GP Katalánska – Lorenzo má pole position, Márquez s Doviziosem první řadu

Slunečné počasí provázelo sobotní program sedmého podniku sezony ve španělském Katalánsku. Druhý den byl ve znamení posledních tréninků a především kvalifikací. V třídě Moto3 vyhrál první místo na startu Ital Enea Bastianini, Jakub Kornfeil startuje čtrnáctý, ale naděje na úspěšný závod jsou v jeho případě hodně vysoké. V třídě MotoGP slaví kvalifikační vítězství Jorge Lorenzo, druhý do závodu odstartuje Marc Márquez a první řadu na startu uzavře Andrea Dovizioso. Karel Abraham (Ducati) se do závodu kvalifikoval jednadvacátým časem. V kvalifikaci třídy Moto2 zajel nejrychleji Fabio Quartararo, který tak poprvé v šestistovkách odstartuje z pole position. Dnem závodu je neděle.

Moto3 – 3.volný trénink

V polovině tréninku měl na kontě nejrychlejší kolo Jorge Martin (Del Conca Gresini Moto3), jehož maximum bylo na hodnotě 1'49,071 sekundy. Druhý Andrea Migno (Ángel Nieto Team Moto3) ztrácel necelé čtyři desetiny, třetí Marco Bezzecchi () byl o půl sekundy pomalejší. Do první pětice zajeli časy Aron Canet (Estrella Galicia 0,0) a Niccoló Antonelli (SIC58 Squadra Corse).

Český závodník Jakub Kornfeil (Redox PrüstelGP) byl s kolem 1'50,102 sekundy třináctý a na prvního ztrácel jednu sekundu. Jelikož byl po pátečních jízdách druhý nejrychlejší, jeho plány byly zajet ještě o něco výš. „Dnešek (pátek) nebyl vůbec jednoduchý,“ uvedl Kornfeil. „Trať byla extrémně kluzká, což jsme mohli vidět také na množství pádů. Slow-mo záběry to jen dokazují. Měli jsme dobrou strategii gum a taky se podařilo dobře nastavit převodovku. Všechno se sešlo, nedělali jsme chyby. Ráno jsme jeli nastavení, co v minulém závodě. Odpoledne jsme pak zvolili setup z testů v Mugellu. Hlavní ale bude to potvrdit v kvalifikaci a do závodu se postavit do první nebo maximálně druhé řady. To je alfa a omega. Moc díky klukům za skvělou práci a doufám, že to zítra dáme.“

Třetí trénink vyhrál časem 1'49,002 sekundy Aron Canet, jemuž se podařilo překonat rozdílem 0,069 sekundy druhého Jorge Martina. Španěl Martin měl ve druhé části tréninku těžký pád, jeho motorka ho ve druhé zatáčce vykopla ze sedla a Martin šel přes řídítka k zemi. Na třetí pozici je Ayumu Sasaki (SIC Racing Team), jenž je stále v jedné desetině na prvního. Italové Enea Bastianini (Leopard Racing) a Nicolo Bulega (SKY Racing Team VR46) uzavírají první pětku. Jakub Kornfeil trénink uzavřel desátým časem 1'49,520 sekundy a na první pozici ztrácí půl sekundy.

Ve druhé části tréninku jezdci hodně padali. Mimo již zmiňovaného Jorge Martina spadl Niccoló Antonelli /vykloubené rameno, víkend pro Itala předčasně končí/, Tony Arbolino (Marinelli Snipers Team), Makar Yurchenko (CIP Green Power) a Fabio Di Giannantonio (Del Conca Gresini Moto3).

GP Katalánska, Moto3 – 3.volný trénink