GP Aragonie – Páteční tréninky ovládl Maverick Viňales. Sobotní i nedělní harmonogram se posouvá

MotoGP - 1. volný trénink

Volný trénink MotoGP byl kvůli traťovým podmínkám odložen na 10:25. Aby mohli jezdci vyrazit na dráhu, musí být její teplota minimálně 12ºC, a to z důvodu správného fungování pneumatik značky Michelin. V době původního začátku tréninku měla trať pouhých 9ºC.

Víkend v Aragonii začal nejlépe Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT), který během úvodních minut na trati nastavil čas 1'50,677 sekundy.  Jen 0,203 vteřiny na něj ztrácel Pol Espargaro (Red Bull KTM Factory Racing), který se v minulém závodě v Le Mans podíval na pódium. Třetí místo patřilo po deseti minutách na dráze Ikeru Lecuonovi (Red Bull KTM Tech 3), čtvrté Alexi Márquezovi (Repsol Team Honda) a páté Francovi Morbidellimu (Petronas Yamaha SRT). Na zemi skončil na dvanáctém místě jezdící Johann Zarco (Esponsorama Racing), jenž se ve čtrnácté zatáčce nedokázal udržet v sedle svého motocyklu.

Čtvrt hodiny před odmávnutím konce tréninku vedl Maverick Viñales (Monster Energy Yamaha MotoGP), který byl o 0,547 sekundy rychlejší než Quartararo, kterého odsunul na druhou pozici. Na třetím místě se pohyboval Franco Morbidelli, čtvrtý jezdil Takaaki Nakagami a pátý Pol Espargaroó. Andreovi Doviziosovi (Ducati Team) patřila osmnáctá příčka. Italský závodník stále nemá kontrakt na příští rok a jak přiznal, počítá spíše s rolí testovacího jezdce.

V závěru tréninku skončilo na zemi hned několik pilotů. Nejdříve Alex Márquez, a poté také Iker Lecuona (Red Bull KTM Tech 3) a Franco Morbidelli, jenž se snažil s motocyklem vrátit zpět na trať, ale nepovedlo se mu ho nastartovat.

Vítězem se stal Maverick Viñales s časem 1'49,866 sekundy. Druhý skončil Franco Morbidelli se ztrátou pouhých 0,085 vteřiny a třetí Fabio Quartararo, jenž v závěru upadl. Z kačírku odcházel sice po svých, držel se však za pravý bok a kulhal. Čtvrtá příčka připadla Alexi Márquezovi, nejlepší pětku pak uzavřel Takaaki Nakagami. Nejlepší Ducati na trati byla ta Jacka Millera (Pramac Racing), který obsadil až dvanáctou příčku. Andreovi Doviziosovi připadlo místo sedmnácté.

Velké ceny Aragonie se nezúčastní Valentino Rossi, který byl pozitivně testovaný na koronavirus. Více informací naleznete zde. Poprvé od roku 1999 tak není na trati žádný mistr světa. Jak Yamaha podotkla, tento víkend Itala nikdo nenahradí, pro následující závod se pak tým rozhodne dle výsledků opětovného testu na koronavirus. Jako náhrada by se nabízel testovací jezdec Jorge Lorenzo.