Jawa 250/592 panelka (1969)

Vlastník daniel009
Vloženo 6.4.2015
Aktualizováno 3.11.2015

Panelka-moja prvá silnejšia motorka.Dúfam,že keď ju dám do kopy bude spoľahlivo slúžiť.

ČZ 175/487: Bol som na jednu pozrieť,ale stav bol nič moc.Pre výkon treba viac točiť.A viac sa mi páčia oblé jawy.
Jawa 250/353 Kývačka: Panelka má vyšší výkon a sa mi viac páči.

První dojmy - Oproti 50-kám je to mohutná a veľmi ťažká motorka.Ale nakoľko nie je vysoká dá sa na nej pomerne ľahko udržať stabilita.Pred ňou som mal len 50-ky ako babetta,simson,pionier a oproti nim je panelka iná výkonostná kategória :)

Doplňky na motorce - Riadidlá s hrázdou.

Chcel som niečo na povozenie po dedine,lúke,na hríby a moja voľba padla na jawu.Zvažoval som aj všelijaké ostré 2T 125,ale po prepočítaní nákladov-cena moto,stav jazdeniek,go skoro každú sezónu,spotreba-som sa rozhodol pre staré poctivé železo.Keď sa jawka raz dá poriadne dokopy a pri pravidelnej údržbe musí držať.Drobné opravy sú samozrejmosťou u takýchto motoriek,ale ako píšem,keď sa zgenerálkuje tento nízkootáčkový motor,pri správnom zachádzaní vydrží roky.Teraz niečo k tejto mojej... Kúpu hodnotím tak,že predajca zatajil dosť podstatnú vec a to,že klepe ojnićné ložisko.Moto pri obhliadke sme nemali naštartované,lebo chýbala baterka a tískať som to nechcel.Majieľ hovoril,že motor bol generálkovaný-piestna sada,repas kľuky,ložiská,guferá.Šak poviem si,že mu budem veriť,ale to nebola najlepšia voľba.Motorku sme doviezli domov,na druhý deň zakúpili novú baterku,motorka chytla celkom dobre,len klepkala.Mysleli sme,že to bude asi čap,ale nie,je to ojnica.Čiže z toho vyplýva?Neverte predajcovi,ak si to nemôžte sami overiť :). No,ale to už nič.Trochu pojazdím na tomto motore a zoženiem nejaký druhý a urobím go.Tento motor ide,len na voľnobehu dosť počuť to klepanie.Aspoň,že motorka má funčné brzdy a aj dobíjanie.
Na motorke som ešte zatiaľ prešiel asi len 1 km(zlé počasie).Po nejakých prejdených km pridám pocity ako sa mi s moto jazdí.
7.4.2015- Dnes som s ňou spravil nejakých 10 km a zistil som,že mi bude potreba prečistiť nádrž,lebo je hrdzavá a kúpiť palivový filter.Inak motorka má celkom dobrý záťah odspodu,na lesných cestách,lúkach zatiaľ len 1,2 ale pri dobrej ceste 4 a minimum plynu a ono to vládze.Ovládateľnosť tiež dobrá,ale dosť nízka je tá motorka.Aspoň dobre,že nie som vysoký.
22.4.2015-Motorka nastriekaná,potrebné ju ešte doskladať.Dal som tam ten druhý motor,čo som zohnal,ešte je origo bez výbrusu,aj kľuka je dobrá asi je tiež ešte origo,rýchloste idú všetky zaradiť aj keď som mal dolu valec a potočil som vývodovým kolečkom,tak všetky zaberali,tak dúfam,že za jazdy nevyskakujú rýchloste,zajtra to odskúšam a som veľmi zvedavý.Babrem sa s tým už druhý týždeň a keď teraz zistím,že mi treba poliť motor kvôli prevodovke,tak to už ma fakt naštve...No som zvedavý,jak sa zajtra to ukáže,keď ju natočím.

23.4.2015- Motorku som dnes natočil,lamely boli zo začiatku zlepené,lebo motor nebol dlhšie jazdený,ale potom sa nejak rozlepili,tak už zaberajú dobre..Nemal som tam sedadlo,tak som sa nemohol previesť,ale mal som to na stojane a všetky rýchloste idú a keď mám na stojane,tak držia,nevyskakujú,tak dúfam,že pri záťaži budú držať..Potrebné ešte dotiahnuť nejaké detaily,ale už to vyzerá ako motorka :)
27.4.2015- Tak už som na nej pobehal pár km,rýchloste držia,motor má pekný chod,len nejako mi hapruje dobíjanie,tak musím sa na to pozrieť.
30.4.2015-No jawka už dobíja ako má,skratoval jeden tukabel.Zaizolaval som káble,pozapájal podľa schémy a už idú aj svetlá-vzadu obrysovka,brzdové nemám zapojené na spínač,vpredu tlmené /dialkové,bzučiak,takže paráda.Plánujem tam dať vačšiu rozetu do sily,tak sa na to zajtra pustím,napnem reťaz,dám sitko do vzduchového filtra a už len jazdiť..
24.5.2015-Motorku som už konečne dokončil :)
Na motorke od kúpy boli menené,robené:
-nová baterka Yuasa 14A
-nový lak
-druhý motor z jawy 250/559
-zaizolované káble
-zadná žiarovka,predná obrysovka
-preleštený motor,kovové časti
-predná parabola rozobraná a nstriekaná chrómový sprejom
-výfuky nastriekané vypaľovacou farbou do 650 stupňov
-vačšia 52 z. rozeta s dlhšou reťazou
-vzadu nový enduro plášť Heidenau K41,s novou dušou
Aktuálne foto:

