Motul TT Assen – Nesmírně vyrovnanou bitvu o pole position vyhrál Márquez

Moto3 – Kvalifikace

V polovině kvalifikace byl na provizorní pole position Španěl Jorge Martin (Del Conca Gresini Moto3), jemuž se kolo okruhu v Assenu povedlo za 1'42,526 sekundy. S nejvyšší pravděpodobností to nebude čas, který bude maximem dnešní kvalifikační bitvy, ale Martin má rozhodně velkou šanci bý minimálně v první řadě. Na druhé místě figuroval Aron Canet (Estrella Galicia 0,0), třetí čas měl na kontě Lorenzo Dalla Porta (Leopard Racing), jemuž na prvního Martina scházelo 0,068 sekundy. Český závodník Jakub Kornfeil (Redox PrüstelGP) absolvoval kvalifikaci s vědomím penalizace a po dvaceti minutách byl s časem 1'43,838 sekundy dvaadvacátý. Pádem si zkomplikoval kvalifikaci Albert Arenas (Angel Nieto Team Moto3) a Kazuki Masaki (RBA BOE Skull Rider), jenž měl tak zdemolovanou motorku, že už dál ani nepokračoval.

V době, kdy do konce kvalifikace zbývalo deset minut, většina jezdců stála boxech, kde probíhaly poslední úpravy nastavení pro závěrečná rychlá kola. Na první pozici byl s časem 1'42,349 sekundy Enea Bastianini (Leopard Racing), druhý Jorge Martin ztrácel 0,177 sekundy, třetí Aron Canet byl o dvě desetiny pomalejší. Připraven bojovat o první řadu byl čtvrtý Lorenzo Dalla Porta, pátý Fabio Di Giannantonio (Del Conca Gresini Moto3) a šestý Marco Bezzecchi (Redox PrüstelGP). Jakub Kornfeil byl prozatím třiadvacátý a vzhledem k penalizaci zřejmě s týmem zaměřili pozornost na nastavení pro závod.

Kvalifikaci vyhrál časem 1'42,039 sekundy Jorge Martin, jehož maximum bylo o tři desetiny rychlejší než v případě druhého v pořadí Enea Bastianiniho. Třetí čas si na konto připsal Nicolo Bulega, který zatím marně bojuje o to, aby si na konto připsal mistrovský bod. Aron Canet je čtvrtý a v závěru to měl s pádem, takže neměl příležitost atakovat první řadu. Jakub Kornfeil měl velké štěstí, když mu jeho týmový kolega Bezzecchi v závěru kvalifikace orazítkoval zadní pneumatiku, což mohlo dopadnout nepříjemným pádem. Nicméně český závodník zajel jedenáctý kvalifikační čas 1'43,030 sekundy. Vzhledem k již avizované penalizaci mínus dvanácti pozic na startu, to bude start z třiadvacáté pozice. Mimo českého jezdce byl penalizován ztrátou pozic na startu také Adam Norrodin, Dennis Foggia, Kaito Toba, Ayumu Sasaki a Albert Arenas.