GP Aragonie – páteční tréninky

Jako první odstartovali přípravu na čtrnáctou Grand Prix sezony jezdci kubatury Moto3. Povětrnostní podmínky byly příznivé s teplotami do pětadvaceti stupňů. Nejrychlejším jezdcem Moto3 je po pátečních trénincích Alex Rins, v MotoGP Andrea Dovizioso a v Moto2 Esteve Rabat. Z českých závodníků je Jakub Kornfeil osmý, Karel Abraham šestnáctý a Karel Hanika osmnáctý.

Moto3 – 1.volný trénink

V polovině úvodních tréninkových jízd měl nejrychlejší kolo Jack Miller (Red Bull KTM Ajo) s časem 2´00,516 sekundy. Druhý v pořadí Niklas Ajo (Avant Tecno Husqvarna Ajo) ztrácel téměř pět desetin, třetí Alex Rins (Estrella Galicia 0,0) byl o devět desetin pomalejší. Australan Miller neustále zrychloval a jezdci za ním si průběžně vyměňovali pozice, takže patnáct minut před koncem byl se ztrátou jedné desetiny druhý Alex Rins. Z českých závodníků byl Jakub Kornfeil (Team Calvo) osmnáctý a Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) pětadvacátý. První pád zaznamenal v páté zatáčce okruhu Hafiq Azmi (SIC-AJO), který byl dlouhý na brzy a po vyjetí mimo trať už motorku neudržel ve svislé poloze.

Jako jediný z jezdců nejnižší kubatury zajel Jack Miller kolo pod dvě minuty a první trénink vyhrál časem 1´59,625 sekundy. Australanův náskok je poměrně dost výrazný, protože druhý v pořadí Alex Márquez (Estrella Galicia 0,0) už ztrácí necelých sedm desetin. Mezi druhým Márquezem, třetím Miguelem Oliveirou (Mahindra Racing) a čtvrtým Isaacem Viňalesem (Team Calvo) je rozdíl pouhých padesáti tisícin. První pětici nejrychlejších uzavírá Alex Rins, posledním jezdcem v jedné sekundě je sedmý Efrén Vázquez (SaxoPrint_RTG).

Karel Hanika první trénink uzavřel jednadvacátým časem 2´02,058 sekundy, Jakub Kornfeil měl v posledních deseti minutách nějaký problém, protože byl mimo trať a traťovým komisařům se moc nechtělo do roztlačení jeho KTM. Každopádně je Kornfeil po prvním tréninku osmadvacátý.

Jezdci na divokou kartu jsou v třídě Moto3 celkem dva. Japonec Hiroki Ono (Honda Team Asia) zajel v úvodním tréninku devětadvacátý čas 2´02,899 sekundy, Argentinec Gabriel Rodrigo (RBA Racing Team) je na tom mnohem lépe, protože si na konto připsal osmnáctý čas 2´01,590 sekundy.