Martin Michek vyhrál GP Bulharska třídy MX3

Martin Michek rychle dohání výpadek z úvodní Velké ceny Nizozemska. V bulharském Trojanu, dějišti třetího závodu mistrovství světa motokrosové třídy MX3, si odváží celkové vítězství, když dominoval v tréninku a druhé jízdě. V té první obsadil čtvrté místo.

Dráha v bulharském Trojanu je tvrdá a měří 1650 metrů, přihlášených bylo jen 27 jezdců. Po prudkém dešti v sobotu po poledni vysvitlo slunce, a tak se tréninky odjely za pěkného počasí a 22 stupňů teploty. Dokonce i velké kaluže rychle vysychaly. Za těchto podmínek zajel nejrychlejší čas v kvalifikačním tréninku český jezdec Orionu Litomyšl Martin Michek na KTM. Loňský mistr republiky si tak vydobyl vůbec první pole position své kariéry v závodě mmistrovství světa. „Ano, je to pravda. Je to moje vůbec první pole position ve třídě MX3. Předtím jsem byl jen druhý nebo třetí. Teď si můžu vybrat nejlepší místo na startovní čáře. Myslím, že půjdu víc doleva, abych měl blíž na vnitřek první zatáčky. Ale bude samozřejmě hodně záležet na podmínkách. Pokud by mělo být bahno nebo kdyby pršelo, budu se rozhodovat úplně jinak. Dráha rychle vysychá, to je dobré znamení. Je to tak pro mě lepší. Moc si přeju, aby zítra nepršelo. Nevadí mi horko, slunko a 30 stupňů, ale tady je počasí tak proměnlivé, že se uvidí až zítra. Udělám všechno pro to, abych v závodě uspěl. Doufám, že se mi tady zadaří,” uvedl Michek, třetí muž loňské konečné klasifikace mistrovství světa X3 po tréninku.
Michek byl po dvou dosud odjetých závodech MS, v Nizozemsku a Francii, celkově až čtrnáctý, protože v úvodním podnik měl totální bodový výpadek. Dobře a velmi agresivně zajel v Trojanu trénink i Slovinec Mateuz Irt. Se svým časem byl moc spokojený, od Michka ho o dělilo jen 0,2 sek. Vedoucí muž průběžné kvalifikace mistrovství světa MX3, Rakušan Mattias Walkner na KTM, byl až jedenáctý. Výsledky kvalifikace: 1. Martin Michek (CZE, KTM)1:43.704; 2. Matevz Irt (SLO, Suzuki) +0:00.261; 3. Michael Staufer (AUT, KTM) +0:00.682; 4. Antti Pyrhönen (FIN, Honda) +0:01.007; 5. Günter Schmidinger (AUT, Honda) +0:01.151, 9. Petr Bartoš (CZE, KTM) +0:02.704, 13. Petr Michalec (CZE, Honda) + 0:05.222
Obě nedělní jízdy se jely na dvacet kol a byly zcela rozdílné. Tu první zcela ovládla slovinská dvojice Gercar Klemen (Honda), Matevz Irt (Suzuki), druhý jmenovaný musel ale své druhé místo ale až do konce závodu hájit před neustálými útoky Rakušana Michaela Staufera na KTM. Sekundu za bednou dojel nikým neohrožovaný Martin Michek, který tak sice nenaplnil svá očekávání oproti kvalifikaci, ale vyjel si dobrou bodovou pozici pro další vývoj bulharské GP. Další čeští zástupci skončili na rozhraní první desítky: Petr Bartoš (na spodním snínku se startovním číslem 111) dojel devátý a Petr Michalec jedenáctý.
Druhá jízda už byla o něčem jiném – skvělí Slovinci z úvodního závodu tentokrát lehce zaostali a připsali si šesté, respektivě sedmé místo. Zato Martin Michek tentokát nezaváhal a zvítězil s minimálním náskokem jedné a půl sekundy na Rakušana Güntera Schmidingera (Honda). O třetí místo se strhla zajímavá bitva, ve které se nakonec prosadil Nizozemec Kromhof Klein (Honda), který na čtvrté místo odsunul vedoucího muže šampionátu Matthiase Walknera. Bartoš s Michalcem si také trochu polepšili a do cíle přijeli na osmém a devátém místě.
Součtem bodů z obou jízd vyšlo najevo, že celkovým vítězem GP Bulharska se stal Martin Michek a svým silným výsledkem se vyšvihl už na čtvrté místo v hodnocení světového šampionátu. Ten nadále vede Walkner o sedm bodů před svým krajanem Schmidingerem. Michek už ztrácí na Walknera mnohem přijatelnějších 21 bodů. Před ním je ještě jeden z předsezonních favoritů seriálu, Fin Antti Pyrhönen (Honda)Bartoš je klasifikovaný celkově jako patnáctý, Michalec (na spodním snímku) jako devatenáctý. Oba ale půjdou v dalších závodech dopředu, protože před nimi jsou v bodové tabulce i někteří jezdci z MX1, kteří jeli minulý podnik jen v rámci přípravy a je možné, že už si do konce šampionátu další výsledky v této třídě nepřipíšou. Další podnik MS MX3 2012 se jede už za týden v italském Arco di Trento.