Honda slaví 50 let od vstupu do královské kubatury seriálu Grand Prix

Japonská Honda slaví padesátileté výročí od jejich vstupu do královské kubatury světového šampionátu závodů silničních motocyklů. Před objektivy fotoaparátů dnes vystoupili jezdci tovární stáje japonského výrobce v MotoGP Marc Márquez s Danim Pedrosou, aby představili jak původní stroj RC181, tak současný model RC213V.

Honda poprvé vstoupila do mistrovství světa v roce 1959 závodem TT na ostrově Man a to v třídě do 125ccm. O dva roky později Honda získala první vítězství a první mistrovský titul. V roce 1966 Honda vstupuje do královské kubatury, která byla v té době doménou 500ccm motocyklů.

V Německu Honda nasadila výkonný motocykl RC181 (na fotografii) s nímž Jim Redman porazil hned v úvodním kole seriálu Itala Agostiniho rozdílem šestadvaceti sekund. Z celkem devíti závodů sezony Honda pět vyhrála a získala titul v soutěži výrobců. Od té doby Honda vyhrála 277 závodů Grand Prix (500ccm/MotoGP) a 38 titulů v soutěžích jednotlivců a výrobců.