766 sekundy. Novou převodovku Aprilia nasadí už v některé s chystaných evropských Grand Prix. Ital Marco Melandri testoval nový rám a zadní rameno prototypu RS-GP s dvaadvacátým časem 1'41,825 sekundy.
V úterý 5.května je dráha okruhu v Jerezu připravena na jednodenní test jezdců a týmů třídy Moto3.