V Sevlievu se dařilo Paulinovi a Herlingsovi

V pátém závodě letošního motokrosového mistrovství světa, který se jel v bulharském Sevlievu, skončilo dosavadní suverénní kralování Itala Antonia Cairoliho ve třídě MX1. Porazil ho Francouz a tovární jezdec Kawasaki Gautheir Palin, který tak prokázal, že se mu na rychlé trati u Gorne Rosicy daří. Vyhrál tu totiž i vloni. V kategorii MX2 pokračuje vítězné tažení Cairoliho kolegy u KTM Nizozemce Jeffreyho Herlingse.

Grand Prix Bulharska a Sevlievo letos slavilo velké jubileum. Mistrovství světa se na zdejší 1680 metrů dlouhé trati jelo už podesáté. Tvrdá a rychlá trať přivítala jezdce optimálním počasím, střídalo se slunečno a zataženo, v sobotu naměřili 19 stupňů, v neděli bylo ještě o něco tepleji. Pátý závod šampionátu museli vynechat dva z favoritů třídy MX1. Francouz a tovární jezdec Yamahy Steven Frossard se zranil v tréninku na minulou Grand Prix v severní Itálii, Rusu Jevgeniji Bobryševovi (Honda World) nedovolila zlomenina nohy závodit už podruhé za sebou. V průběhu sobotní kvalifikace se k marodům přidal i Julien Lieber, který odletěl domů do Belgie po havárii v prvních trénincích třídy MX2. Má bolestivě "otočené" pravé koleno.
V motokrosu odjakživa rozhodovaly starty a o Sevlievu to platí kvůli profilu tratě dvojnásobně. Ukázalo se to i v případě sobotního kvalifikačního závodu třídy MX1, kdy majitel nejlepšího času z tréninku Paulin vystartoval jako raketa a nikomu nedal v dalším průběhu závodu šanci. Druhou příčku si vyjel neustále se lepšící Belgičan Kevin Strijbos (Rockstar Energy Suzuki World), který sice v první zatáčce byl ještě osmý, ale fantastickou jízdu se probíjel přes všechny své soupeře a nakonec nestačil jen na Paulina. Třetí místo získal Brit Tommy Searle na Kawasaki, který Strijbosovi podlehl až po velkém boji a rozhodla jeho maličká chyba v závěru.
Obhájce titulu a leader průběžné kvalifikace Cairoli byl až pátý a potvrdil tak, že mu bulharská trať nesvědčí. Naposledy tady vyhrál v roce 2007, to ještě jezdil třídu MX2. Je zajímavé, že oba první jezdci v cíli se shodli, že ve svých týmech před Sevlievem dost podstatně měnili set-up motocyklu a jejich zlepšený výkon je toho důsledkem. Oba také tvrdili, že jim jejich zlepšená jízda zvedla sebevědomí a že proto věří, že stejné výkony už budou schopní předvádět pořád. Kvalifikační závod MX1: 1. Gautier Paulin (FRA, Kawasaki), 24:50.658; 2. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), +0:06.094; 3. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), +0:09.902; 4. Maximilian Nagl (GER, Honda), +0:10.931; 5. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:11.574; 6. Jeremy van Horebeek (BEL, Kawasaki), +0:20.090; 7. Clement Desalle (BEL, Suzuki), +0:22.737; 8. Rui Goncalves (POR, KTM), +0:27.981; 9. Davide Guarneri (ITA, KTM), +0:32.317; 10. Ken de Dycker (BEL, KTM), +0:34.368;
