GP Katalánska – V Barceloně zajel v pátek nejrychleji Aleix Espargaró

MotoGP™ - trénink

V hodinovém tréninku královské kubatury šlo o jediné, a to zajet čas do první desítky a tím získat přímý postup do sobotní druhé kvalifikace Q2. Dráha okruhu v Montmeló byla rozpálená, takže pro všechny náročný úkol, který ale museli zvládnout, pokud si chtěli zachovat naděje na bitvu o pole position a pozice na stupních vítězů v závodech katalánské GP.

Vedení Ducati dnes potvrdilo, že v roce 2024 pokračují s Enea Bastianinim (Ducati Lenovo Team), takže spekulace, kdo přijde k továrně na jeho místo tím definitivně končí.

Po třiceti minutách, tedy v polovině tréninku, byl na první pozici časomíry Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team) s kolem za 1’40,149 sekundy. Druhý Fabio Di Giannantonio (Gresini Racing MotoGP) ztrácel jen 0,031 sekundy, třetí Aleix Espargaró (Aprilia Racing) něco přes desetinu. Miguel Oliveira (CryptoDATA RNF MotoGP Team) a Maverick Viňales (Aprilia Racing) uzavírali Top5. Viňales měl následně velký problém ve třinácté zatáčce, aby Aprilii udržel ve svislé poloze. Nicméně se mu podařilo zajet na první pozici časem 1’40,095 sekundy. Ve dvanácté zatáčce havaroval Raul Fernandez (CryptoDATA RNF MotoGP Team), který prozatím držel poslední postupovou pozici pro Q2.

Deset minut před koncem tréninku byl nejrychlejší Aleix Espargaró s kolem za 1’39,389 sekundy. Druhý Maverick Viňales ztrácel dvě desetiny, třetí byl Marco Bezzecchi (Mooney VR46 Racing Team), čtvrtý Fabio Di Giannantonio a pátý Jack Miller (Red Bull KTM Factory Racing). Sedm minut před koncem tréninku byl na první pozici Johann Zarco (Prima Pramac Racing), který měl maximum na hodnotě 1’39,257 sekundy.

Trénink vyhrál s novým rekordem na kolo 1’38,686 sekundy Aleix Espargaró, který se na domácí půdě snaží odčinit loňský výpadek, když v závodu začal slavit o kolo dřív. Druhý skončil Maverick Viňales, který byl o 0,362 sekundy pomalejší, třetí je Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team). Přímý postup do Q2 vybojoval Johann Zarco, Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing), Alex Márquez (Gresini Racing MotoGP), Marco Bezzecchi, Fabio Di Giannantonio, Enea Bastianini (Ducati Lenovo Team) a desátý Jorge Martin (Prima Pramac Racing), který na prvního ztratil sekundu.