GP Japonska – kvalifikační sobota

MotoGP – 2.kvalifikace

Druhou kvalifikaci královské kubatury absolvovalo celkem dvanáct jezdců, takže bitva o pozice od prvního po dvanácté místo na startu. Začalo se hned pěkně zostra a po pěti minutách byl na provizorním pole position s novým kvalifikačním rekordem 1'44,837 sekundy Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP). Na druhém místě byl Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) a třetí Andrea Iannone (Pramac Racing).

Marc Márquez (Repsol Honda) byl před poslední výměnou pneumatik osmý s časem 1'45,336 sekundy a pět minut před koncem kvalifikace připraven bojovat o dvanáctou pole position sezony. Dvě minuty před koncem se Marc Márquez časem 1'44,775 sekundy posunul na první místo, ale téměř okamžitě jej překonal Dani Pedrosa časem 1'44,755 sekundy. Necelou minutu před koncem zajel Andrea Dovizioso (Ducati Team) čas 1'44,502 sekundy a na provizorní pole position byl rázem Ital.

Ve strhujícím závěru kvalifikace zajel Valentino Rossi kolo za 1'44,502 sekundy a posunul se na druhé místo. Třetí se do závodu kvalifikoval Dani Pedrosa, jenž v závěru jel rychlé kolo, ale havaroval, takže ke změně pozic na startu už nedošlo.

První pole position jak pro jezdce (s Ducati), tak pro výrobce získal po velmi dlouhé době a novým rekordem okruhu v Motegi 1'44,502 sekundy Andrea Dovizioso. Naposledy Ducati slavila vítězství v kvalifikaci MotoGP s Casey Stonerem ve Valencii 2010. Marc Márquez do závodu odstartuje z druhé řady čtvrtý, Jorge Lorenzo pátý. Nejlépe postaveným jezdcem kategorie Open je jedenáctý Aleix Espargaró (NGM Mobile Forward Racing).