MXoN 2015: Motokros národů vyhráli Francouzi

Ernee, Francie - Poprvé ve francouzské motokrosové historii obhájil tým ze země galského kohouta Chamberlain Cup, když v napínavém závěru porazila sestava Gautier Paulin, Marvin Musquin a Romain Febvre soupeře ze Spojených států a Belgie. Český tým ve složení Jaromír Romančík, Filip Neugebauer a Martin Michek absolvoval v neděli dopoledne Finále B, kde obsadili třetí místo, takže do hlavní soutěže postoupil z první pozice tým Japonska. V celkovém hodnocení jsou Češi dvaadvacátí, takže ve srovnání s loňským pětadvacátým místem zlepšení.

Závod (1) – MXGP/ MX2

První polovina závodu byla o pořádné bitvě mezi Američanem Justinem Barciem (USA, Yamaha) a Francouzem Marvinem Musquinem (FRA, KTM). Jeden druhému nic nedaroval a každý chtěl samozřejmě závod vyhrát a získat tak hned od začátku průběžné vedení. Diváci šíleli a povzbuzovali svého jezdce, který to v jednu chvíli s přemotivovanosti přehnal a šel k zemi. Vedení v závodu převzal Američan a první závod vyhrál. V době, kdy Marvin Musquin zachraňoval co se dalo, převzali druhou a třetí pozici jezdci Rus Evgeny Bobryshev (RUS, Honda) a Němec Maximilian Nagl (GER, Husqvarna). Na čtvrtého Marvina Musquina se dotahoval jezdec MX2 Jeremy Martin (USA, Yamaha), ale Francouz pak zajel o dvě sekundy rychlejší čas než kdokoliv na dráze, takže se Američan raději spokojil s pátým místem. Po prvním závodu vedli Američané.

Závod (1) Top10: 1. Justin Barcia (USA, Yamaha), 35:41.061; 2. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), +0:13.103; 3. Maximilian Nagl (GER, Husqvarna), +0:16.316; 4. Marvin Musquin (FRA, KTM), +0:19.053; 5. Jeremy Martin (USA, Yamaha), +0:25.080; 6. Ben Townley (NZL, Honda), +0:36.939; 7. Gautier Paulin (FRA, Honda), +0:39.665; 8. Shaun Simpson (GBR, KTM), +1:00.544; 9. Valentin Guillod (SUI, Yamaha), +1:03.697; 10. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), +1:15.508.

Pořadí státy Top10: 1.USA, 2.Francie, 3.Estonsko, 4.Švýcarsko, 5.Nizozemsko, 6.Belgie, 7.Rakousko, 8.Austrálie, 9.Německo, 10.Švédsko

Závod (2)- MX2/ Open

V prvním závodu vyhráli Američané díky prvnímu místu Justina Barcia a pátému Jeremy Martina. Ve druhém závodu do hry vstoupil jezdec kategorie Open Cooper Webb (USA, Yamaha), který měl eminentní zájem na tom, aby Američany posunul o kousek blíž k vítězství. Krátce po startu šel do vedení, ale za sebou měl mistra světa MXGP Romaina Febvre (FRA, Yamaha), jenž stačil předjet Brita Deana Wilsona (GBR, KTM). Američan volil různé stopy a snažil se Francouze setřást, ale při předjíždění pomalejšího jezdce udělal chybu, takže šel do čela Romaina Febvre, ale Američan stačil cílem projet druhý. O třetí pozici bojoval Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha) s domácím jezdcem Marvinem Musquinem (FRA, KTM). Van Horebeek nasadil vražedné tempo, ale domácí publikum hnalo Francouze dopředu a nakonec Musquin projel cílem třetí. Za Jeremy Van Horebeekem dojel na páté pozici druhý Američan Jeremy Martin (USA, Yamaha) a tým USA udržel vedoucí pozici před Francouzi a Estonci.

Závod (2) Top10: 1. Romain Febvre (FRA, Yamaha), 35:38.570; 2. Cooper Webb (USA, Yamaha), +0:03.133; 3. Marvin Musquin (FRA, KTM), +0:10.889; 4. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:15.384; 5. Jeremy Martin (USA, Yamaha), +0:19.463; 6. Dean Wilson (GBR, KTM), +0:40.540; 7. Glenn Coldenhoff (NED, Suzuki), +1:05.159; 8. Tanel Leok (EST, Kawasaki), +1:14.771; 9. Pascal Rauchenecker (AUT, KTM), +1:23.712; 10. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), +1:25.074

Závod (3) – MXGP/ OPEN

Poslední třetí závod byl o bitvě Romain Febvre (FRA, Yamaha) s Novozélanďanem Benem Townleyem (NZL, Honda). Febvre nezaváhal a závod vyhrál. Problém měli Američané Justin Barcia (USA, Yamaha) a Cooper Webb (USA, Yamaha), které tentokrát nebylo moc vidět. V době, kdy Francouz Febvre vedl závodní pole Justin Barcia zatroubil k útoku, předjel týmového kolegu a snažil se dostat dopředu. Všem bylo jasné, že je v sázce celkové vítězství a v ten moment se zastavila Webbova motorka. Justin Barcia nečekal a jel jako o život. Nakonec to dotáhl až na třetí místo v cíli. Webbovi se podařilo dostat zpátky do závodu a cílem projel šestý. Čtvrtý závod dokončil Rus Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), pátý byl Francouz Gautier Paulin (FRA, Honda) a Francouzi mohli slavit obhajobu vítězství v Motokrosu národů. Američané prohráli souboj v samotném závěru jen o dva body. Na třetí pozici se posunuli Belgičané.

Závod (3) Top10: 1. Romain Febvre (FRA, Yamaha), 35:29.211; 2. Ben Townley (NZL, Honda), +0:03.179; 3. Justin Barcia (USA, Yamaha), +0:04.708; 4. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), +0:13.119; 5. Gautier Paulin (FRA, Honda), +0:14.435; 6. Cooper Webb (USA, Yamaha), +0:15.539; 7. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:39.713; 8. Dean Wilson (GBR, KTM), +0:45.383; 9. Ken de Dycker (BEL, KTM), +0:54.619; 10. Glenn Coldenhoff (NED, Suzuki), +0:57.639