GP Francie – Pole position pro Márqueze, Kornfeil startuje čtvrtý

Sobotní program v Le Mans nabídl dopoledne závěrečnou porci volných tréninků a odpoledne už patřilo kvalifikacím. Hned tu první ovlivnil déšť, takže jezdci, kteří v prvních kolech stačili zajet dobrý čas získali také dobré postavení na startu, protože v dešti už nikdo rychlejší časy zajet nedokázal. Pole position získal domácí závodník Fabio Quartararo, Čech Jakub Kornfeil startuje čtvrtý, což slibuje hodně napínavý závod. Kvalifikaci MotoGP jeli jezdci litrových prototypů na suchém povrchu. První místo na startu vyhrál Marc Márquez, Karel Abraham je dvacátý. V třídě Moto2 vybojoval pole position v novém kvalifikačním rekordu Alex Rins, třebaže stejného času dosáhl také britský závodník Sam Lowes.

Moto3 – 3.volný trénink

Ráno v Le Mans nabídlo zataženo oblohu s teplotami kolem deseti stupňů, což není úplně nejlepší stav pro závodní motorky a nějaké pády tam nakonec také byly. V polovině tréninku byl na první pozici Fabio Quartararo (Estrella Galicia 0,0) s časem 1'43,481 sekundy. Na druhém místě figuroval se ztrátou 43 tisícin Danny Kent (Leopard Racing) a čtyři tisíciny za Britem byl Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) s časem 1'43,528 sekundy. Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) zajel v první polovině tréninku nejlepší sedmý 1'43,847 sekundy.

Deset minut před koncem tréninku měl nejrychlejší kolo 1'42,900 sekundy Enea Bastianini (Gresini Racing Team Moto3). Francouz Fabio Quartararo ztrácel necelé tři desetiny. Karel Hanika byl před posledními rychlými koly třetího tréninku sedmý, Jakub Kornfeil třináctý. V pětatřicáté minutě spadl Danny Kent, který tak přišel o šanci zabojovat o vítězství v posledním tréninku a navázat tak na výkony z pátečních volných jízd. Havaroval také Britův týmový kolega Efrén Vázquez (Leopard Racing), který skončil na zemi v posledních sekundách tréninku.

Třetí trénink nakonec vyhrál časem 1'42,900 sekundy Enea Bastianini před Isaacem Viňalesem (Husqvarna Factory Laglisse) a Miguelem Oliveirou (Red Bull KTM Ajo). Jezdec malajského týmu Drive M7 SIC Racing Jakub Kornfeil je s časem 1'43,584 sekundy patnáctý. Brněnský závodník KTM Karel Hanika obsadil s časem 1'43,109 sekundy sedmé místo a to i navzdory zdravotním potížím, které si odnesl z Jerezu. Po pátečních trénincích uvedl: „Zápěstí mi velké problémy nedělá. Lékaři v Brně odvedli skvělou práci a stejně tak mi hodně pomáhají všichni v Mobilní klinice. Abych řekl pravdu, zraněné rameno po pádu z kvalifikace v Jerezu bolí víc než zápěstí po operaci. Nestěžuji si ale.“