Yamaha XJ 650 (1982)

Vlastník woggy
Vloženo 5.2.2015
Aktualizováno 5.2.2015

Stará železná babička. Kulaté budíky, kulaté blinkry,kulaté (obří) světlo, 2 laufy, pořádná žebra na motoru + jako bonus kardan k tomu.

První dojmy - Chtěl jsem motocykl, na kterém si toho hodně opravím sám. Navíc se mi vždy líbili klasické tvary něž moderní vymyšlenosti. Po tomto typu jsem se poohlížel asi rok (ach, těch hodin strávených na mobile.de - u nás se XJček za tu dobu objevili asi 2), no a pak přišla nabídka, kterou jsem nemohl odmítnout :-)

Motorku jsem vydražil přes net. Bez předchozí prohlídky, jen s informacemi, které mi poskytl prodávající po telefonu.
Motocykl podle papírů dlouho stál (jezdil do 1993, pak ho nejspíše někdo zkusil v roce 2006 obživit, no a pak už zase nic).

Stav po dovezení domů (prosinec 2013):motorka úspěšně nastartována, chod pouze na dva válce, 4 druhy svíček (ani jeden správný), v airboxu dva shnilé žaludy, plasty (ještě že jich je na té motorce tak málo) popraskané, jeden neustále brzdící třmen (příčina: vyrezlý pístek), tekoucí jedna vidle. Trochu jsem si začal říkat, že jsem si naběhl
Přes zbytek zimy jsem se tedy pustil do oprav. První na řadě byly karburátory, které prošli ultrazvukem. Dále poslepení plastů, rozebrání předních brzd a jejich repase, výměna oleje ve vidlicích+gufera, správné svíčky, olej, nové gumy, synchronizace karbeců, kontrola ventilových vůlí + plno dalších spíše čistících oprav.
Další patálie byly s přihlášením (v německém TP nebylo uvedeno zatížení náprav - prý klasický problém u starších, dovezených motocyklů), které jsem nakonec vyřešil i díky ochotným kolegům zde na Motorkářích. Ještě jednou děkuji
I kvůli těmto problémům jsme toho moc projezdit nestihli. Což bych chtěl v nastávající sezóně napravit.

Při samotné jízdě je cítit že tato motorka byla vyrobena hlouběji v minulém století. V zatáčkách se vlní, brzdy jsou jako z másla (což chci zkusit vyřešit pancéřovými hadicemi). Přední vidlice je celkem dost měkká (už se mi i stalo, že jsem se dostal na dorazy - silnice ve městě z kočičích hlav), proto si trochu i nadávám, že jsem při výměně gufer nedal rovnou hustější olej. Motor má krásný zvuk, takový trochu pisklavý. Zařadíte 5ku a i při výjezdu z obce se nemusíte bát, že by jste brzdili provoz. Motor nemá nějakou výkonnou špičku. Táhne už od spodu a v 7 tisících ještě trošku zabere.

Doplňky na motorce nějaké jsou. Z čeho mám velkou radost je monosedlo Giuliari a sportovní řídítka Magura. Obojí dobový tuning, který byl na moto už při koupi. Můj doplněk jsou jen staré kufry Krauser s nosičem.

Do motorky jsem se celkově asi zamiloval. Nebo spíše do jejího (mladého) stáří - je o 9 let starší něž já . Líbí se mi že neni bez vaz. Důlek v nádrži, prasklý blatník, škrábance, krapet děravý výfuk. Tyto vady vypovídají o tom co vše má motorka už za sebou - pro mě lepší než aby měla nový lak, rám fosforové barvy, vyvařený výfuk natřený stříbřenkou na kamna pomocí štětky.

To je asi zatím vše. Další svoje plky budu asi směřovat do deníku

franzlehon
franzlehon napsal 19.05.21 v 20:38 10b.

Ahoj,,,,prosim Te,,,,koupil jsem si taky 650 xj, ale na STK po me chteji zatizeni naprav,,,kdyz jsem psal na centralu Yamahy,tak mi bylo receno,ze to bude trvat minimalne mesic,ale poradili mi,ze pry staci mit okopirovany TP s temito udaji,,,od stejneho typu 4KO,,,nemohl by jsi mi pomoci,,dekuji za zpravu 777426999 nebo m.cox@centrum.cz

Prasátko_502
Prasátko_502 napsal 05.06.16 v 22:42

Ahoj,
jedním slovem paráda. Trochu jsem si poslintal monitor. Tak ať jezdí a dělá Ti jen radost.

Chroust69
Chroust69 napsal 10.04.16 v 21:07 10b.

Ahoj chlape, dlouho jsem tu nebyl - práce, rodina, zdraví atp. Gratuluji k pořízení, za mě 10 bodíků k profilu. Přes zimu jsem na své XJ 650 trochu zamakal, už je skoro po kupě. Koukám že jsi z nedaleka, proto mám otázku - kdo ti dělal karburátory??? Synchro a podtlaky bych asi taky potřeboval. Odpověď klidně do zprávy... Díky a užívej...

HonzaPX
HonzaPX napsal 28.01.16 v 20:38 10b.

Krásný kus železa stejný ročník jako já jednou si ji pořídím jako veterána

DannyM
DannyM napsal 19.01.16 v 17:50 10b.

Pekne si to napísal...ako keby si mi čítal myšlienky, ke%d som prvý raz osedlal ja tu moju :)