Fotka pri kúpe:

14.6.2015-Na jawke som od kúpy najazdil necelých 400km z toho za posledný týždeň asi 100km.Predné tlmiči pri doraze klepnú,počuť taký kovový zvuk,čo ma na svedomí riedky olej v tlmičoch.Keď si nájdem čas,tak kúpim hydraulický a ho smiešam s motorovým(hustejším) a vymením olej.Zadné tlmiče fungujú bezproblémovo.Motor si spoľahlivo ťahá olej z prevodovky,dolievam ho,ale v najbližšom čase ho bude treba pretesniť a rovno vymeniť aj komplet ložiská,samozrejme guferá a aj púzdro ojnice spolu s piestnym čapom,lebo majú nepatrnú vôľu,ktorú počuť(klepkanie),kľukovkou to nie je,nakoľko nemala žiadnu rukou zistenú zvislú vôľu.A aj primárna reťaz toho má dosť za sebou,tak tiež príde nová..Niekedy tento týždeň by som sa do toho chcel pustiť.
9.7.2015-Tak z pretesnenia motora to trochu vyšvihlo na generálku motora.Pri demontáži sa mojím nedopatrením poškodila kľukovka,tak som ju hodil na repas aj s vycentrovaním.Vymenill som ložiská,guferá,primárnu reťaz.Motor je o dosť tichší,má krajší zvuk,ale ešte treba dať valec na výbrus.Asi tam dám valec z druhého agregátu,čo mám,vyzerá byť pomerne zachovalý,bez rýh,tak kúpim len novú piestnu sadu.V prednej vidlici vymenený olej,péruje bezprblémovo.Vymenil som aj uhlíky dobíjania,teraz to oveľa silnejšie dobíja.

1.11.2015-Po dlhšom čase nejaká aktualizácia.Dal som tam druhý valec s novou piestnou sadou.Motorka má vyšší výkon.Na zadnom tlmiči sa mi zlomila pružiina,tak som kúpil novú.Zohnal som aj origo predný blatník 592,užší ako ten čo som mal.Na motorku sa môžem spoľahnúť,nekazí sa,dokonca aj predzapál drží,netreba ho stále nastavovať.Pomaly sa sezóna končí,zachvíľu ju zazimujem.
3.11.2015-Dnes posledná tohtoročná jazda.V lese kopu lístia,nič nevidno,teplo vyzerá tiež inak,tak som sa rozhodol zazimovať jawku.Striekol som do naštartovaného motora olej cez sanie,celú ju vyumýval,vypustil benzín,vybral baterku a odložil.Sezónu hodnotím dosť pozitívne,na to,že to je jawa,tak 1300km za sezónu so zopár opravami je celkom v pohode :D

ThomsonMotorson
ThomsonMotorson napsal 06.06.20 v 20:00 10b.

.. počáteční porodní bolesti vedou k rozkvětu života Jawa je taková zenová cesta. Kdo nemá trpělivost, šikovný ruce, fištróna a Lásku k tomuto stroji, nepatří mu pod zadek Ve Tvém případě to neplatí. Užívej si vibrace a radosti z jízdy. Šťastný návraty

panela
panela napsal 13.09.16 v 15:14 2b.

Mohla dopadnou líp ale taky hůř.

daniel009
daniel009 napsal 03.05.15 v 15:54

Díki..Myslel som si,že na nej bude menej roboty,ale stále je na nej čo robiť,ale už len maličkosti

Bikerr3979
Bikerr3979 napsal 01.05.15 v 19:54 6b.

Máš co dělat. já na jedné makám už dva měsíce.Ale jednou přijde ta chvíle že bude jak z fabriky.Je to moje bývalá kterou jsem koupil nepojízdnou zpět abych ji zachránil.Držím ti palce

daniel009
daniel009 napsal 12.04.15 v 10:33

No jo. Minulý týždeň sa mi kľukovka rozpadla,tak som už zohnal druhý motor a plánujem jej dať nejaký pekný nový lak,pohrať sa so svetlami,lebo teraz niesú zapojené a tak podobne. .Potom pridám fotky .