GP Japonska – kvalifikační sobota

MotoGP – 1.kvalifikace

První kvalifikace nabízí kromě souboje o pozice na startovním roštu také možnost získat dvě postupová místa do druhé kvalifikace, kde mají jezdci už přímou šanci bojovat o první místo na startu. Favoritem na postup byl Álvaro Bautista (GO&FUN Honda Gresini), který sedlá tovární specifikaci Hondy RC213V a Aleix Espargaró (NGM Mobile Forward Racing), nejlepší jezdec kategorie Open.

V polovině byl na prvním místě Aleix Espargaró s časem 1'46,157 sekundy, druhý byl Yonny Hernandez (Pramac Racing), který ztrácel dvaasedmdesát tisícin. Álvaro Bautista figuroval třetí se ztrátou tří desetin. Karel Abraham (Cardion AB Motoracing) byl pátý s časem 1'46,948 sekundy.

V posledních pěti minutách převzal vedení časem 1'46,133 sekundy Álvaro Bautista, takže na postupových pozicích byl Španěl z Gresiniho týmu a Aleix Espargaró. Jenže pak zajel perfektní kolo 1'45,971 sekundy Yonny Hernandéz, posunul se do vedení a tím vypadl z postupových pozic Aleix Espargaró, který rychle vyjel z boxů na dráhu, aby zajel rychlé kolo a dostal se do druhé kvalifikace.

Španěl to na poslední chvíli dokázal časem 1'45,598 sekundy a první kvalifikaci vyhrál. Druhé místo patří Álvaru Bautistovi. Třetí Yonny Hernandez ztratil na postup jen desetinu. Karel Abraham se do závodu kvalifikoval na devatenáctou pozici časem 1'46,948 sekundy.