GP Španělska – Nováček Quartararo překvapil, Francouz vyhrál kvalifikaci MotoGP

MotoGP – Kvalifikace (Q2)

Před posledním výjezdem na trať byl na provizorní pole position Marc Márquez (Repsol Honda Team), jehož maximem byl čas 1'36,970 sekundy. Na druhé pozici ztrácel Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) jednačtyřicet tisícin, třetí Danilo Petrucci (Mission Winnow Ducati) byl o 0,239 sekundy pomalejší. Na čtvrté pozici figuroval Andrea Dovizioso (Mission Winnow Ducati), pátý byl Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT) a provizorní druhou řadu uzavíral šestý Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR). Maverick Viňales (Monster Energy Yamaha MotoGP ) byl prozatím dvanáctý, tedy poslední s časem 1'37,680 sekundy.

Dvě minuty před koncem kvalifikace zajel Fabio Quartararo čas 1'36,880 sekundy a rázem byl na pole position. Druhý Marc Márquez ztrácel devadesát tisícin, třetí Franco Morbidelli byl o 0,131 sekundy pomalejší. Obě netovární Yamahy v první řadě, neuvěřitelné. Ve druhé zatáčce spadl Jorge Lorenzo (Repsol Honda Team) jehož trápení s Hondou zřejmě nebere konce.

Výsledkem kvalifikace je fantazie v podání satelitu tří ladiček, týmu Petronas Yamaha Sepang Racing Team. Pole position získal v novém rekordu 1'36,880 sekundy Fabio Quartararo, pro něhož jako nováčka je to první start z první pozice. Na druhé místo se kvalifikoval Franco Morbidelli, takže double pro tým Petronasu. Třetí v pořadí je Marc Márquez, který na prvního ztratil devadesát tisícin. V nájezdu do posledního kola havaroval v první zatáčce Danilo Petrucci, který do závodu odstartuje sedmý.