Jawa 250/353 Kývačka (1956)

Vlastník V4
Vloženo 19.1.2006
Aktualizováno 10.2.2015

Moje máňa je více méně v originále. Trvalo to asi dva roky, než sem sehnal origo díly. Přesto sem musel udělat pár ústupků. Hlavně u spínačky, která je sice původní ale vnitřnosti jsou z bošárny. Jinak mám ji od 16-ti a nalítáno cca 40000km.

První dojmy - Jo to už je tak dlouho, že si to nepamatuju.

Cesty: Severní a část jižní moravy, střední čechy, praha a část jižních čech. To by bylo k tomu cestování. Srazy mě až tak moc neberou ale za poslední tři roky streetfighter day 02, 04 ale to už na jiném biku. Pravidelně Jerlošky a občas Domoradovice. Spíš komornější srazy.

Další info: Teď už třetím rokem lítam na VF a jahoda stojí pod prostěradlem v předsíni. Značka v depozitu (utáhnout dvě máni, auto, rodinu nejde tak lehce) ale kdybych byl v nevím jakém srabu tak ji neprodám. Stačí dát baterku, nalít benzín a může jet kolem světa.

Tak po dlouhé době koukám na motorkáře a vidím že při přechodu na nový vzhled mi smazali skoro celý komentář. Nechce se mi to psát znovu a tak sem raději hážu odkaz na svoje stránečky www.oderstimotorkari.estranky.cz kde je v článcích mnou psaný test na Jawku. Pochopitelně je to psané jakože sranda, ale co se týká jízdních vlastností, psal jsam své subjektivní pocity. Taky sem sem hodil nějaké starší fotečky (konečně mám skener) a opravdu je to všechno jedna a ta samá motorka v různých stádiích životního opravování, restaurování a přestavování. současná podoba je ta co se nejvíc blíží originálu.

19.01.2013 kterak Jawka žije:

Píše se rok 2010 a já po předešlém sešrotování své Katany 750 a půlročním léčení přemýšlím, co dál. Prachy na další máňu nejsou, jezdit se chce tak co teď..._ Vcházím na chodbu, odkrývám prostěradlo a spatřuji šestiletou vrstvu prachu. No co se dá dělat. Vytahuju Jawičku po šestileté odstávce a jsem rozhodnut ji zprovoznit. Musím ji dotlačit do dílny a zjistit, co všechno se bude muset udělat, aby zase zavrněla. Po prázdných gumách se tlačí blbě, avšak jsem vytrvalý a po dvouch pauzách dotláčím Jawičku do motorkové léčebny. Nafoukal jsem gumy, setřel stoletý prach a nasadil novou baterku ( něco kolem 400kč ). Tak co teď? Všechny šrouby a spoje zkontrolované, tak už jenom čerstvý benál a jdem na to. No, jenže, Jareček je zdechlej jak veš a tlačit motorku k benzínce, byť na nafoukaných gumách se mu nechce. Sedám proto na Jahodu, mačkám přední brzdu a pohybem ne nepodobným kopulačním míchám to co zůstalo v nádrži. Jo, já vím. Je to zvěrstvo, ale věřte nebo ne, po dvojím prošlápnutí Jawička chytá a já tančím tanec radosti a smíření. Je fakt, že chvíli trvalo než šla roztočit do funkčních otáček, ale... JEDE...V podstatě stačilo to co jsem napsal výše. Utřít prach, dát novou baterku, dofoukat gumy a mohl jsem vyrazit na technickou. Tu Jawička absolvovala bez ztráty kytičky. Opravdu, šest let stála na chodbě pod plachtou.

Pořídil jsem taky cca 35 let starého bombra, klasický blembák mám od začátku a kanady se k tomuto stroji taky hodí. Na Jawce jsem poté strávil celou sezonu. Byla to paráda, zase se vracet z vyjížděk s rukama od šmíru. Je fakt že se projevila jedna závada a to šlehnuté vinutí statoru. Chvíli jela chvíli ne a trvalo mi pár vyjížděk než jsem na to přišel. Od té doby jen jezdí. Prostě paráda. Ke konci roku 2010 jsem nakroutil ještě pár kilometrů na Savage, kterou sice vlastním podle TP, ale primárně jsem ji stavěl pro otce (viz. profil). Na počátku roku 2011 přišlo rozhodnutí upgradovat vozový park a tak na jaře přibyla v garáži nová máňa, ale to už je jiná písnička. Jawička už zůstala na papírech a občas na ní vyjedu, jen tak pro zábavu. Je fakt, že se člověk začíná stávat raritou, na něčem podobném. Loni jsem dokonce na cestě kolem Šancí, směrem na Bílou, rozdováděl Jahodu na devadesát a když jsem ve Starých Hamrech čekal na zbytek výpravy, ti, co jsem je cestou dolů předjížděl, mojí Jawce tleskali. Krásný to pocit. Jinak letos Jawku čeká větší údržba, už nejede tak jak by měla a chod motoru je taky takový rozhádaný.

Tak zatím hooodně hááápy kilometrů a Jawkám zdar.

24.4.2013

Takže údržba provedena. V půlce března poctivé vyčištění a seřízení. GO zatím nebude třeba, jelikož motor už zase jede jak má. Letos plánuju trochu více potahat Jahodu po republice,protože si myslím že k tomu byly motorky vyrobené, aby se na nich jezdilo. A veteránisti, co udržujou stroje ve vitríně, můžou jen závidět.

10.1.2015

Tak koukám, že už zase uběhl nějaký ten čásek od mého posledního příspěvku. Ohledně Jawičky vpodstatě nic nového. Motorka funguje jak má. Teda abych úplně nekecal, musel jsem hodit palivový filtr, protože se mi nepovedlo bezchybně vyčistit nádrž. Asi tam zůstalo trošíčku rzi a sem tam to dělalo problém. Teď už jezdí bez stráty kytičky. Jediné co mě čeká, je výměna uložení kývačky. Za ty roky už je tam vůle až moc velká. Naštěstí není problém sehnat opravnou sadu. Aspoň mi to tvrdí. Jinak za rok 2014 jsem na Jawce pojezdil trochu více, oproti předešlým rokům a v roce 2015 v tom hodlám pokračovat.

Do lesa sem zajel jen kvůli fotkám. Nepoužívám Jawičku místo endura!

Marty68
Marty68 napsal 14.09.20 v 08:34 10b.

srdcová recenze , na fajn mašinu!

Sob78
Sob78 napsal 13.08.17 v 21:17 10b.

10 bodů už jen za to, že i v nejskrytějším místě tvé duše, tě nenapadlo ji prodat! Fotky z jejího života jsou úžasný, parádní život s 250 Mnoho dalších kilometrů s úsměvem přeji...

jawa354
jawa354 napsal 14.11.16 v 20:47 9b.

V4
V4 napsal 21.01.06 v 22:01

Na fotce, kde je zadní světlo z osmy je tak jak vypadala, když jsem ji koupil. Jestli si všimneš, tak jsou tam taky výfuky z osmy, řidítka a sedlo z panelky, nádrž z pozdějšího roku výroby atd. Ale moc děkuji za pochvalu, to vždycky potěší. PS. Fotky budu aktualizovat v létě. Budou kvalitnější.

napsal 21.01.06 v 09:34

je hezká ale to zadní světlo není původní co?ale je hezká at ti jezdí kamaráde jawaři.