Rijeka: Finále šampionátu Alpe Adria

V chorvatské Rijece na okruhu Grobnik se jel o víkendu poslední závod letošního šampionátu Alpe Adria. Mezi celkové vítěze se naši silničáři sice letos neprosadili, ale může nás těšit, že ve své první opravdové závodní sezóně vyhrál celkově malé stocky Slovák Lukáš Jasenský. Přesto našim jezdcům patří podiová umístění v celkovém hodnocení jako třeba Patriku Vostárkovi či Igoru Kalábovi v supersportech nebo Karlovi Peškovi a Milanu Chalupovi ve stocích do 600 ccm.

Alpe Adria - 125 SP + 125 GP + MOTO 3

Rakušan Julian Mayer s Hondou vyhrál v chorvatské Rijece časem 16:24,645 min. závod 125GP před svým krajanem Lukasem Trautmannem na motocyklu stejné značky (+2.654) a Alessiem Cappellou na Shercu (+8.627). Slovenka s českou licencí Barbora Jakubičková na Hondě dojela 7., tedy poslední, se ztrátou celého okruhu a český jezdec náš Karel Hanika s motocyklem FGR závod nedokončil.

V kubatuře 125SP vyhrál domácí jezdec Renato Novosel časem 18:10,001 min. před Italem Stefanem Schilliacim (+0.643) a dalším jezdcem z Itálie Matteem Giacomazzem, který už měl ztrátu celého okruhu - jinak všichni tři jezdci na podiových umístěních startovali na Apriliích..
Celkově se v kubatuře 125GP stal vítězem Mayer se 127 body před Cappellou (122 bodů) a Trautmannem (105). Čtvrtý skončil Karel Hanika (97), šestý Tomáš Vavrouš (77) a sedmý Ladislav Chmelík (74).

Ve třídě 125SSP patří první místo Stefanu Schillacimu se ziskem 200 bodů před Slovákem Michalem Puškárem (143 bodů) a už zmiňovaným Renatem Novoselem ( 114). Český zástupce Kamil Kořízek skončil celkově 6. (71) a s českou licencí jezdící Pierre Coppa 7. (61).

Alpe Adria - STK 600 ccm

Slovinec Luka Dečko na Yamaze vyhrál restartovaný závod na pouhých 7 kol (pro pád v první zatáčce) 600-kilových stocků za 10:53,235 min. před Italem Lucou Tomasinim na Triumphu (+1.052) a slovenským objevem roku Lukášem Jasenským na Yamaze (+3.313). Nejlepší z Čechů dojel v Chorvatsku Michal Prášek jako 5. (+12.039), Jiří Klejch 8. (+15.262) a Michal Chalupa 9. (+18.885) - všichni na Yamahách.
Šampionem Alpe Adria malých stocků se tedy stal slovenský jezdec Lukáš Jasenský, který získal v letošní sezóně celkem 136 bodů. Na dalších místech a tím v Top-5 pak skončili pouze čeští jezdci v následujícím pořadí: Karel Pešek na Kawasaki jako 2. (92),  Michal Chalupa 3. (83), Jan Halbich s Kawasaki 4. (81) a Michal Prášek 5. (81). A v elitní desítce se celkově ještě umístili Jiří Klejch jako 7. (60) a Jiří Fejta na Yamaze 9. (52).

Je jen škoda, že v evropském šampionátu letos žádného stabilního zástupce nemáme!, přitom tato kubatura nám v minulosti přinesla tolik úspěchů!

Alpe Adria - SSP

Slovinec Marko Jerman s Triumphem vyhrál v Grobniku závod supersportů v čase 16:49,670 min.  před Rakušanem Thomasem Berghammerem na Hondě (+12.183) a Čechem Igorem Kalábem na Triumphu (+13.345). Další čeští jezdci dojeli v pořadí: Jiří Brož 6. (+39.517), Viktor Dušek 7. (+39,773) a Kurt Tetal 8. (+59.232) - všichni na Yamahách.
Šampionem této kubatury se stal Ital Michele Conti s celkovým počtem 132 bodů. Druhý celkově skončil - slavící tak svůj comeback - pražský jezdec Patrik Vostárek - oba na Hondách (110) a třetí pak brněnský Igor Kaláb (110). V Top-10 se dále umístili z celé plejády českých jezdců Jiří Brož na Yamaze jako 8. (53) a mladík David Látr s Hondou na místě 10. (49).

Alpe Adria - STK 1000 ccm

Litrové stocky vyhrál v Chorvatsku Bulhar Martin Choy časem 16:35,566 před domácím Marko Ercegem (+8.864) a naším jezdcem Michalem Fillou (+8.917) - všichni s motocykly BMW.  Novopečený mistr ČR Michal Drobný dojel v Chorvatsku na místě 6. (+35.030).
Celkovým vítězem kubatury stocků o objemu 1000 ccm se tedy stal Bulhar Martin Choy se ziskem 185 bodů. Zkušený Rakušan Andreas Meklau na motocyklu Suzuki se rozloučil s dlouholetou kariérou druhým místem (121) a třetí místo si zajistil šlapanický Michal Filla (100). Za Chorvatem Simonovičem patřilo umístění v Top-5 dalšímu Čechovi, letošnímu mistru ČR Michalu Drobnému (83).

Alpe Adria - SBK

Nejprestižnější kubaturu superbiků vyhrál v Rijece - bez české účasti - Slovinec Marko Jerman na Hondě časem 14:59,028 min. před Maďarem Viktorem Kispatakim (+8.232) - oba na Hondách a dalším Slovincem Berto Camlekem na Yamaze (+16.312).
Celkovým vítězem této kubatury je Rakušan Andreas Meklau na motocyklu Suzuki se ziskem 140 bodů. Druhý skončil Polák Janusz Oskaldowicz na BMW (71) a třetí Maďar Viktor Kispataki (69). Náš Michal Filla s BMW se umístil celkově na místě 4. (63) a Radomil Rous na Yamaze jako 10. (49).