Jawa 250/353 Kývačka (1956)

Vlastník skinsharp
Vloženo 4.3.2015
Aktualizováno 4.3.2015

Prostě klasika je to jeden z prvních modelů s tím že to už není půl buben a dvou páka na motoru. ale to není na škodu.

První dojmy - Tak vzhledem k tomu že jí už brzo bude 60 let a tachometr byl zaseklí na 91900km tak se na ní jezdí pěkně snad jen úzce zavřená řídítka při delší jízdě působí nepříjemně. Daleko větší problém však bylo rozbité dobýjení tak než shánět repasované nebo to někam posílat jsem se rozhodl ihned investovat do vape a ted je ta motorka nesmrtelná. Základní co jsem na svojí kejvačce musel mít je spínačka na nádrži a rybiny- ty dávají opravdu krásnej zvuk a když si tak jedím svou pohraniční šumavou tak si připadam jak partyzán :-)

Motorku bych doporučil pro - Komu bych jí doporučil no určitě tak jako ostatní Jawi tomu kdo je vlastenec a nebojí se občas zašpinit. Za sebe říkam dobře a pravidelně udržovaná Jawa vždycky doveze a spolehlivostí nezklame.

Doplňky na motorce - doplňky? na tudle motorku fakt ne, snad jen na delší cestu nasadím brašny.

Chtěl jsem doplnit svou Jawa garáž ještě o nějaký veteránek a cenově dostupná byla právě kejvačka. Motorku jsem pořídil pojízdnou a po amatérském lakování to nějakou dobu vydrží tak zatím pomálu opravuji nebo prevenčně provádim opravy mechanických součástí kyvku, před. vidlici, velkou generálku původního motoru (i když nebylo ještě potřeba), Jak jsem psal nainstaloval jsem i vape a ted trošku lituju že jsem nekoupil 12v ale zase origo 6v. 12ka jak je známo má více víhod př. silnější žárovky nebo autozásuvku. Prostě chci ji dát do latě a hlavně jí pořád jezdit né jí jen píchnout do garáže a chodit lejskat motorka má jezdit, tak ad se holka snaží. Při úvaze co se vzhledem, přemejšlel jsem co z ní udělat military verzi. Z důvodu drahého chromování a tak. Ještě jsem ale vyzkoušel si koupit leštící pastu hadrové a filcové hotouče na vrtačku. Můžu říct že mi až vyrazilo dech co to dokázalo provést s orezivělím chromem na kolenech výfuku nebo zašlímy řídítky. Navíc rybiny někdo předemnou kupoval nové tak by byla škoda přetřít do černého matu. Jenže jeden výfuk byl pocintanej kyselinou z baterky a tak na něm jsou děsivé mapy a i ty jsem rozleštil tou pastou. Váženě doporučuju aspon skusit. No a jestli chrom zachovám tak dostane vývozní barvu modro šedá. Už jen proto že štítek je v angličtině.
Co se týče spotřeby je tam docela velké rozpětí při jízde do 60km/h jezdí za 3,5l ale při jízdě kolem 100km/h si vezme i 7l proto se chystám na novou sezonu nasadit větší primár na řetězovce místo 17z dám 19z kolečko motorka má totiž opravdu sílu a i docela zdatný stoupání bere na 4ku. Horší bude že se mi tím rozhrabe tachometr (nebude sedět skutečná rychlost) tak skusím sehnat menší převod do převodníku tachometru v převodovce ale vypadá to bledě. tak doplním preventivně bezdrátovým tachometrem. Jo a benzín ředim zásadně husqarna olejem- výhody šetrnější mazání válce, minimální usazeniny a mín kouře. Takže žádný m2t, už nikdy.
K brzdám i když je směšné o tom psát u takovýho plazidla jsou dost účiné, samé časté řeči co čtu všude že to nebrzdí a tak jsou nepravdivé pokud tam někdo nepěstuje vazelínu nebo má jětě něco na čelistech tak se neni čeho bát.
Je to rozhodně vesnická holka a na okreskách je to královna kdybych byl barbar určitě bych mohl i říct že je i dobrá v těžších terénech vždyt na to prakticky byla dělaná...
SORRY TĚM CO MI BUDOU CHTÍT VYČÍTAT: I,Y. A OSTATNÍ HRUBKY

TwoWheels
TwoWheels napsal 07.03.15 v 21:49

jawys
jawys napsal 06.03.15 v 23:16

JoJo černá je černá

koudelka_v
koudelka_v napsal 06.03.15 v 21:05

Pěkná Jawka...ať slouží! Přeji hodně pohodových kilometrů!

Hikawa
Hikawa napsal 06.03.15 v 17:51

Pěkná Jawka ..i když je lak neoriginální, na první pohled to není znát a má to aspoň patinu. Souhlasím s tebou, že na motorce se má jezdit a ne ji mít pod dekou a jednou za rok se u ní vyfotit
Tak ať dělá radost stejně jako mě ta moje

Bařislav
Bařislav napsal 06.03.15 v 16:31 10b.

Krása pěkně zachovalá at ti děla jen radost a mnoho km v sedle