Tropický evropský šampionát motocyklů v Mostě

Tři dny naplněné zvukem motocyklových motorů a výkony nejlepších jezdců starého kontinentu zažilo na Autodromu Most na šest tisíc diváků. Během uplynulého víkendu se zde totiž jel devatenáctý ročník Mistrovství Evropy silničních motocyklů. V silné konkurenci o sobě dávali vědět také domácí jezdci, nechyběly ani dramatické pády, které se naštěstí obešly bez vážnějších následků. Vše provázelo typicky letní, přímo tropické počasí.

Tropický evropský šampionát motocyklů v Mostě
Závod třídy do 125 ccm
Nejslabší třídě stopětadvacítek v kvalifikacích dominoval Rakušan Eitzinger, náš Igor Kaláb na Aprilii byl třetí. Bronzovou příčku Igor vybojoval i v nedělním závodě, v němž zvítězil švýcarský jezdec Dominique Aegerter na Hondě před druhým Eitzingerem na stroji téže značky. "Byla to dřina, celý víkend jsme se potýkali s naladěním podvozku na zdejší trať a tak jsem nakonec rád i za třetí místo, klukům to opravdu jelo rychleji," řekl Kaláb pod stupni vítězů. Pátý skončil Michal Šembera a devatenáctý Michal Vecko. V průběžném evropském bodování vede Eitzinger se ziskem 73 bodů, Igor Kaláb je druhý (61) a Michal Šembera 7. (27)
Závod třídy do 250 ccm
Třídu čtvrtlitrů stejně jako loni opanoval španělský jezdec Alvaro Molina. Po vítězství v kvalifikacích vyhrál také nedělní hlavní závod. Michal Filla, jediný český zástupce v této kubatuře, příliš nepřesvědčil v trénincích, ve kterých si vyjel až páté místo na startovním roštu. V závodě ale předvedl skutečně heroický výkon a dojel druhý před třetím Rakušanem Polzerem na Aprilii. Průběžně vede pochopitelně Molina (75) na Aprilii, druhý je Švéd Nicklas Cajback na Aprilli (61) a Michal Filla je třetí (52).
Závod třídy Supersportů do 600 ccm
V kubatuře šestistovkových Supersportů vyhrál kvalifikaci Radomil Rous a vypadalo to, že si povede skvěle i v závodě. Po startu se sice propadl na sedmou pozici, ale pak postupoval stále vpřed. V osmém kole, když byl už druhý, neodhadl zrádnou táhlou zatáčku mezi posty šest a sedm a měl pád. Nic vážného se mu naštěstí nestalo, ale ze zle potlučeného motocyklu začal vytékat benzín, který se okamžitě vzňal. První tedy skončil Gioele Pellino z Itálie na Yamaze před svým krajanem Tarizzem na Honde a Němcem Penzkoferem na Yamaze. Čtvrtý dojel Václav Bittman a pátý Patrik Vostárek, oba Honda. Na Jiřího Fejtu (Yamaha) zbylo deváté a na Jiřího Brože (Kawasaki) jedenácté místo. Průběžně v Supersportech vede Ital Diego Giugovaz (Yamaha) se ziskem 60 bodu, 2. je Guglielmo Tarizzo (ITA - Honda, 46) a 3. je Arie Vos (NL- Honda, 41). Václav Bittman je pátý (32), Patrik Vostárek devátý (21) a Rous s Fejtou jsou 15. -16. (11).
Závod třídy Stocksportů do 600 ccm
Čtvrtou evropskou kategorií byl pohár šestistovkových Stocksportů. Ten v Mostě vyhrál vedoucí jezdec průběžného bodování Ital Mitja Emili na Kawasaki před dánskými jezdci Stevenem Tirsgaardem a Steenem Hansenem - oba Yamaha. Nejlepší z Čechů byl devátý Tomáš Holubec (Yamaha). Celkově vede Emili (50), druhý je Tirsgaard (25) a třetí je Michel Casadei (RSM - Yamaha) s 24 body. Čech Tomáš Holubec je 15. (7)
"Víkend se dá hodnotit jako jednoznačně vydařený a bez vážnějších incidentů," řekl v neděli večer zástupce sportovního ředitele mosteckého okruhu Michal Marek. "Vysoká byla logicky sportovní úroveň všech závodů evropského mistrovství, ale problémy nenastaly ani v závodech domácího přeboru. Loni byly hromadné havárie v nájezdu do nové šikany a musely se zastavovat závody. Letos se už jezdci novou stopu naučili. Traťoví komisaři si dokázali poradit i s hořícím motocyklem. Tyto závody jsou pochopitelně nebezpečnější, než automobilové, proto jsme přísně dbali i na dodržování řádů. Máme novou měřící techniku a několik jezdců platilo pokutu za překročení rychlosti na boxové komunikaci, kde je povoleno maximálně 60 km/h. Jeden z rekordmanů zde jel dokonce dost přes stovku. Ale myslím, že i tohle už si jezdci budou dobře pamatovat," doplnil.
Poslední červencový víkend se vyznavači jedné stopy do Mostu opět vrátí. Ve dnech 29. a 30. 7. se tu jede Adrenalin Bike Wekend, jehož součástí bude UEM Alpe Adria Championship a také pokračování domácího motocyklového mistrovství. "Jestliže nyní jsme měli ve startovních listinách kolem sto padesáti jezdců, při Alpe Adria víkendu jich bude na tři stovky. Všem příznivcům motocyklových závodů tenhle podnik musím jednoznačně doporučit," uzavřel Marek.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist