GP Německa Sachsenring – závod

Na zmoklém okruhu Sachsenring se dnes rozdělovaly body v mistrovství světa silničních motocyklů. Žádný z nich si bohužel nepřipsali naši jezdci, kteří po pádech závod v Německu nedokončili.

Závod třídy do 125 ccm nabídl divákům skvělou podívanou plnou ostrých soubojů a výměn pořadí. Polemanu Gáboru Talmacsimu se nepovedl start a odjel do závodu na desátém místě. K velké radosti domácích fandů se na čele objevil Stefan Bradl těsně sledován Bradley Smithem, Simonem Corsim a Joanem Olivém. Tato čtveřice se ostatním lehce odtrhla a rozdávala si to mezi sebou o vedení v závodě. Talma ale nesložil zbraně a prokousával se dopředu. Ve čtvrtém kole byl už na páté pozici a spolu s Mikem Di Megliem a Nicolasem Terolem se dotáhnul na vedoucí jezdce. Z vedoucí skupiny po problémech odstoupil Olivé, kterému nejprve v devátém kole zazlobil motocykl a propadl se na deváté místo, o pár kol později odstoupil již definitivně. V polovině závodu se do vedení dostal Smith a začal si tvořit náskok před svými pronásledovateli. To se ale vůbec nelíbilo Di Megliovi, který se vydal mladého Brita stíhat a nahrávaly mu i děšťové kapky, které se začaly snášet na německý okruh. O Francouzovi je totiž známo, že to na mokru umí velmi dobře. Postupně se ke Smithovi přibližoval a když chybělo dest kol do konce závodu, už byl v čele. Cílovou metu protnul jako první s bezpečným náskokem dvou vteřin. O další místa na stupních vítězů se však bojovalo na ostří nože. Druhý nakonec skončil domácí Stefan Bradl a pro bronzovou medaili si nakonec dojel Talmacsi, který však o tomto umístění rozhodl až v zatáčce, kde šikovně podjel Smitha.
Skvělým výkonem se zaskvěl domácí Marcel Schrotter, který jel tento závod na divokou kartu. Celou dobu se pohyboval na bodech a atakoval dokonce první desítku. V závěru závodu sice chyběly zkušenosti a ve tlačenici na cílové rovince pár míst ztratil, i tak si ale dojel pro dva body, které jsou v této třídě jedinými na kontě značky Honda.
Před prázdninovou pauzou si Di Meglio (166 b.) v čele šampionátu zvýšil náskok před Corsim (136 b.) na 30 bodů a je jasné, že ať brněnský závod dopadne jakkoli, Francouz i po něm bude v čele tabulky. Obhájce titulu je po dnešním třetím místě na stejném pořadí i v tabulce se 106 body. Čtvrtý Bradl má 101 bodů, smolař Olivé je pátý s 94 body, šestý je Terol (91 b.).

15 P. NIETO SPA Onde 2000 KTM + 33.755

Stejně tak i závod třídy do 250 ccm byl velmi dramatický, i když první polovina tomu moc nenasvědčovala. Závod byl vyhlášn jako „wet race“ a jezdci vyrazili na mokrých pneumatikách. Udělali dobře, postupně se dost rozpršelo, což mělo vliv na četné pády. Ty bohužel postihly i oba naše jezdce, kteří tak šachovnicovou vlajku neviděli. Karel Abraham ze čtrnácté pozice spadnul už ve třetím kole, Lukáš Pešek jezdil těsně za Top ten, ale i ten se v devatenáctém kole vyválel v kačírku. Nejvýhodnější pozici na startovním roštu naplno využil Marco Simoncelli, který jel svůj první závod na továrním stroji a jestli mu to půjde po zbytek sezóny tak, jako na Sachsenringu, ostatní budou bojovat maximálně o pozici vicemistra. Vyhrál stylem start – cíl a přestože měl v průběhu závodu náskok přes šest vteřin, v posledních kolech takticky zvolnil a vyhrál s dvouvteřinovým rozdílem. O druhé místo bojovala skupina ve složení Hector Barbera, Alvaro Bautista, Mika Kallio, Julian Simon a Mattia Pasini. Zpočátku se vpředu pohyboval i Alex Debon, ale jen do doby, než skončil podobně jako oba naši jezdci. Pád postihl i Hiroshi Ayoamu, ten ale motorku zvedl a s aerodynamickým faceliftem ji dovedl do cíle na osmém místě.
Dnešním vítězstvím se Simoncelli dostal do čela tabulky, kde má nyní 164 bodů. Na druhé místo odsunul Kallia, který na něho ztrácí jedenáct bodů, na třetím místě je už Bautista (118 b.), Debon po dnešní nule je čtvrtý (114 b.). Přes stovku bodů mají na svém kontě ještě pátý Hector Barbera (113 b.) a šestý Mattia Pasini (108 b.). Abaja je po dnešku na místě patnáctém s 25 body, Pešek je sedmnáctý (22 b.).

20 T. WIRSING GER Racing Team Germany 2 Lap

Závod třídy MotoGP měl úplně opačný průběh, nežli tomu bylo ve dvěstěpadesátkách. Nejprve to vypadalo na drama, ale nakonec z toho byla spíše „zívačka.“ Od startu odpálil nejrychleji Dani Pedrosa, který si asi nevšiml, že je trať mokrá. Ve čtvrtém kole měl náskok přes pět sekund a jel skoro o dvě sekundy na kolo rychleji, než zbytek pole. Podle toho však také ale skončil. V kole pátém mu uklouzlo přední kolo a Dani se odporoučel do kačírku. Vedení se tak ujal Casey Stoner, který nejenže jel rychle, ale dokoce u toho i přemýšlel. Po celou dobu absolutně nepřipustil to, aby se mu kdokoli přiblížil a s náskokem 3,7 sekundy zvítězil. Bylo to jeho třetí vítězství v řadě a zároveň jubilejní sté vítězství australského jezdce ve Velké ceně. Valentino Rossi začal na sedmém místě, z něhož startoval, ale postupně se dostával přes své soupeře až za Stonera, za nímž si dojel pro stříbrný věnec. Pěkný souboj o třetí místo svedli Chris Vermeulen a překvapivě i Alex De Angelis. To, že Australan umí na vodě, nikoho nepřekvapilo, ale Sanmaríňan na privátní Hondě se jej držel více než statečně. Hodně byli dnes vidět další soukromníci, hlavně Colin Edwards, Andrea Dovizioso a Sylvain Guintoli. Colin nakonec nedojel, když ve dvacátém kole skončil po krkolomném pádu. Stejně dopadl i Jorge Lorenzo, který však nedojel ani do cíle třetího kola. Havaroval i Marco Melandri a Anthony West, který v závodě pokračoval a dojel desátý. On byl také posledním, kdo závod dokončil s plným počtem kol. Dojelo opět pouhých třináct jezdců.
Do čela šampionátu se vrátil Valentino Rossi, který má po dnešku 187 bodů. Na druhém místě je Pedrosa se 171 body, pouhé čtyři bodíky na Španěla ztrácí Casey Stoner. Čtvrtý Lorenzo se 114 body může pomalu zapomenout na boj o titul, pátý zůstává Edwards s 98 body. Šestý je Andrea Dovizioso (90 b.), sedmý Vermeulen (73 b.) a osmý Hayden (73 b.).