Šestý podnik AMA Pro v Birminghamu

Poslední červnový víkend zamířil seriál amerického šampionátu AMA Pro do Birmingamu, kde se na okruhu Barber Motorsport Parku odehrál již šestý podnik letošní sezony Triumph SuperBike Classic.

Jezdci všech čtyř kategorií závodili na 3830 metrů dlouhém přírodním okruhu, jemuž v historii motocyklového šampionátu patří jedno z předních míst v oblíbenosti a to nejen u samotných aktérů mistrovství, ale především z řad fanoušků. Letošní závod byl desátým v pořadí a v jeho devítileté historii uspořádali celkem osmnáct závodů série National Guard SuperBike, kde vyhrálo celkem osm různých jezdců - Blake Young, Martin Cardenas, Tommy Hayden, Mat Mladin, Ben Spies, Miguel Duhamel, Kurtis Roberts a Aaron Yates. Suzuki má na svém kontě neuvěřitelných šestnáct výher, Honda dvě. V letošním ročníku tuto statistiku rozšířil jezdec Yamahy Josh Hayes.

Tento týden mají jezdci amerického šampionátu ve dnech 26. až 27. června plánovaný oficiální test na okruhu NOLA Motorsport Park v New Orleans. Sedmý podnik sezony je na programu v polovině července na okruhu Mid-Ohio Sports Car v Lexingtonu.

AMA Pro National Guard SuperBike

Do šestého podniku sezony nastupoval ve vedoucí pozici Josh Hayes (Monster Energy Graves Yamaha). Američan měl náskok před druhým v pořadí Blake Youngem (Yoshimura Suzuki) rovných dvacet bodů a ten si chtěl minimálně udržet. Cílem Younga bylo samozřejmě ukončit Hayesovu vítěznou sérii a udělat vše proto, aby dokázal atakovat průběžnou vedoucí pozici. Nicméně výsledek sobotní druhé kvalifikace naznačil, že to nebude vůbec jednoduché, když Hayes vybojoval pole position a Young byl až šestý. V prvním závodu superbiků bylo velké horko, což jezdcům působilo problémy s přilnavostí. Do vedení se dostala dvojice stáje Monster Energy Graves Yamaha Josh Hayes a Josh Herrin. Herrin chtěl svého zkušenějšího kolegu porazit, ale tempo s ním udržel jen do sedmnáctého kola z jednadvaceti. Cílem nakonec projel druhý se ztrátou pěti sekund. Blake Young byl třetí a na vítěze Hayese už ztrácel něco přes čtrnáct sekund. Sedmým vítězstvím vyrovnal Josh Hayes své maximum v počtu prvních míst za sezonu a to má před sebou ještě druhou polovinu letošního ročníku.

AMA Pro National Guard SuperBike 2012
Barber Motorsports Park, Závod 1

01- Josh Hayes – Monster Energy Graves Yamaha – Yamaha YZF R1 – 21 kol za 30’25.265
09- Steve Rapp – Attack Performance – Kawasaki ZX-10R – + 42.407
10- David Anthony – Kneedraggers.com Motul FLY Racing – Suzuki GSX-R 1000 – + 51.883
11- Robertino Pietri – Team Venezuela – Suzuki GSX-R 1000 – + 1’11.888
12- Jordan Burgess – Kneedraggers.com Motul FLY R. – Suzuki GSX-R 1000 – + 1’17.462
13- Reese Wacker – Wacker Racing LLC – Suzuki GSX-R 1000 – 1 kolo
14- Sean Dwyer – Vicious Cycle Racing – Suzuki GSX-R 1000 –  1 kolo
15- Tim Bemisderfer – Vesrah Suzuki – Suzuki GSX-R 1000 –  1 kolo
16- Stefan Nebel – KTM/HMC Racing – KTM RC8R –  1 kolo
17- Trent Gibson – Seven Sports – Suzuki GSX-R 1000 – 2 kola

V neděli byl na programu druhý závod Superbiků a v něm opět dominoval obhájce titulu Josh Hayes. Okamžitě po startu nasadil vysoké tempo, protože nechtěl dopustit podobnou bitvu o vedení, jakou svedl den předtím s týmovým kolegou Joshem Herrinem a závod vyhrál s náskokem téměř pěti sekund. Pro Hayese je to jeho pětadvacáté vítězství v kariéře jezdce kubatury SuperBike, osmý triumf letošní sezony a páté první místo v řadě. Zabojoval Blake Young, který se v úvodních kolech málem propadl až za hranici první desítky. Dokázal se probojovat zpátky a po Herrinově chybě nakonec obsadil druhé místo. Josh Herrin byl tentokrát třetí. Šampionát vede s 320 body Josh Hayes, který teď na druhého Blake Younga získal převahu 37 bodů. Třetí místo patří Joshi Herrinovi.