GP Austrálie – V pátek byl na Phillip Islandu nejrychlejší Brad Binder

První tréninky na okruhu Phillip Island zahájily přípravu na šestnáctou Grand Prix sezony 2023 Velkou cenu Austrálie. Pátek byl převážně ve znamení slunečného počasí. V kombinaci časů tréninků Moto3™ byl nejrychlejším jezdcem David Muňoz (KTM), Fermín Aldeguer (Boscoscuro) byl nejrychlejší v Moto2™ a Brad Binder (KTM) je nejrychlejším jezdcem královské MotoGP™, kde jezdci už v odpoledním tréninku rozhodli o postupové desítce pro sobotní druhou kvalifikaci. V případě jezdců tříd Moto3™ a Moto2™ souboj o postupové pozice Top14 pokračuje ještě sobotním třetím tréninkem, a to za předpokladu, že nebude pršet. Čech Filip Salač (Kalex) to měl dopoledne s pádem, odpoledne nezrychlil a v kombinaci je nyní čtyřiadvacátý. Druhým dnem australské GP je sobota s posledními tréninky, kvalifikacemi a prvním závodem MotoGP™, což bude po změně hlavní závod, který přesunuli na sobotu, a to z důvodu nepříznivé předpovědi počasí na neděli. V neděli se pak pojede Tissot Sprint, závod MotoGP™ na poloviční vzdálenost.

Moto3™ - 1.trénink

V polovině tréninku měl nejrychlejší kolo 1’38,851 sekundy na kontě Jaume Masia (Leopard Racing), lídr průběžného hodnocení třídy Moto3™. Na druhé pozici figuroval se ztrátou 0,157 sekundy domácí závodník Joel Kelso (CFMoto Racing PrüstelGP), třetí Stefano Nepa (Angeluss MTA Team) ztrácel jen 0,165 sekundy. Adrian Fernandez (Leopard Racing) a Diogo Moreira (MT Helmets – MSI) uzavírali Top5. Kvůli poruše musel motorku odstavit mimo trať Scott Ogden (VisionTrack Racing Team), těžší pád přes řídítka absolvoval v desáté zatáčce Ital Matteo Bertelle (Rivacold Snipers Team).

Nejrychlejší čas prvního tréninku 1’37,638 sekundy nastavil David Muňoz (BOE Motorsports). Na druhé pozici je Ayumu Sasaki (Liqui Moly Husqvarna Intact GP), který ztratil 0,265 sekundy. Třetí Riccardo Rossi (SIC58 Squadra Corse) nastavil maximum posledním měřeným kolem a byl o čtyři desetiny pomalejší. Čtvrtým časem překvapil Adrian Fernandez, pátý byl Diogo Moreira a šestý Jaume Masia, který měl problém ve dvanácté zatáčce, kde v rychkém kole narazil na pomalé jezdce v závodní stopě, což je nyní předmětem šetření komisařů MotoGP™.