V kvalifikačním závodě MX2 jasně dominoval letos neporazitelný Nizozemec Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing). Obhájce titulu vyhrál o 22 sekund před svým týmovým kolegou Francouzem Jordi Tixierem. Třetí místo bral majitel holeshotu Brit Jake Nicholls (Wilvo Nestaan JM Racing KTM). Jak se o den později ukázalo, vítězové kvalifikačních závodů celkově vyhráli i bulharskou GP. Kvalifikační závod MX2: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 25:07.035; 2. Jordi Tixier (FRA, KTM), +0:21.755; 3. Jake Nicholls (GBR, KTM), +0:31.303; 4. Christophe Charlier (FRA, Yamaha), +0:40.472; 5. Jose Butron (ESP, KTM), +0:45.738; 6. Mel Pocock (GBR, Yamaha), +0:47.485; 7. Alessandro Lupino (ITA, Kawasaki), +0:47.928; 8. Ivo Monticelli (ITA, TM), +0:53.766; 9. Dylan Ferrandis (FRA, Kawasaki), +0:53.986; 10. Petar Petrov (BUL, Yamaha), +0:54.336;
První nedělní jízdu MX1 ovládl jediný muž: Gautier Paulin. Francouz využil své pole position, skvěle odstartoval a do konce závodu (21 kol) už před sebe nikoho nepustil. Zajímavější to bylo za ním. Od startu se nejprve rvali Strijbos a Searle, ale potom mezi vletěl loňský vicemistr světa Belgičan Clement Deselle (Suzuki). Ze souboje o druhé místo vyšel vítězně Strijbos, Desalle si poradil se Searlem a skončil třetí. Brita, který patří k nejpříjemnější  překvapení letošní sezony, pět kol před cílem předjel i skvěĺe finišující Cairoli. Ital si vedl v první jízdě ze začátku skvěle, pak ho ale Němec Max Nagl (Honda) vyvezl hodně na vnějšek a Cairoli se rázem ocitnul až na sedmé pozici. Za následující strhující stíhačku si body za čtvrté místo rozhodně zasloužil.
Paulin zopakoval fantastický start i ve druhé jízdě, úvod závodu se ale povedl i Cairolimu, který jel těsně za ním už od první zatáčky a ve třetím kole ho i udělal. Paulin se pak až do konce jízdy snažil mu předjetí vrátit, ale nevyšlo mu to. Do cíle dojel se ztrátou lehce nad dvě sekundy. Třetí místo zopakoval Desalle. Paulin v celkovém hodnocení bulharské GP vyhrál díky umístění 1-2, Cairoli vystoupil na bednu jako druhý (4-1) a poslední stupínek si pro sebe vyhradil Desalle (3-3). Tovární jezdec Kawasaki tak letos vyhrál svou první GP, v Bulharsku triumfoval už podruhé po sobě. Seriál mistrovství světa třídy MX1 ale dál vede Cairoli se čtyřicetibodovým náskokem právě na Paulina. „Ukázalo se, že Cairoli je k poražení. Je třeba ale pořád dál tvrdě pracovat na sobě i na motocyklu. Třeba se nám ho podaří definitivně zastavit už v dalším závodě,“ přeje si Paulin. Druhý muž první jízdy Strijbos měl v druhém závodě obrovskou smůlu. Něco se mu stalo s brýlemi a  musel tak vzdát boj s Desallem o třetí místo. Kdykoli se totiž za svého krajana přiblížil, měl oči plné prachu a písku. Výsledek 2-4 by jindy určitě bral, ale zrovna v Sevlievu se cítil na víc. Jindy skvělý Belgičan a kolega Cairoliho u KTM Ken De Dycker měl tento víkend problém se starty, takže se nakonec musel spokojit s devátým a pátým místem.
Obě jízdy MX2 vyhrál s velkým náskokem Nizozemec Herlings, přezdívaný The Bullet. Double pro Red Bull KTM jistil dvěma druhými místy Francouz Jordi Tixier. Herlings dominoval ve všech deseti jízdách, které se zatím letos jely, což je bezpochyby velký unikát. O Herlingsově suverenitě svědčí i náskok, který si přivezl v Bulharsku do cíle. V prvním případě to bylo 25, v druhém dokonce 40 sekund. Za těchto okolností nejzajímavější událostí třídy MX2 v Sevlievu bylo, že své první Grand Prix podium v kariéře vybojoval talentovaný Ital Alessandro Lupino (Kawasaki).