Alpe Adria – Letošní sezonu zahájily závody na Slovakiaringu

O víkendu uspořádali na slovenském okruhu Slovakiaring první závody sezony motocyklové série Alpe Adria International Motorcycle Championship, jenž se jely na klasickém okruhu, a FIM Mini GP Alpe Adria na dráze Slovak Karting Center. Jezdci zároveň bojovali o body do českého mezinárodního šampionátu závodů silničních motocyklů. Druhým podnikem sezony bude Pannoniaring v termínu 16. až 18.června 2023.

AA SSP300

V prvním závodu kategorie třístovek získal plný počet bodů Polák Matteusz Molik (Yamaha/YZF-R3), jemuž se v těsné koncovce podařilo porazit Maďara Mate Szamada (Kawasaki/400). Třetí byl další polský závodník Wiktor Majchrowski (Kawasaki/300). Nejvýše postaveným českým závodníkem byl šestý Radek Lamich (Kawasaki/400). Dvanáctý byl Nikolas Giesler (Kawasaki/300), čtrnáctý Daniel Tureček (Yamaha/R3).

Ve druhém závodě bral plný počet bodů Maďar Mate Szamado (Kawasaki/400), druhý byl klasifikován Wiktor Majchrowski (Kawasaki/300) a třetí byl Igor Teske (Kawasaki/400). Nejlepším Čechem byl čtvrtý Daniel Tureček (Yamaha/R3). Radek Lamich byl osmý, Nikolas Giesler třináctý.

Závod (1) - ssp300-race-1-results.pdf
Závod (2) - ssp300-race-2-results.pdf

AA SST600/CUP600/SSP600/MOTO2™

V závodech šestistovek slavil dvě první místa Maďar Bence Gabor Kecskes (Yamaha/R6). V prvním klání skončil druhý Němec Thomas Eder (Yamaha/R6), ve druhém byl ale diskvalifikován. Body za třetí místo v cíli získal Rakušan Leon Lambing (Yamaha/R6). Čech Vojtěch Schwarz (Yamaha/R6) byl dvacátý.

Ve druhém závodě získali pozice na stupních vítězů Maďaři. Mimo prvního Kecskese to byl druhý Gergo Molnar (Yamaha/R6) a třetí Soma Gorbe (Yamaha/R6). Sedmnáctý byl klasifikován Vojtěch Schwarz (Yamaha/R6). V kategorii 600SS/Moto2™ zajel na první místo Srb Strahija Kovacevic (Ducati/V2). Čech Marek Pejchl (Ariane/599) byl druhý.

Závod (1) - sst600-race-1-results.pdf
Závod (2) - sst600-cup600-ssp600-moto2-race-2-results-rev-3.pdf

AA STK1000

Do prvního závodu startoval z pole position Polák Milan Pawelec (BMW/1000), který ale do cíle nedojel. První vítězství v kategorii litrových stocků slavil Francouz Enzo Boulom (Yamaha/1000). Druhý skončil Rakušan Martin Tritscher (BMW/M1000RR) a body za třetí místo bral český jezdec Karel Pešek (Kawasaki/ZX10R). Druhý Čech v poli Martin Vašulín (Kawasaki) závod nedokončil.

Také druhý závod vyhrál Francouz Enzo Boulom (Yamaha/1000), který jen velmi těsně, a to rozdílem čtyřiceti tisícin, získal dalších pětadvacet bodů. Druhý skončil vítěz kvalifikace Milan Pawelec (BMW/1000), třetí byl Martin Tritscher (BMW/M1000RR). Čech Karel Pešek obsadil čtvrté místo, Martin Vašulín byl třináctý.

Závod (1) - stk1000-race-1-results.pdf
Závod (2) - stk1000-race-2-results.pdf

AA SBK

Z první řady startovala do dvojice závodů trojice Michael Filla (Ducati/V4R), Balint Kovacs (Yamaha/R1) a Hannes Schafzahl (Yamaha/1000). Nejvíc z trojice získal Maďar Balint, jemuž se první závod podařilo vyhrát, když Čecha Michaela Fillu porazil rozdílem sedmi sekund. Na třetí pozici skončil Rakušan Hannes Schafzahl. Z českých závodníků byli v první desítce šestý Miloš Čihák (Honda/CBR1000RR), sedmý Richard Barcal (Honda) a osmý Jiří Brož (Ducati).

Ve druhém závodě slavil plný počet bodů Michael Filla, osm sekund za Čechem skončil druhý Balint Kovacs, třetí byl Hannes Schafzahl. Jiří Brož si tentokrát polepšil šestým místem, sedmý byl Richard Balcar a osmý Miloš Čihák.

Závod (1) - sbk-race-1-results.pdf
Závod (2) - sbk-race-2-results.pdf

FIM Mini GP Alpe Adria Series 2023

Úvodním podnikem sezony MiniGP byl Slovakiaring. V kvalifikační bitvě si pro pole position v třídě AA MiniGP 160 dojel polský závodník Jakub Stankiewicz, Čech Roman Durdis byl nejrychlejší v kategorii AA MiniGP 190.

Podobné to bylo také v závodech, jelikož Jakub Stankiewicz a Roman Durdis(na fotografii) byli letos jejich prvními vítězi. V třídě AA MiniGP 160 vyhrál obě klání Polák Stankiewicz. Dvě druhá místa si na konto připsal Maďar Tamas Lukacs. V prvním závodě byl třetí Viktor Čech, ve druhém dojel na bednu Šimon Kučeřík.

Třídě AA MiniGP 190 dominoval Roman Durdis, který vyhrál oba závody. Body za dvě druhá místa si odvezl další Čech Nicolas Zanin a dvě třetí místa získal český závodník Tadeáš Benáček. Druhý podnik sezony má MiniGP na programu v Chebu a to v termínu 16. až 18.června.