Grand Prix Itálie – pátek

V pátek na okruhu v Mugellu jezdci za optimálního počasí absolvovali první volné tréninky na nedělní Velkou cenu Itálie. Ve všech třídách byli nejrychlejšími piloty lídři průběžného pořadí šampionátu a jezdilo se pořádným fofrem.

Stopětadvacítky

V malorážkách zajel nejrychlejší čas Julian Simon, který za sebou nechal své kolegy z týmu Bancaja Aspar a to druhého Sergia Gadeu a čtvrtého Bradleyho Smitha. Na třetí místo se mezi ně vklínil Andrea Iannone a tito čtyři jezdci vlastně v lehce pozměněném pořadí figurují i v tabulce průběžného pořadí šampionátu. Příliš se nedařilo našemu Lukáši Šemberovi, který zajel třicátý čas ze čtyřiatřiceti startujících. To, že se v Mugellu jezdí pořádný kvapík, potvrzovali už piloti této kubatury, když nejvyšší top speed zajel osmý Esteve Rabat na Aprilii a to 242,3 km/h.

Dvěstěpadesátky

Ve čtvrtlitrech je první trojice pilotů zcela shodná s průběžným pořadím, když nejrychlejší čas zajel Alvaro Bautista před Hiroshi Ayoamou a Hectorem Barberou. Na čtvrtém místě skončil Alex Debon a pátý Raffaele de Rosa. Skvělým šestým místem se uvedl náš zástupce Karel Abraham, který za sebou nechal i úřadujícícho mistra světa Marca Simoncelliho. Druhý český zástupce Lukáš Pešek skončil na čtrnáctém místě s více než dvousekundovou ztrátou na nejrychlejšího Bautistu. Nejvyšší rychlost v této kubatuře zaznamenal Hector Barbera, kterému do hranice 300 km/h chybělo necelých osm kilometrů v hodině!

MotoGP

Také v kubatuře MotoGP bylo pořadí nejrychlejších pilotů shodné s tabulkou průběžného pořadí, takže nejrychlejší byla dvojice týmu Fiat Yamaha v pořadí Jorge Lorenzo a Valentino Rossi. Tovární Ducati Caseyho Stonera je na místě třetím, ale zbylé italské stroje se hodně trápí a skončily zcela v závěru startovního pole, když poslední Ducati-man Sete Gibernau kvůli zranění v Itálii vůbec nestartuje. Zápis do historie se povedl čtvrtému Danimu Pedrosovi, který zaznamenal nejvyšší dostaženou rychlost se speciálem MotoGP. Na cílové rovince mu byla naměřena rychlost 349,3 km/h a překonal tak Makota Tamadu z Grand Prix Číny, který zde ještě s litrovým strojem v roce 2006 jel rychlostí 343,7 km/h. Tak to už je teda fakt mazec!